Oszczędzanie to długi i żmudny proces. Oznacza nie tylko pomniejszanie wydatków i gromadzenie pieniędzy, lecz także zarządzanie tym, co już udało się zgromadzić. Sposobów na lokowanie pieniędzy w banku jest kilka. Niektóre z nich są całkowicie bezpieczne, inne wiążą się z ryzykiem. Jak lokować oszczędności? Podpowiadamy!
Lokowanie pieniędzy – co zrobić z oszczędnościami?
Oszczędzanie pieniędzy to cel praktycznie każdego z nas. Najczęściej odkładamy na konkretny cel – remont, zakup samochodu czy sprzętu AGD i RTV, warto jednak zrobić także poduszkę finansową. Dzięki niej mamy środki na „czarną godzinę” i w razie potrzeb, choroby, utraty pracy możemy je wykorzystać. Oszczędności mogą przydać się nie tylko w trudnych chwilach. Pozwalają na podjęcie studiów podyplomowych czy kursów albo na skorzystanie z ciekawej propozycji biznesowej. Nie ulega wątpliwości, że oszczędzać trzeba.
Sam proces gromadzenia i odkładania środków z pensji nie jest łatwy. Jednak warto co miesiąc przeznaczać na oszczędności chociaż niewielkie kwoty. Optymalnie, by było to 10-20% zarobków, ale każdy banknot dołożony do oszczędności ma znaczenie. Na dodatek oszczędności mogą na siebie pracować i się pomnażać. Nie warto trzymać ich w skarpecie, lepiej pomyśleć, gdzie je ulokować, by mieć z tego dodatkowy zysk.
Lokowanie pieniędzy na lokatach bankowych
Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest lokowanie pieniędzy na lokatach bankowych. Są to depozyty, które polegają na wpłaceniu określonej kwoty na określony czas do banku. Za taki depozyt bank odwdzięcza się wypłatom dywidend w postaci procentu od kwoty.
Oprocentowanie lokat jest najczęściej stałe i określone przez bank w momencie zawierania umowy. Obecnie lokaty bankowe są atrakcyjnie oprocentowane i pozwalają w zupełnie bezpieczny sposób na pomnożenie swoich oszczędności o 7-8% rocznie. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie lokat jest podane w skali roku. Oznacza to, że jeśli wykupujesz lokatę na miesiąc, trzy lub sześć, zysk będzie mniejszy, proporcjonalnie wyliczony co do czasu trwania lokaty. Środki na lokacie są bezpieczne, nie przepadają, a zysk jest pewny, o ile nie wypłacisz ich wcześniej. Jeśli zamkniesz lokatę przed upływem czasu, zysk przepada.
Konta oszczędnościowe krok po kroku
Innym rodzajem oszczędzania pieniędzy jest konto oszczędnościowe. Na nim także bezpiecznie można ulokować środki. Konta oszczędnościowe różnią się tym od lokaty, że można na nie wpłacać i wypłacać pieniądze w dowolnym momencie. Bardziej służą do budowania poduszki finansowej i oszczędności. Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet niewielkie kwoty, a lokaty mają zazwyczaj dolny limit. Na dodatek jeśli będziesz potrzebować pieniędzy, możesz je swobodnie wypłacić.
Trzeba jednak wiedzieć, że konta oszczędnościowe najczęściej mają limit bezpłatnych wypłat w ciągu miesiąca. Powyżej tej liczby trzeba zapłacić prowizję, często wyższą niż miesięczny zysk. Na dodatek nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem ze zgromadzeniem oszczędności. Konto oszczędnościowe może kusić, by wypłacać środki, kiedy tylko pojawia się taka zachcianka czy potrzeba. Oprocentowanie kont oszczędnościowych najczęściej jest zbliżone do lokat, ale są one bezterminowe. Na dodatek często odsetki są kapitalizowane, co sprawia, że magia procenta składanego generuje większe zyski.
Lokowanie pieniędzy w fundusze i złoto
Przedstawione wyżej opcje są zupełnie pozbawione ryzyka utraty wpłaconych środków. Jest jednak kilka rodzajów lokowania oszczędności w banku, które są obarczone większym ryzykiem, ale mogą przynieść także większe zyski. Są to najczęściej inwestycje długoterminowe – im dłużej, tym mniejsze ryzyko takich inwestycji.
Jednym ze sposobów lokowania pieniędzy jest zakup złota. I nie chodzi tutaj o kupienie fizycznego kruszcu, chociaż to też jest możliwe, tylko o kontrakt na złoto. Jest to zapis w systemie bankowym, że zostało zakupione złoto, którego kurs zmienia wartość inwestycji. Taki rodzaj lokowania oszczędności być może nie wymaga dużej wiedzy, jak na przykład inwestowanie na giełdzie, ale z pewnością wymaga regularnego sprawdzania wiadomości i doniesień z rynku złota, warto także mieć ogólną wiedzę, jak działa ten system.
Banki oferują także innego rodzaju inwestycje. Są to fundusze ETF, które polegają na przekazaniu swoich środków do inwestowania pasywnego. Fundusze bankowe nie wymagają prawie żadnego działania od klienta. Naśladują zachowania indeksu giełdowego lub wybranych spółek. Nierzadko tego rodzaju fundusze dywersyfikują środki na akcjach, obligacjach i lokatach różnego rodzaju, więc są stosunkowo bezpieczne. Trzeba jednak mieć na względzie ryzyko, to, że zysk wcale nie jest gwarantowany, a niewielka strata wpłaconych środków także jest możliwa.
Lokowanie pieniędzy w banku – co wybrać?
Lokowanie pieniędzy w banku, zwłaszcza jeśli są to nasze całe oszczędności, nie jest proste. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Optymalnie byłoby rozdzielić środki i zdywersyfikować je na różnych instrumentach finansowych. Część środków powinna trafić na lokatę lub konto oszczędnościowe, by zabezpieczyć się przed ich ewentualną utratą. Resztę można przeznaczyć na inwestowanie z różnym ryzykiem. Warto jednak zastanowić się, co chcesz zrobić i jak chcesz rozdysponować pieniądze, jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować.
Lokowanie oszczędności powinno być zgodne z nami. Warto także poszerzyć swoją wiedzę i wiadomości, by znaleźć optymalne rozwiązanie. Nigdy nie decyduj się na inwestycje czy systemy oszczędzania, których nie rozumiesz. W tym wypadku naprawdę lepiej być ostrożnym.
Źródła:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/lokowanie-oszczednosci-gdzie-najlepiej-je-dac-w-trudnych-czasach/68cycll
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/lokowanie-oszczednosci-gdzie-najlepiej-je-dac-w-trudnych-czasach/68cycll
https://subiektywnieofinansach.pl/gdzie-oszczedzac-banki-nie-musza-na-nas-zarabiac-szukacie-oszczednosci-w-domowym