Inwestycje w nieruchomości

Na czym polega ryzyko inwestycyjne w nieruchomościach? Czy wiesz, co możesz zrobić, aby je zminimalizować?

Czym jest ryzyko inwestycyjne?

Inwestycja w nieruchomości, ale też surowce, waluty czy inne dobra może okazać się bardzo opłacalnym posunięciem, z drugiej strony musisz jednak pamiętać, że zawsze wiąże się też z ryzykiem inwestycyjnym. Ryzyko inwestycyjne to nic innego jak po prostu możliwość uzyskania innej stopy zwrotu niż zakładana – w praktyce może to zatem oznaczać, że Twój finalny zysk będzie niższy niż środki, które w daną inwestycję zostały włożone. Inwestycje w nieruchomości często zaliczane są do najbardziej dochodowych, jednocześnie to właśnie one obarczone są bardzo wysokim stopniem ryzyka.

Ryzyko inwestycji w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z różnymi rodzajami ryzyka, m.in. z powodu wielu typów inwestycji, które możesz poczynić. Lokowanie kapitału w nieruchomości jest narażone na ryzyko z wielu powodów, jak choćby wzrost stóp procentowych, wahania kursów walutowych, niestabilny popyt czy zwiększająca się konkurencja. Bardzo ważną informacją jest to, że tego ryzyka nie możesz całkowicie wyeliminować – ale za to, dzięki odpowiednio zaplanowanym działaniom, możesz je skutecznie minimalizować. Bez względu na to, o jaki typ ryzyka inwestowania w nieruchomości chodzi, zawsze do czynników minimalizujących stopień ryzyka zalicza się m.in. optymalny rozkład pomieszczeń, ekspozycję na słońce, dodatkowe powierzchnie czy widok z okna. Ujmując inaczej – to elementy (oczywiście nie wszystkie), które wpływają na faktyczną wartość danej nieruchomości. Nie można też zapomnieć o standardzie wykończenia oraz lokalizacji – te dwa są zresztą uważane za kluczowe.

Polecane  Dofinansowanie pompy ciepła – dla kogo? Jak z niego skorzystać?

Ryzykiem dość trudnym do przewidzenia, a tym samym zminimalizowania jest ryzyko polityczne. Zalicza się tu m.in. aktualne ustawodawstwo, nowelizacje prawa budowlanego czy podatkowego oraz administracyjne decyzje władz. Często też na stan rynku nieruchomości wpływają wybory oraz zmiana opcji rządzącej.

Inwestowanie nieruchomości zawsze wiąże się także z ryzykiem wyceny – otóż wartość danej nieruchomości może być np. przeszacowana lub niedoszacowana. Dobry inwestor zdaje sobie sprawę, że często wycena mieszkania czy domu nie jest w pełni rzetelna. Skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agenta ds. nieruchomości lub doświadczonego rzeczoznawcy. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, samodzielne szacowanie może okazać się bardzo zgubne. Łatwym przykładem może być choćby zakup mieszkania z rynku wtórnego, gdzie niedoszacowaniu ulegnie np. koszt remontu – szczególnie jeśli mieszkanie kryje w sobie kilka „przykrych niespodzianek”. Mieszkania z rynku pierwotnego pod tym względem wydają się bezpieczniejszym obiektem inwestycji.

Nie można też zapomnieć o ryzyku transakcyjnym. Tym terminem opisuje się ryzyko występujące na etapie zawierania umowy między sprzedającym i kupującym. Obu stronom zależy na płynnym sfinalizowaniu transakcji, jednak w przypadku poważnego błędu np. w kwestiach formalnych może dojść nawet do unieważnienia transakcji. Tu również zaleca się pomoc ze strony profesjonalnych doradców. Ryzyko płynności dotyczy natomiast wartości lokalu oraz kwoty, którą zamierzasz wydać. Zazwyczaj na początku jest ona wysoka, co na tym etapie skutkuje niską płynnością inwestycji. Odzyskanie zainwestowanych środków może trwać miesiące, a nawet lata, co przy niesprzyjających warunkach może z kolei skutkować stratą. A to wciąż tylko niektóre z rodzajów ryzyka inwestycyjnego, które czekają na inwestujących w nieruchomości. Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości lub na początku swojej przygody w tej branży śmiało korzystaj z usług doświadczonych doradców i agentów.

  • https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ryzyka-w-inwestowaniu-w-mieszkania-na-wynajem/10780/
  • https://www.joyproperties.pl/jak-ograniczyc-ryzyko-inwestycji-w-nieruchomosci
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-mozna-zmniejszyc-ryzyko-inwestycji
Polecane  Inwestowanie długoterminowe – na czym polega? W co inwestować?