Samo inwestowanie w nieruchomości może przybierać bardzo różne formy, co jest jednoznacznie z mnogością form działania dla każdego inwestora.

Jakie są najlepsze formy inwestowania w nieruchomości? Jakimi cechami powinien wyróżniać się sprawny i skuteczny inwestor?

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości może być bardzo intratnym i interesującym zajęciem zarówno dla osób początkujących, jak i bardzo doświadczonych w tym biznesie. Z pewnością jednak nie można stwierdzić, że inwestowanie w nieruchomości to zajęcie łatwe. Aby choć odrobinę przybliżyć, jaki powinien być skuteczny inwestor, wymienimy najważniejsze cechy osób z powodzeniem trudniącym się tym zajęciem:

  • samodzielność – inwestor musi skutecznie i sprawnie podejmować nierzadko bardzo skomplikowane decyzje,
  • realizm – inwestor musi twardo stąpać po ziemi i trzeźwo oceniać każdą sytuację,
  • kreatywność – nieszablonowe myślenie czy przewidywanie trendów rynkowe jest bardzo pomocne w pracy inwestora,
  • samodyscyplina – w pracy inwestora często samodzielnie musisz dopilnować wielu spraw.

Jak można inwestować w nieruchomości?

Samo inwestowanie w nieruchomości może przybierać bardzo różne formy, co jest jednoznacznie z mnogością form działania dla każdego inwestora. Pamiętaj też, że nie wszystkie są polecane wszystkim początkującym przedsiębiorcom. Jedną z najpopularniejszych form inwestowania, która jednocześnie pozwala na wysokie zyski, jest flipping nieruchomości. Flipping mieszkania lub innego obiektu polega w skrócie na jego zakupie poniżej ceny rynkowej i następnie szybkiej sprzedaży z dużym zyskiem. W ten sposób można zarobić nawet 20-30% na jednej transakcji. Musisz wiedzieć, że w tej gałęzi jest ogromna konkurencja, w związku z czym znalezienie odpowiedniej nieruchomości jest bardzo trudne. Ponadto często konieczne jest wykonanie remontu, dlatego dobrze wiedzieć o tym więcej, zanim podejmiesz decyzję o kupnie mieszkania.

Polecane  Inwestowanie długoterminowe – na czym polega? W co można inwestować?

Drugi wariant to wynajem krótkoterminowy. Najczęściej tę formę inwestycji spotyka się w miejscach turystycznych, dotyczy to zarówno małych miejscowości, jak i dużych aglomeracji. Niestety taka inwestycja jest podatna na zdarzenia losowe, jak choćby niedawna pandemia. Poza tym potencjalny inwestor musi stale „doglądać” swojej inwestycji, aby dopilnować prawidłowego działania biznesu.

Trzeci atrakcyjny sposób inwestowania w nieruchomości to wynajem dużych powierzchni. Już na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że taka forma powinna być praktykowana przez raczej doświadczone osoby, gdyż do skutecznego działania niezbędna jest odpowiednia wiedza. Inwestycja w obiekty powierzchniowe daje możliwość podzielenia obiektu na mniejsze części, a następnie czerpania z niej osobnych zysków. Mogą to być np. biura na wynajem lub apartamenty. Wbrew pozorom dość łatwo znaleźć obiekty tego typu, jest ich sporo na rynku – zarówno w ramach rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ponadto w ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na takie powierzchnie – zarówno biurowe, jak i mieszkalne. Pamiętaj jednak, że nie każdą powierzchnię możesz podzielić zgodnie ze swoim pomysłem, co może być ograniczone np. przez zasady bezpieczeństwa danego budynku.

Jako czwarty sposób inwestowania w nieruchomości przedstawiamy wynajem długoterminowy. Przykładowo inwestycja w mieszkanie na wynajem może być bardzo opłacalna, szczególnie w dużych miastach. Zresztą to właśnie ta forma inwestycji w nieruchomości stale jest najpopularniejsza, co wynika z jej wysokiej stabilności i naprawdę przyzwoitych zysków. Oczywiście do tej formy inwestycji także trzeba się należycie przygotować. Dowiedz się, gdzie poszukiwane są mieszkania na wynajem, które mieszkania spełniają najlepsze warunki dla przyszłych najemców i oszacuj, ile faktycznie możesz zarobić na wynajmie w danej lokalizacji. W ten sposób w przybliżeniu określisz rentowność danej inwestycji.

Polecane  Flipping nieruchomości – poradnik dla początkujących

Źródła:

  1. https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-zaczac-inwestowac-w-nieruchomosci/10901/
  2. https://developres.pl/porady/inwestycja-w-nieruchomosci-jak-mozna-na-tym-zarabiac,1056.html
  3. https://www.money.pl/pieniadze/czy-oplaca-sie-inwestowac-w-nieruchomosci-6750317772733248a.html