Nie od dziś wiadomo, że inwestowanie w nieruchomości to dobry sposób na gromadzenie kapitału i pomnażanie swoich oszczędności. Jednak aby móc inwestować bezpiecznie, a do tego skutecznie, trzeba się odpowiednio przygotować. Proces inwestowania z całą pewnością należy rozpocząć od znalezienia najbardziej adekwatnej do własnych potrzeb i możliwości metody. Jedną z najpopularniejszych jest flipping nieruchomości. Na czym polega ta metoda i dla kogo może okazać się opłacalna? Sprawdźmy.
Czy warto inwestować w nieruchomości?
Pytanie o to, czy inwestowanie w nieruchomości jest dobrym pomysłem, zadają sobie zarówno przedsiębiorcy dysponujący dużym kapitałem, jak i osoby prywatne, których oszczędności, choć mniejsze, pozwalają jednak rozważać taką możliwość. Odpowiedź na nie wydaje się jednoznaczna. Nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału od wielu lat. Wysokość zarobków płynących z tego rodzaju inwestycji – w zależności od aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz sytuacji gospodarczej panującej w kraju – może się zmieniać. Jednak zysk z nieruchomości wciąż pozostaje jednym z najskuteczniejszych, a przy tym najbezpieczniejszych sposobów gromadzenia oszczędności. Nic więc dziwnego, że inwestowanie w nieruchomości cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością.
Jest to swoistego rodzaju lokata, która pozwala czerpać korzyści z zainwestowanych środków przez długi czas, a w razie konieczności odzyskać je z wielokrotnością. Dla wielu osób to nie tylko sposób na pomnażanie oszczędności, ale też metoda na utrzymywanie siebie i swoich bliskich. Szacuje się, że inwestycja w nieruchomości pozwala w skali roku wypracować dwukrotność zwrotu.
Jak zacząć inwestować w nieruchomości?
Inwestycja w nieruchomości, podobnie jak każda inna, powinna być dobrze przemyślana. Podejmując decyzję co do jej zakresu, warto wziąć pod uwagę wysokość kapitału, jakim się dysponuje, a także oczekiwane zyski. Niekiedy opłacalne może okazać się pozyskanie dodatkowych środków, które umożliwią zainwestowanie większej sumy, zapewniając tym samym większy zysk. Wówczas rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy.
Warto pamiętać o tym, że na wysokość ostatecznego dochodu pozyskiwanego z nieruchomości w dużej mierze wpływa jej lokalizacja. Dlatego warto dobrze rozważyć wybór miejsca na swoją inwestycję. Jeżeli ma to być mieszkanie pod wynajem, dobrze wcześniej określić grupę docelową przyszłych lokatorów. Nieco innego otoczenia będzie potrzebować grupa studentów, innego młode małżeństwo z dziećmi, a jeszcze innego osoby starsze. Uwzględniając w swoich planach takie czynniki, jak chociażby bliskość szkoły czy przedszkola, różnego rodzaju sklepów oraz przystanków komunikacyjnych, można znacznie ułatwić sobie późniejszy proces szukania lokatorów. Zakup nieruchomości w lokalizacji cieszącej się dużym zainteresowanie zarówno wśród kupujących, jak i wynajmujących jest też gwarancją ewentualnej łatwej sprzedaży oraz możliwości negocjacji korzystnej ceny. Poszukiwania nieruchomości w dogodnej lokalizacji można prowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura nieruchomości. To drugie rozwiązanie, choć kosztowne, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii.
Sposób na inwestycję – poznaj flipping
Wynajmowanie zakupionego mieszkania to tylko jeden ze sposobów na zwrot inwestycji w nieruchomość. Pomimo tego, że cieszy się bardzo dużą popularnością, nie warto zamykać się tylko na tę opcję. Bardzo ciekawą metodą inwestycyjną jest również flipping. W dużym skrócie można powiedzieć, że polega on na zakupie lokalu po niższej cenie i sprzedaniu go po znacznie wyższej. Jak to możliwe? Otóż mieszkania kupowane w ten sposób wymagają remontu, najczęściej generalnego. Ze względu na stan, ich wartość jest niska. Inwestor po zakupie wykonuje wszystkie potrzebne prace remontowe, a następnie sprzedaje odnowione mieszkanie spełniające wszystkie standardy lokalu na wynajem. W ten sposób generuje dla siebie spory zysk. Szacuje się, że wysokość zwrotu wyjściowego kapitału w przypadku flippingu może wahać się w granicach od 15 do nawet 30%.
Flipping krok po kroku
Inwestowanie przy pomocy flippingu to nic innego jak prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego aby móc działać w legalny sposób, należy ją zarejestrować. By inwestycja była jak najbardziej opłacalna, trzeba znaleźć nieruchomość w okazyjnej cenie. Warto też przeprowadzić negocjacje. Niezbędny jest rzetelny research uwzględniający aktualną ocenę rynku nieruchomości, lokalizację wybranej nieruchomości, jej stan faktyczny oraz prawny, a także wycenę kosztów remontu. Zgromadzenie wszystkich tych informacji pozwoli dokonać oceny ryzyka inwestycji i umożliwi podjęcie właściwej decyzji.
Plusy i minusy flipp nieruchomości
Jak każdy rodzaj inwestycji, również flipping ma swoje wady i zalety. Wśród tych pierwszych z całą pewnością należy wymienić zysk, jaki można wypracować, korzystając z tej metody. Jest ona odpowiednia przede wszystkim dla tych osób, które nie boją się odważnych działań i lubią osiągać zadowalające efekty w krótkim czasie.
Do wad fliipingu można zaliczyć ryzyko, jakie niesie ze sobą zakup nieruchomości poniżej wartości rynkowej. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że jej stan widoczny może różnić się od stanu faktycznego, co może skutkować zwiększeniem kosztów remontu. Wiele usterek może być niewidocznych na przysłowiowy „pierwszy rzut oka”, a ich ujawnienie w trakcie prac remontowych poza wspomnianym wcześniej zwiększaniem kosztów znacznie wydłuża też czas oddana lokalu do użytku. Kupowane po okazyjnej cenie nieruchomości bardzo często mają zawiłą sytuację prawną. Niekiedy więc jej rozwikłanie umożliwiające późniejszą sprzedaż może wymagać pomocy prawnej, co poza dodatkowymi komplikacjami zwiększa również poniesione koszty. Aby móc bezpiecznie inwestować przy pomocy flippingu, w taki sposób, który zagwarantuje wymierne korzyści, warto mieć elementarną wiedzę z zakresu handlu nieruchomościami oraz prac remontowych. Zawsze można też skorzystać z fachowej pomocy osób działających w tych branżach. Ważne jest to, aby przed zakupem nieruchomości dobrze rozważyć wszystkie wady i zalety wynikające z jej nabycia.
Źródło:
„Oszczędności – czy warto inwestować w nieruchomości”?, (https://tueuropa.pl/blog/2117/oszcz-dnosci—czy-warto-inwestowac-w-nieruchomosci), data dostępu: 27.11.21.
Waligóra T., „Łowcy okazji. Kup, zrób i sprzedaj z zyskiem”, (https://bankomania.pkobp.pl/finanse/kredyty-i-pozyczki/lowcy-okazji-kup-zrob-i-sprzedaj-z-zyskiem/), data dostępu: 27.11.21.