W co inwestować małe kwoty?

Systematyczne inwestycje zawsze się opłacają. Jednak zarówno wybór aktywów, jak i efekt zależą od tego, ile środków możesz przeznaczyć na mnożenie kapitału. Dowiedz się, w co warto włożyć pieniądze, a także jakie są zalety długoterminowego inwestowania małych kwot.

Oszczędzanie warto zaczynać od niewielkich kwot

Inwestycje nie muszą się zaczynać od jednorazowej wpłaty jakiejś większej kwoty. Powiedzmy to sobie na początku – oszczędzanie najlepiej zaczynać od niewielkich kwot. Błędem jest myślenie, że na inwestowanie mogą pozwolić sobie jedynie ludzie wyjątkowo bogaci. Całkiem satysfakcjonujące korzyści przyniosą także nieduże, ale regularne wpłaty. Każdy może i powinien inwestować – również niewielkie kwoty. To dobry sposób, by przeciwdziałać utracie wartości pieniądza w czasie wysokiej inflacji.

Inwestowanie przy niewielkich oszczędnościach

Wiele osób nie ma ogromnego kapitału na początek, lecz może pozwolić sobie na systematyczne odkładanie. Inwestowanie małych kwot także ma sens, a osoba dysponująca niewielkim kapitałem ma spore możliwości. Nie ma minimalnego progu finansowego, od którego można zacząć inwestowanie.

O inwestycjach warto myśleć długoterminowo. Ważne, by pieniądze pracowały efektywnie. Regularne wpłaty pozwolą zgromadzić za kilkanaście lat całkiem imponującą kwotę. Jeśli zdywersyfikujesz swój portfel inwestycyjny, obniżysz ryzyko i zyskasz szansę na pomnożenie tej kwoty. To bezpieczny sposób na gromadzenie pieniędzy i budowanie kapitału z myślą o inwestycjach w przyszłości – również tych większych. Staraj się doprowadzić do sytuacji, w której zyski będą płynąć zarówno z inwestycji, jak i z reinwestycji.

Polecane  Lokata inwestycyjna – ABC inwestowania

Małe kwoty, czyli ile?

Mała kwota to dla każdego z nas inna suma. Może to być 100 czy 200 zł, dla drugich 500-1000 zł lub 5-10 000 zł. Wiele zależy od ogólnego stanu finansowego inwestora. Ważne, by nie była to kwota stanowiąca duże obciążenie dla domowego budżetu. Narażanie się na brak płynności finansowej jest poważnym błędem, dlatego należy inwestować świadomie i racjonalnie, śledząc na bieżąco sytuację.

Przyjmijmy, że mała suma to kwota od kilkuset do kilku tysięcy złotych – poniżej 10 000 zł.

Kto może inwestować?

Każdy, kto jest pełnoletni, ma odłożoną jakąś sumę pieniędzy i nie posiada długów, może inwestować. Warto dodatkowo mieć też poduszkę finansową, czyli taką kwotę, jaka zabezpiecza w sytuacjach kryzysowych – jak wypadek i niezdolność do pracy, utrata pracy czy nagła choroba. Jedynie osoby pełnoletnie mają pełną zdolność do czynności prawnych, możliwość zaciągania zobowiązań oraz nabywania praw.

Pytanie jednak – w co warto inwestować drobniejsze kwoty, by wypracować zysk? Podpowiadamy, w jakie instrumenty możesz zacząć lokować swój kapitał.

W co warto inwestować niewielkie kwoty?

Rachunek oszczędnościowy

Warto zautomatyzować proces regularnych wpłat w swoim banku poprzez ustawienie stałego zlecenia i lokować pieniądze na kontach oszczędnościowych, które oprocentowane są na około 7 czy 8 proc. w skali roku (dane na październik 2022 roku).

Lokata

Zacznij oszczędzać, zyskując na lokacie. Możesz zdecydować się na nią w placówce banku, przez telefon albo drogą online. Zaletą jest m.in. atrakcyjne oprocentowanie oraz duży wybór okresów lokacyjnych.

Polecane  Nowoczesne rozwiązania finansowe, które ułatwiają zarządzanie domowym budżetem

Na lokacie możesz zyskać 6,75% dla nowych środków w okresie 6 miesięcy lub 7,00% na rok. Obsługa lokaty w bankowości internetowej jest wyjątkowo prosta.

Inwestowanie w akcje firm

Popularne są głównie akcje dużych spółek o stabilnej pozycji na rynku. Postaraj się wytypować spółki o ugruntowanej pozycji, które mają przewagę konkurencyjną.

Dobrym pomysłem są też spółki, które wypłacają dywidendy – to aktywa będące wynagrodzeniem za udzielenie kapitału. Trzeba jednak dokładnie przeczytać warunki współpracy, by uniknąć wysokich prowizji inwestycyjnych. Takie propozycje są związane z wyższym ryzykiem, ale pozwalają wypracować większy zysk.

Inwestowanie na giełdzie

Nawet kwotę rzędu 500-1000 zł warto zainwestować na giełdzie. Efektem może być zgromadzenie dość wysokiego kapitału. Inwestowanie małych kwot na giełdzie jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących.

Strategie zarządzane przez ekspertów

To prosty i skuteczny sposób inwestowania. Specjaliści podpowiedzą, które gotowe strategie są godne wyboru – wskażą m.in. najlepiej rozwijające się spółki, surowce czy obligacje państw.

Inwestowanie w fundusze

Jedną z opcji jest też duża oferta funduszy – jak m.in. fundusze akcji, obligacji, pieniężne czy hybrydowe. Małe kwoty nie pozwolą na dywersyfikację portfela i kupowanie wielu akcji spółek giełdowych czy funduszy, ale jednak warto rozdzielić środki na kilka z nich. Zarządzają nimi specjaliści z towarzystw funduszy inwestycyjnych, którzy mają doświadczenie i wiedzę, by w odpowiedni sposób dysponować środkami finansowymi.

Fundusze ETF

To sposób inwestowania, który odzwierciedla stan jednej z giełd. Pozwalają na handel jednostkami ETF. Za ich zakup zwykle nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata.

Polecane  Inwestycje w nieruchomości – jak minimalizować ryzyko finansowe?

Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa i spółek prywatnych

Minusem jest niższe oprocentowanie, ale jest to propozycja bardziej bezpieczna niż akcje. Można je kupić także przez internet.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

W inwestowaniu bardzo ważna jest dywersyfikacja portfela. Oznacza to, że warto postawić na różne aktywa i je różnicować. Dywersyfikacja polega na takim podzieleniu kapitału, by ulokować go w kilku odrębnych produktach finansowych. Ma ona ogromne znaczenie głównie w przypadku, gdy inwestor posiada większy kapitał.

Takie działanie pozwala obniżyć ryzyko inwestycyjne i zminimalizować ew. straty. Bezpieczniej rozbić kapitał na kilka inwestycji, bo dzięki temu portfel inwestycyjny stanie się stabilny, mniej podatny na wahania rynku. Staraj się też być na bieżąco i obserwować zmiany zachodzące na rynku. Poznawaj trendy, sprawdzaj, jak pracują Twoje pieniądze, a w razie czego reaguj i zainwestuj środki jednak w inny produkt.

Źródła

  • https://www.nn.pl/blog/posts/2021/poduszka-finansowa-co-to-jest.html
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/ranking-kont-oszczednosciowych