Oszczędzanie może być łatwe. Poznaj sposoby dla każdego

Gromadząc środki na naszym koncie oszczędności, możemy pozwolić sobie na długo planowany wydatek. Oszczędzanie na wymarzone wakacje, sprzęt AGD czy też samochód jest łatwe, jeśli skorzystamy z jednego lub kilku sprawdzonych sposobów. Rozwiązaniem, które cieszy się niesłabnącą popularnością, są lokaty bankowe, ale istnieje także szereg innych produktów bankowych, dzięki którym zgromadzimy dodatkowy kapitał. 

Lokaty – bezpieczne oszczędzanie długookresowe 

Co to jest lokata? To rodzaj umowy między bankiem (oferentem) a klientem, związanej z deponowaniem środków na określony czas. W tej umowie oferent zobowiązuje się po ustalonym czasie wypłacić klientowi kapitał wraz z należnymi odsetkami na koniec okresu. Lokaty mogą mieć przy tym charakter nieodnawialny i odnawialny. W tym pierwszym przypadku zdeponowane środki zwracane są klientowi, po upływie wyznaczonego terminu (np. miesiąca, pół roku, roku), a w drugim – lokata jest automatycznie odnawiana, do czasu, gdy klient nie zadecyduje inaczej, zaznaczając odpowiednią opcję na swoim koncie internetowym lub też kontaktując się z bankiem telefonicznie/odwiedzając jego placówkę. Jeśli chodzi o lokatę odnawialną, powinniśmy mieć na uwadze to, że przy jej odnowieniu może ulec zmianie stawka oprocentowania, w zależności od stopy oprocentowania lub bieżącej oferty banku. 

Lokata jest zaliczana do jednego z najbezpieczniejszych narzędzi oszczędzania. Jej oprocentowanie uzależnione jest ściśle od obowiązujących na terenie naszego kraju stóp procentowych, określanych przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy Narodowym Banku Polskim. Te z kolei powiązane są z bieżącym poziomem inflacji. Decydując się zatem na lokatę bankową, nie musimy się martwić o utratę środków, ze względu na niskie ryzyko inwestowania. Jedynym ryzykiem jest to, że nie pomnożymy ich w taki sposób, by nie straciły realnej wartości w związku z inflacją. To dlatego tak ważne jest wybranie oferty banku, który zapewni nam odpowiednie oprocentowanie lokat. 

Polecane  Akredytywa – rodzaje akredytyw i zasada działania

Jak zyskać na lokacie? 

Obecnie mamy do czynienia z niskimi stopami procentowymi, od których silnie uzależnione jest oszczędzanie pieniędzy z wykorzystaniem lokat. Główna stawka określana jest od wielu miesięcy przez NBP na 0,1%, a oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostaje na poziomie 0%. Nie oznacza to jednak, że za pomocą lokaty nie zyskamy oczekiwanej kwoty oszczędności. Wystarczy, że wybierzemy ofertę banku, który zapewni nam większe możliwości promocyjnym oprocentowaniem oraz licznymi, ciekawymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o rozliczenia. Wśród banków działających na terenie Polski, warto zwrócić uwagę na Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Oferuje on duży wybór okresów lokacyjnych (od 1 do 36 miesięcy), przy atrakcyjnym oprocentowaniu. Kapitalizacja odsetek przy lokatach odbywa się tutaj na koniec okresu ich trwania. Takie lokaty możemy w całości obsługiwać w bankowości internetowej, korzystając z komputera stacjonarnego, laptopa czy też urządzenia przenośnego. 

Oprócz standardowej oferty lokat online, które można założyć w ciągu kilku minut przez internet, a więc bez wychodzenia z domu, dostępna jest tutaj specjalna lokata Online Nowe Środki. W jej przypadku oprocentowanie nominalne jest 2 lub nawet niemal 3-krotnie wyższe niż standardowo. Jak z niej skorzystamy? Wystarczy, że zdeponujemy na lokacie terminowej pieniądze ponad wolumen tych, które uprzednio się na niej znajdowały. Podwyższone oprocentowanie jest przy tym dostępne przy minimalnej kwocie lokaty 1.000 i maksymalnej – nawet 400.000 PLN. 

Polecane  Jak sfinansować wymarzone wakacje? Praktyczne porady

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów jest również lokata Zysk+ Progresja. W tej lokacie wysokość oprocentowania nominalnego w skali 1 roku wzrasta z każdym miesiącem, w którym taka lokata trwa. Korzystając z lokaty Zysk+ Progresja możemy zatem zyskać większe kwoty odsetek niż przy jej standardowej odmianie dostępnej online. To idealne rozwiązanie przy długofalowym oszczędzaniu, gdy jesteśmy sobie w stanie pozwolić na zbieranie pieniędzy na duże wydatki. Warto wiedzieć o tym, że lokata Zysk+ Progresja może być zawarta wyłącznie w placówce banku. Biorąc jednak pod uwagę związane z nią duże korzyści finansowe, warto poświęcić swój czas, by wybrać się do najbliższego oddziału Santander Consumer Bank. 

Inne narzędzia oszczędzania 

Lokata bankowa to niejedyny produkt, dzięki któremu zgromadzimy dodatkowe oszczędności w banku. Wśród innych narzędzi oszczędzania warto wymienić rachunek oszczędnościowy. Ma on zwiększone oprocentowanie, znacznie wyższe niż klasyczny rachunek bankowy, gdzie wynosi ono zwykle ułamek procenta. Na taki rachunek oszczędnościowy możemy szybko wpłacać wszystkie środki, które mamy do dyspozycji. Stawiając na rachunek w odpowiednim banku, takim jak np. Santander Consumer Bank – bank od kredytów, możemy liczyć przy tym na ciekawe promocje, jak zwiększenie nominalnego oprocentowania na rachunku na ściśle określony czas (zwykle jest to kilka miesięcy), a także na wpłaty i wypłaty środków w dowolnym momencie, bez ryzyka utraty odsetek czy też ponoszenia kosztów przelewów. Sposobem na oszczędzenie dodatkowych środków na zakupach może być także odpowiednio dobrana karta kredytowa. W jej ramach odzyskamy bardzo często środki wydane na zakupy. Przykładowo: dostępna w ofercie Santander Consumer Bank VISA TurboKARTA, pozwala na zyskanie w skali jednego roku nawet 360 złotych zwrotu z zakupów, realizowanych w restauracjach, na stacjach benzynowych (nie tylko na paliwo, ale również inne produkty w sklepie) czy też na myciu auta w myjniach samochodowych. Nie musimy się przy tym martwić o dodatkowe opłaty, jeśli będziemy spłacać nasze zobowiązania z tej karty w terminie określonym przez bank.  

Polecane  Dofinansowanie pompy ciepła – dla kogo? Jak z niego skorzystać?

Łącząc ze sobą kilka produktów bankowych do oszczędzania, przy wykorzystaniu pomocy konsultantów bankowych, możemy szybko zgromadzić oczekiwaną przez nas kwotę oszczędności. Dzięki temu spełnimy nasze marzenia bez zbędnego wysiłku.