Mężczyzna wylicza jak skonsolidować zobowiązania finansowe

Gdy szukamy sprawdzonego rozwiązania na wyjście z kłopotów finansowych, możemy skorzystać z konsolidacji zobowiązań. Zyskuje ona z roku na rok coraz większą popularność. Korzysta z niej coraz więcej konsumentów, którzy zauważyli związane z nią korzyści.

Kredyt konsolidacyjny – co to takiego i kiedy warto go wziąć?

Kredyt konsolidacyjny to sposób na to, by połączyć ze sobą kilka zobowiązań w jedno. To kredyt celowy, dzięki któremu scalimy ze sobą zarówno klasyczny kredyt gotówkowy, jak i samochodowy, mieszkalny, debet na rachunkach, limity na rachunkach, a nawet karty kredytowe. Korzystając z takiego kredytu, obniżymy nasze miesięczne zobowiązania przez niższą stopę oprocentowania.

Z kredytu konsolidacyjnego możemy skorzystać wtedy, gdy:

  • duża liczba kredytów i pożyczek staje się niemożliwa do spłaty ze względu na trudności w zachowaniu płynności finansowej (a więc gdy suma z rat miesięcznych przewyższa aktualnie nasze możliwości finansowe),
  • gdy ze względu na zmianę sytuacji rynkowej (np. wzrost stóp procentowych), modyfikacji uległy warunki spłaty, które proponują banki – wówczas zredefiniowanie warunków kredytu i ustalenie na nowo terminów spłaty może być dla nas korzystne,
  • gdy trudno nam opłacić nasze zobowiązania, pod względem organizacyjnym (łatwiej jest spłacać jedną ratę w jednym terminie niż kilka-kilkanaście rat w różnych dniach miesiąca – łatwo wówczas o pomyłkę i przeoczenie, co wiąże się częstokroć z konsekwencjami finansowymi).
Polecane  Jak wybrać kartę kredytową dla siebie?

Taki kredyt konsolidacyjny pomoże nam zatem w wyjściu z kłopotów finansowych, niezależnie od tego, co było ich przyczyną. To dodatkowa szansa na to, żeby można było sobie szybko poprawić sytuację życiową.

Kredyt konsolidacyjny – kto ma szansę go dostać?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla osób zadłużonych. Przed wnioskowaniem o taki kredyt musimy jednak sprawdzić kilka kwestii. Podstawą jest nasza zdolność kredytowa. Wpływ na nią, oprócz comiesięcznych zarobków, mają także nasz wiek, wykształcenie, aktualnie wykonywany zawód, liczba osób, które utrzymujemy, ale również nasze comiesięczne stałe zobowiązania. Oprócz tego nasza historia kredytowa jest sprawdzania w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Wszelkie negatywne wpisy w niej mogą nas pozbawić szansy na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. To dlatego bardzo ważne jest, byśmy regulowali swoje zobowiązania terminowo.

Kredyt konsolidacyjny – niezbędna dokumentacja

Gdy zdecydujemy się już na konsolidację naszych zobowiązań w ramach kredytu konsolidacyjnego, musimy przygotować określoną partię dokumentów. Pomoże to w sprawnym przeprowadzeniu całej operacji i w szybkim uzyskaniu pozytywnej decyzji ze strony banku. Oprócz wniosku o konsolidację kredytów niezbędne będą:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów z jak największej ilości źródeł,
  • wszystkie podpisane umowy kredytowe i pożyczkowe, które chcemy skonsolidować.

Dodatkowo bank może wymagać złożenia zaświadczeń, że w żadnym z banków lub w żadnej z instytucji finansowych, w stosunku do których mamy zobowiązania, nie posiadamy opóźnień w spłatach rat kredytowo-odsetkowych, pomimo tego, że podobne dane można pobrać z BIK-u.

Polecane  Inwestycje w Polsce - czy i w co warto inwestować?

Kredyt konsolidacyjny – jak to działa?

Przed podpisaniem umowy o kredyt konsolidacyjny wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie on działa. Taka  konsolidacja zobowiązań odbywa się w kilku krokach. Po pierwsze, po podpisaniu takiej umowy bank dokonuje spłaty długu w poszczególnych instytucjach, w stosunku do których mamy zaciągnięte zobowiązania. Warto mieć zatem na uwadze to, że kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, a więc nie istnieje możliwość, by pieniądze z niego zostały przekazane bezpośrednio kredytobiorcy. Ważne jest jednak także to, że w ramach kredytu konsolidacyjnego możemy wystąpić o dodatkowe środki, które przeznaczymy już na dowolny cel. Zwiększą one jednak naszą kwotę zobowiązania całkowitego do spłaty.

Gdy nasze dotychczasowe zobowiązania zostaną już spłacane, po określeniu dnia miesiąca, w którym realizowana jest spłata, z naszego konta będą pobierane raty kredytu konsolidacyjnego w ustalonej umownie wysokości.

Kredyt konsolidacyjny – gdzie znajdziemy jego oferty?

Kredyt konsolidacyjny dostaniemy w większości banków funkcjonujących na terytorium kraju. Poszukiwanie najkorzystniejszej oferty warto rozpocząć od skorzystania z porównywarek kredytów dostępnych online. Po uzupełnieniu kilku podstawowych danych, pozwolą nam one dobrać go w taki sposób, by był najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Rankingi kredytów konsolidacyjnych są aktualizowane na bieżąco, dlatego warto je śledzić. Dzięki nim dotrzemy z łatwością do interesujących nas ofert i zapewnimy sobie dodatkowe oszczędności.

Kredyt konsolidacyjny – na co warto zwrócić uwagę?

Na rynku dostępna jest szeroka oferta kredytów konsolidacyjnych. Przed wyborem oferty konkretnego banku powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, bardzo ważne jest to, jakiego rodzaju zobowiązania możemy przenieść do banku i połączyć ze sobą. Oferty poszczególnych banków mogą się tutaj różnić na tyle, że w niektórych z nich nie będziemy mogli skonsolidować zobowiązania określonego typu (np. limitu w ROR czy też kredytu samochodowego). Równie ważna jest minimalna oraz maksymalna kwota, którą możemy skonsolidować, pomoc w spełnieniu formalności związanymi z kredytem oraz dostępne wraz z nim produkty dodatkowe.

Polecane  Oszczędzanie może być łatwe. Poznaj sposoby dla każdego

Jeśli chodzi o kredyt konsolidacyjny, bardzo korzystne rozwiązania oferuje Santander Consumer Bank. Oprócz szerokich możliwości przeniesienia zobowiązań (niemal wszystkie z najbardziej popularnych rodzajów), w ramach kredytu konsolidacyjnego zawrzemy korzystne ubezpieczenie, np. na wypadek zdarzeń losowych, a pomoc w spełnieniu formalności związanych z kredytem zapewnią nam wykwalifikowani doradcy. Santander Consumer Bank oferuje możliwość skonsolidowania kwoty od 300 do nawet 50.000 złotych przy korzystnym oprocentowaniu. Oprócz tego możemy liczyć na bezpłatny dostęp do dokumentacji kredytowej. Chodzi tutaj zarówno o kopie dokumentów bankowych, jak i wystawianie opinii bankowej, czy też różnego rodzaju zaświadczeń. Klientom banku została udostępniona także funkcja przypomnień SMS-owych. W ten sposób można uzyskać informacje o dacie oraz wysokości zbliżającej się raty, potwierdzeniu wpłaty na umowę oraz jej spłacie. Ponadto, bez względu na to, jakiej pomocy oczekujemy, pod telefonem, jak i w każdym oddziale banku czeka wykwalifikowany doradca, który wyjaśni wszelkie szczegóły związane z kredytem konsolidacyjnym.

Źródła

  1. https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-dostac-kredyt-konsolidacyjny-majac-dlugi
  3. https://www.ebroker.pl/wiedza/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-konsolidacji-kredytowej/6471
  4. https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki