Domowe systemy bezpieczeństwa - przewodnik dla początkujących

Od 2019 roku wzrósł popyt na kupno własnych nieruchomości. Ludzie traktują transakcje budowlane jako inwestycje, dlatego znaczna liczba osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Co można zyskać, zaciągając zobowiązanie finansowe w banku? Jak się okazje, jest wiele plusów takiej decyzji.

Utrzymująca się już niemal od dwóch lat epidemia wirusa Sars-CoV-2 nieco wyhamowała ożywione zainteresowanie kupnem nieruchomości. Jednak nie na długo. Odżywająca przychylność związana z inwestowaniem we własne nowe mieszkania czy domy zetknęła się z podwyżką cen za nabycie konkretnych obiektów. To także zapewne wynika z wyższych cen materiałów oraz usług budowlanych. Oznacza to również (co prawda w nieznacznej skali), że podrożały kredyty hipoteczne. Na pewno znaczny wpływ na taki stan rzeczy mają obawy związane z utrzymaniem się na obecnym rynku pracy. Wiele osób obawia się o kondycję firm, w których pracuje, przez właśnie panującą pandemię.

Kredyt hipoteczny w formie inwestycji. Jakie możemy wymienić zalety jego zaciągnięcia?

Na pewno plusem wzięcia kredytu hipotecznego jest dość elastyczna postawa samych deweloperów. Współcześni przedsiębiorcy wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich potencjalnych klientów. Internet stał się ich forum prezentacji ofert na kupno przeróżnych budowanych jeszcze nieruchomości, jak i prezentacji już gotowych lokali do niezwłocznego nabycia. Swoje podejście zmieniała także znaczna część inwestorów, ponieważ zaczęli traktować inwestycję w nieruchomość jako bardziej bezpieczną alternatywę inwestycji na rynku kapitałowym.

Polecane  Nowoczesne rozwiązania finansowe, które ułatwiają zarządzanie domowym budżetem

Z pewnością można stwierdzić, że pod koniec 2019 roku to większe zainteresowanie wśród Polaków kredytami hipotecznymi wynikało z większego optymizmu, którego źródłem była stabilna sytuacja finansowa ich gospodarstw domowych. Z tego właśnie wynika to, że w tamtym czasie do banków w kraju wpłynęło tak wiele wniosków kredytowych.

Wielu przedsiębiorców i doradców kredytowych uważa dziś, że gdyby nie epidemia koronawirusa, to ta passa pozytywnego myślenia i inwestowania trwałaby pewnie dalej. Choć popyt nieco spadł, to mimo wszystko należy zauważyć i zaznaczyć, że spadek zainteresowania popytem na kredyt hipoteczny nie jest aż tak znaczny, jakby można się było tego spodziewać.

Uchroń pieniądze przed działaniem inflacji. Kredyt hipoteczny może w tym pomóc

Proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce, czyli inflacja, która jest obecnie na ustach wszystkich Polaków, mocno ich niepokoi. Zastanawiają się, jak w ogóle zaoszczędzić pieniądze, nie dywagując, że mogliby je zainwestować w coś, co po latach poszerzy ich majątek. Żeby uchronić pieniądze przed niekorzystnym działaniem inflacji, można je zainwestować, kupując nieruchomość. Myśląc poważnie o kredycie hipotecznym jako inwestycji, warto mieć na uwadze to, że taka decyzja może okazać się niezwykle korzystna pod względem przyszłościowych zysków.

Jak podkreślają bankowcy, 2021 rok pokazał, że rynek nieruchomości jest na dość stabilnym poziomie. Widać też tendencję do wzrostu cen za mieszkania czy domy, zwłaszcza w dużych, wojewódzkich miastach. Dlatego nie warto zwlekać do czasu kolejnych podwyżek i czekać aż inflacja jeszcze wzrośnie. Właśnie kredyt hipoteczny można potraktować jako wymierną inwestycję.

Polecane  Zimowe wyprzedaże – kupuj na raty

Czy warto ulokować pieniądze w nieruchomości?

Gdy w Polsce zaczęła się epidemia, czyli w pierwszym kwartale 2020 roku, doszło do kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Jak podawano wówczas w komunikatach, te decyzje Rady Polityki Pieniężnej miały ułatwić dostęp do zadłużeń finansowych oraz zapewnić łatwiejsze spłaty kredytów hipotecznych zaciągniętych jeszcze przed epidemią. Zachęcano w ten sposób klientów banków do podpisania umów z instytucjami bankowymi, przedstawiając korzystne warunki, a także niskie raty spłaty.

Kredyt hipoteczny zaczął wydawać się niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem i dobrą inwestycją, ponieważ im niższe stopy procentowe NBP, tym bardziej opłacalne oprocentowanie nominalne dostępnych bankowych pożyczek, np. na zakup nieruchomości.

Dane potrzebne do weryfikacji podczas wzięcia kredytu hipotecznego

Kiedy już przeanalizujemy fakt, że wzięcie kredytu hipotecznego może okazać się dla nas dobrą inwestycją, warto dowiedzieć się, jakie dane będą potrzebne do zaciągnięcia takiego zobowiązania na lata. Na pewno bank ma obowiązek zweryfikowania naszej zdolności kredytowej – to warunek konieczny do przyznania decyzji o udzieleniu kredytu. Bank musi mieć pewność, że nasze zarobki pozwolą nam na spłatę rat zaciągniętej pożyczki. W końcu kredyt bierze się często na kilkanaście lat.

Bank poprosi także o weryfikację naszych dokumentów tożsamości, a także informacji odnośnie do poziomu wykształcenia i stanu cywilnego. To istotne informacje, ponieważ dla osób będących w formalnych związkach banki dzielą koszty na dwa, a w razie np. utraty pracy przez jednego z małżonków druga osoba jest wsparciem w spłacie kredytu. Stabilność dochodów ma ogromne znacznie dla instytucji bankowej, to wiarygodność wypłacalności klienta/kredytobiorcy.

Polecane  Historia kredytowa - czym jest, jak jest oceniana i dlaczego warto ją posiadać?

Co wziąć pod uwagę, biorąc kredyt hipoteczny?

Oczywiście należy mieć świadomość, że decyzja dotycząca zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości jest nie tylko inwestycją w przyszłość, ale także ważnym zobowiązaniem na resztę życia. Dlatego należy poświęcić sporo czasu, żeby znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Co warto wziąć pod uwagę? Na pewno zapoznać się z aktualnym rankingiem kredytów hipotecznych. Dzięki takiemu fachowemu zestawieniu zapoznamy się z wieloma dostępnymi ofertami na rynku nieruchomości.

Pod uwagę należy brać przede wszystkim oprocentowanie samego kredytu, całkowity koszt oraz oczywiście naszą zdolność kredytową. Każdy ma odmienne preferencje co do kupna wymarzonej nieruchomości, choć na pewno podstawą jest lokalizacja. Na inne miejsce będzie zwracał uwagę singiel bez zobowiązań rodzinnych, a na inne małżeństwo z dziećmi. Oczywiście ogromne znaczenia ma także cena. Każdy ma określony budżet i zdolność kredytową. Pamiętajmy o tym, że mimo tego, że staramy się o uzyskanie pozwolenia na kredyt hipoteczny, to powinniśmy mieć na uwadze to, że banki wymagają wkładu własnego. Coraz częściej wynosi on 20% wartości całej nieruchomości.

Bez wątpienia zakup nieruchomości, a zwłaszcza kupno jej pod inwestycję na kredyt hipoteczny to stresująca, ale i ekscytująca sprawa. Jednak w ferworze emocji nie zapominajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku. Zawsze sprawdźmy uprzednio stan prawny danej nieruchomości.

Źródła:

  1. https://www.money.pl/wiadomosci/kredyt-hipoteczny.html
  2. https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne
  3. https://inwestycje.pl/biznes/kredyty-znow-drozeja-ale-jest-tez-dobra-informacja/
  4. https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne?source=sem&utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=p&adposition&gclid=Cj0KCQiA8ICOBhDmARIsAEGI6o2PhR_wFfic8rsKJM4rzl0dcM1UwXYqOtTNUWWDlMHHDn814CmFV6MaAmyAEALw_wcB