Posiadanie oszczędności daje poczucie bezpieczeństwa finansowego, które w obecnych, dość niespokojnych czasach staje się prawdziwym komfortem. Aby zgromadzić kapitał, trzeba zacząć oszczędzać – to oczywiste. Pojawia się jednak pytanie, jak pomnażać swoje oszczędności, by móc w realny sposób zabezpieczyć finansowo przyszłość swoją i swoich bliskich? Okazuje się, że jedną z najskuteczniejszych metod pomnażania kapitału są inwestycje. I choć można inwestować na różne sposoby, jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest giełda papierów wartościowych. Czy inwestowanie na giełdzie jest dobrym pomysłem? Jak kupować akcję i co warto wiedzieć na ten temat, stawiając pierwsze kroki w świecie papierów wartościowych? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania.
Giełda nie taka tajemnicza – poznaj jej sekrety
Wbrew powszechnej opinii obrót akcjami na giełdzie wcale nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla wybitnych umysłów, które znają „tajemne sztuczki”. Tak naprawdę inwestowanie na giełdzie jest dla każdego. I wcale nie potrzeba do tego zgłębiać tajemnych mocy. Mechanizm działania giełdy jest bardzo prosty, a poznanie zasad nim rządzących pozwala zostać inwestorem niemal każdemu.
Giełda, a dokładniej giełda papierów wartościowych to swoistego rodzaju „miejsce”, w którym spotykają się zarówno różnego rodzaju instytucje, jak i osoby prywatne, które chcą sprzedać lub zakupić papiery wartościowe, takie jak m.in. akcje czy obligacje, określane również mianem instrumentów finansowych. Ktoś, kto kupuje owe instrumenty z myślą o przyszłym zysku, to właśnie inwestor. Na ów zysk składają się zarówno wypracowane odsetki, jak i wzrost ceny zakupionych instrumentów. Podstawą zasadą inwestowania na giełdzie jest zysk – inwestuje się po to, żeby zyskać.
Jak kupować akcje?
Świadoma decyzja
Pierwszym krokiem w inwestowaniu na giełdzie powinna być decyzja o tym, czy w ogóle zacząć inwestować… Powinna być to decyzja dobrze przemyślana, gdyż jak każdy rodzaj inwestycji, również inwestowanie na giełdzie jest obarczone ryzykiem, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Co to oznacza? Otóż decydując się na zakup akcji, trzeba liczyć się z możliwością utraty swoich pieniędzy. To, ile można stracić, uzależnione jest przede wszystkim od stopnia inwestycji oraz jej charakteru. Faktem jednak pozostaje to, że możliwość taka istnieje i każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę na giełdzie, musi się z nią liczyć.
Rachunek inwestycyjny
Jeśli świadoma decyzja została już podjęta, pora na krok drugi. Jest nim założenie w domu maklerskim (in. broker lub biuro maklerskie) rachunku inwestycyjnego, który umożliwia zakup akcji. Dom maklerski zawsze pełni rolę pośrednika pomiędzy inwestorami i w ich imieniu dokonuje zleconych transakcji. Ich sfinalizowanie bezpośrednio pomiędzy kupującym a sprzedającym nie jest możliwe. Wybór odpowiedniego domu maklerskiego (koniecznie musi posiadać licencję Komisji Nadzoru Finansowego – KNF) powinien być dobrze przemyślaną decyzją.
Samo założenie rachunku inwestycyjnego jest bardzo proste, a cała procedura bardzo przypomina tę, która obowiązuje podczas zakładania standardowego rachunku bankowego. Różnica dotyczy jedynie konieczności wypełnienia tzw. formularza MIFID, który weryfikuje wiedzę przyszłego inwestora z zakresu inwestowania na giełdzie. Wniosek można złożyć na dwa sposoby: udając się do punktu obsługi klienta wybranego domu maklerskiego lub za pośrednictwem internetu. Może tego dokonać każda pełnoletnia osoba.
Koszty prowadzenia rachunku inwestycyjnego, umożliwiającego przechowywanie instrumentów finansowych oraz dokonywanie z ich udziałem stosownych transakcji, nie są wysokie. Sięgają kilkudziesięciu złotych w skali roku. W przypadku niektórych domów maklerskich prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Doliczana jest jednak prowizja od każdej dokonanej transakcji, uzależniona od jej wysokości.
Rachunek można w każdej chwili zamknąć, dokonując wypowiedzenia umowy ze stosowanym wyprzedzeniem. Co istotne – nie ma ograniczeń w zakresie ilości posiadanych rachunków. Oznacza to, że każdy inwestor może posiadać dowolną ilość rachunków inwestycyjnych i dowolnie nimi zarządzać, w zależności od swoich potrzeb.
Zakup akcji
Posiadanie rachunku inwestycyjnego oznacza, że można zacząć kupować akcje. Dokonuje się tego poprzez wystosowanie odpowiedniego zlecenia. I znów można tego dokonać na dwa sposoby – korzystając z punktu obsługi klienta w domu maklerskim lub poprzez internet. Niektóre domy maklerskie mają też aplikacje, które umożliwiają wygodne zarządzanie swoim rachunkiem. Złożone zlecenie trafia do specjalnego systemu, a stamtąd na giełdę, gdzie dokonuje się odpowiedniej transakcji.
Do najpopularniejszych rodzajów zleceń bez wątpienia należą zlecenia kupna i sprzedaży. Zarówno o tym, które zlecenie w danym momencie będzie korzystniejsze, jak i o tym, ile akcji kupić i ile w nie zainwestować, zawsze decyduje inwestor i to on ponosi odpowiedzialność za całą transakcję, licząc się z ryzykiem i ewentualną stratą. Aby wspomóc inwestorów w podejmowaniu decyzji, przygotowywane są analizy rynku finansowego, które pomagają opracować prognozy wzrostu i spadku cen poszczególnych instrumentów finansowych. Trzeba jednak pamiętać, iż należy je traktować wyłącznie jako wskazówki. Ostateczna decyzja co do rodzaju i charakteru zlecenia zawsze zależy tylko i wyłącznie od posiadanego doświadczenia i dozy intuicji inwestora.
Inwestowanie na giełdzie kontra bezpieczeństwo
Jak już wspomniano, inwestowanie na giełdzie jest obarczone ryzykiem utraty kapitału. Śmiało można powiedzieć, iż ryzyko jest naturalną częścią tego rodzaju inwestycji. Decydując się na nią, trzeba liczyć się z tym, że można stracić. Niekiedy całkiem sporo. Wszystko uzależnione jest od tego, jak wysoka będzie to inwestycja i jak niekorzystne decyzje podejmie inwestor. Jednak trzeba pamiętać o tym, że można też sporo zyskać. Aby ograniczyć ryzyko inwestycji, z całą pewnością należy w swoich decyzjach kierować się rozsądkiem i ostrożnie stawiać na giełdzie pierwsze kroki, stopniowo nabierając doświadczenia. Dzięki temu, choć może początkowo zysk będzie niewielki, mniejsze też będą ewentualne straty.
Źródła:
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-kupowac-akcje-Gielda-dla-poczatkujacych-7509041.html
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/akcje-co-warto-o-nich-wiedziec/g2cltc5