Druk 3D

Rozwój technologii sprawił, że możemy obecnie korzystać z zaawansowanych sprzętów, które zwiększają komfort naszego życia. Jednym z takich urządzeń jest drukarka 3D. Jeszcze do niedawna była ona wykorzystywana głównie w firmach zajmujących się produkcją, ale jak się okazuje, coraz częściej możemy ją spotkać w gospodarstwach domowych.

Drukarka 3D – co to takiego?

Drukarka 3D to zaawansowany technologicznie sprzęt, który służy do wytwarzania przedmiotów za pomocą metody przyrostowej. Polega ona na nakładaniu na siebie kolejnych warstw materiału, a następnie na jego spajaniu. W ten sposób tworzy się obiekty 3D. Do ich produkcji wykorzystujemy takie materiały jak półpłynne lub sproszkowane tworzywo sztuczne, proszek gipsowy i piasek oraz żywice światłoczułe. Historia druku 3D sięga lat 70. i 80. XX wieku, ale dopiero od kilku lat pomocne w tym drukarki 3D są tak mocno rozpowszechniane.

Drukarka 3D – najważniejsze kwestie, o których warto wiedzieć

Przed zakupem drukarki 3D powinniśmy sobie uświadomić kilka kwestii. Po pierwsze, taka drukarka nie pozwala na stworzenie całych, gotowych produktów. Jest ona natomiast przydatna w przypadku produkcji komponentów, szczególnie gdy potrzebujemy prostego narzędzia do stworzenia części zamiennych. Drugim istotnym faktem jest to, że choć mieliśmy do czynienia w ostatnich latach z ogromnym postępem technologii, to druk obiektów za pomocą drukarki 3D nie należy nadal do najszybszych. Musimy na niego poświęcić zwykle od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, gdy dany komponent jest bardziej skomplikowany. Po trzecie, drukarki 3D używane do celów niekomercyjnych mają ograniczony obszar zadruku. Zwykle z ich pomocą stworzymy komponent o wymiarach nieprzekraczających 20x20x20 cm. Na wydruki o większych wymiarach możemy sobie pozwolić, nabywając drukarkę 3D, która kosztuje kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych. Równie istotne jest to, że do profesjonalnego wydruku 3D, konieczna jest znajomość z naszej strony oprogramowania do projektowania przestrzennego o klasie CAD. Pozwoli to na oszczędność czasu i materiału przez zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów w trakcie wydruku.

Polecane  Jaki telewizor wybrać? Czym kierować się przy wyborze telewizora?

Jak wybrać drukarkę 3D?

Drukarki 3D to wysoce specjalistyczny sprzęt, który ma za zadanie służyć nam przez wiele lat. To dlatego jego zakup wymaga dokładnej analizy. Na rynku możemy spotkać całą gamę drukarek 3D. Jak wybrać taką, która będzie najbardziej dopasowana do naszych potrzeb?

Do użytku domowego doskonale sprawdzą się modele, które wykorzystują do produkcji komponentów  technologię FDM/FFF, czyli z włókna ciągliwego, termoplastycznego materiału. W tym przypadku głowica drukarki 3D nadbudowuje materiał (tzw. filament), tworząc z niego strukturę wielowarstwową z cienkich włókien. Bardzo często na początek, razem z drukarką 3D otrzymujemy filamenty oraz szpachelki i inne dodatki. W ten sposób nie musimy się obawiać o dodatkowe koszty zakupu, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z wydrukiem 3D.

Jeśli drukarka 3D ma nam jednak służyć do pracy, powinniśmy postawić na sprzęt, który wykorzystuje proszek SLS lub żywicę światłoczułą. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę rankingi drukarek 3D dostępne online. Dzięki temu unikniemy słabej jakości wydruków 3D lub też wysokich kosztów serwisowania sprzętu.

Co stworzymy drukarką 3D – przykłady

Drukarka 3D ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystujemy ją do wytwarzania obudów do urządzeń elektronicznych, a także części samochodowych z plastiku. To jednak nie wszystkie możliwości drukarki 3D. Jej znawcy wiedzą, że można jej użyć także do produkcji zabawek, elementów konstrukcyjnych w budynkach modułowych, a nawet protez. Drukarki 3D doceniły przede wszystkim osoby, które chcą stworzyć różnego rodzaju prototypy, modele i makiety. Są one zatem przydatne wówczas, gdy zamierzamy wypuścić na rynek określony produkt, czyli chcemy wykorzystać w przyszłości drukarkę 3D do celów zarobkowych.

Polecane  Zmywarka – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zakup drukarki 3D – co warto wiedzieć?

Koszt zakupu drukarki 3D nadal nie należy do najniższych. Za dobrej jakości model drukarki 3D musimy zapłacić bowiem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od naszych oczekiwań względem jej pracy. Najbardziej zaawansowane drukarki 3D są jednak nawet kilka razy droższe. Jak możemy zgromadzić takie środki? Jeśli nie posiadamy odpowiedniej kwoty oszczędności, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego. W polskich bankach możemy liczyć na szeroką ofertę takich kredytów, którą doskonale dopasujemy do naszych bieżących potrzeb. Korzystny dla nas kredyt na drukarkę 3D znajdziemy, wykorzystując porównywarkę kredytową online. Znajdują się tam informacje na temat bieżących ofert kredytów, aktualizowane niemal każdego dnia. Dzięki temu możemy natrafić na prawdziwą okazję.

Ciekawą ofertę kredytów gotówkowych, które pozwolą na sfinansowanie zakupu wymarzonej drukarki 3D, ma m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W ramach Mistrzowskiego Kredytu Gotówkowego możemy liczyć na korzystne raty przy oprocentowaniu stałym lub zmiennym, na korzystnych warunkach cenowych. To dlatego na Santander Consumer Bank – bank od kredytów postawiło już ponad 13,5 mln klientów. Umowę kredytu gotówkowego możemy tutaj zawrzeć na jeden z dwóch sposobów – w oddziale (gdzie otrzymamy gotówkę od ręki) lub bez wychodzenia z domu, za pomocą kilku kliknięć, wypełniając interaktywny formularz. Przy takim kredycie gotówkowym weryfikacja tożsamości odbywa się za pomocą przelewu zwrotnego w wysokości 1 złotego. Jego atutem oprócz oszczędności czasu i wygody jest również dostęp do pełnej dokumentacji w formie elektronicznej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie musimy przez to już poszukiwać dokumentów papierowych. Dodając do tego obsługę doświadczonych konsultantów na każdym etapie wnioskowania o kredyt i w trakcie korzystania z niego, Mistrzowski kredyt gotówkowy staje się idealnym rozwiązaniem przy sfinansowaniu dużych zakupów, takich jak drukarka 3D i inne sprzęty elektroniczne.

Polecane  Jak wybrać lodówkę? Poradnik krok po kroku

Źródła:

  1. https://3dwpraktyce.pl/2018/02/10-rzeczy-ktore-powinniscie-wiedziec-o-druku-3d/
  2. https://centrumdruku3d.pl/rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-o-druku-3d-a-o-ktorych-nikt-glosno-nie-mowi/
  3. https://www.morele.net/wiadomosc/jaka-drukarke-3d-wybrac-jak-dziala-druk-3d/11859/
  4. https://botland.com.pl/blog/jak-wybrac-drukarke-3d/#Zastosowanie-drukarek-3D