nowoczesny dom

Mianem domu ekologicznego zwykle nazywamy budynki, które wyposażone są w szereg instalacji działających na energię odnawialną. A co możemy powiedzieć o budynkach nazywanych nowoczesnymi? Zwykle tu skupiamy się na ich konstrukcji oraz wyglądzie. Nowoczesne budynki to jednolite bryły, często z ogromnymi oknami i dużą przestrzenią. Jednak nie zawsze tak musi być. Nowoczesne budynki mogą mieć bardzo tradycyjną bryłę z zewnątrz, a w środku zachować futurystyczny wygląd i również takie funkcje. Jak połączyć wizję nowoczesnego i ekologicznego budynku?

Jak wygląda nowoczesny dom?

Obecnie najczęściej wybierane są projekty domów jednorodzinnych uchodzące za nowoczesne. Choć wizualnie takie budynki mają bardzo prostą formę, to nie są odbiciem stylu tradycyjnego. Najczęściej budowane są w kształcie prostokąta, kwadratu czy litery L. Również powierzchnia dachu może być płaska lub lekko spadzista. Popularne są budynki jednopoziomowe lub dwupoziomowe z użytkowym poddaszem, które można przekształcić na wygodne sypialnie.

W budynkach nowoczesnych dużą rolę odgrywa oświetlenie i wykończenie elewacji. Najczęściej takie domy mają duże przeszklenia. Nie raz nawet cała ściana zewnętrzna zbudowana jest ze szkła, aby wpuszczać do środka jak najwięcej światła słonecznego. Do wykończenia elewacji stosuje się proste wzory i materiały. Mogą to być tradycyjne drewno lub kamień, ale też stosuje się elementy aluminiowe. Barwy elewacji są również stonowane, a nawet można powiedzieć, że bliskie natury. Najpowszechniejsze są szarość, brąz, biel czy beż, które mają tylko podkreślać bryłę budynku.

Polecane  Kredyt na zakup działki budowlanej – jaki wybrać?

Czym cechuje się dom ekologiczny?

Nowoczesny dom może być ekologiczny, ale wcale nie musi. Istnieje też możliwość przekształcenia starszego wiekiem obiektu w bardziej ekologiczny. Warto jednak wiedzieć, czym powinien charakteryzować się budynek, aby móc nazwać go ekologicznym. Dobrze jest wiedzieć, że o budynkach ekologicznych często też mówi się, że są energooszczędne. To prawda, ponieważ dzięki wykorzystywaniu odpowiednich technik budowy i materiałów można uzyskać dom, który będzie przyjazny środowisku i tani w utrzymaniu.

Dom ekologiczny musi być wybudowany w technologii przyjaznej środowisku. Nie można w nim stosować materiałów, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale i dla otaczającej nas natury. Takie obiekty mają wysoki standard bezpieczeństwa użytkowania. Między innymi nie znajdziemy w nim źródeł ciepła, które emitują szkodliwe substancje do atmosfery. Za to będzie on bardzo dobrze zachowywał ciepło w zimie lub chłodził w lecie. Może nawet być obiektem samowystarczalnym, ponieważ korzystamy w nim z nowoczesnych rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii.

W domach ekologicznych do ogrzewania stosuje się choćby pompy ciepła. Do ozdoby, ale i dogrzania pomieszczeń można postawić kominek na pellet, który, spalając ten materiał, nie generuje spalin, a popiół można wykorzystać jako naturalny nawóz. A co z ciepłą wodą? Tą można pozyskać dzięki kolektorom słonecznym. Podobnie jest z energią elektryczną, ta uzyskiwana jest z paneli fotowoltaicznych, które z powodzeniem pokryją zapotrzebowanie całego domu na prąd.

Czy tylko domy nowo wybudowane mogą być ekologiczne i nowoczesne?

Tak i nie. Nie zawsze można zmienić bryłę budynku, aby nadać jej nowoczesny wygląd z zewnątrz. Jednak zawsze można poczynić kroki, aby mieszkanie w środku było bardziej nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne. Jeżeli nie możemy sfinansować takiej inwestycji z oszczędności, możemy wziąć ekologiczny kredyt, który pomoże nam kupić odpowiednie urządzenia czy opłacić sam remont. Choć nie da się ukryć, że nowoczesny dom energooszczędny najłatwiej jest postawić od podstaw, aby spełniał wszystkie normy i wykorzystywał w pełni potencjał nowoczesnych konstrukcji, to wciąż w wielu domach, a nawet mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych można wprowadzić zmiany, które pomogą nam żyć bardziej nowocześnie i ekologicznie.

Polecane  Dlaczego warto kupować na raty?

W jaki sposób możemy sprawić, że dom będzie bardziej przyjazny środowisku, ale i utrzymanie go będzie tańsze? Warto pomyśleć o nowoczesnych systemach grzewczych, metodach produkcji energii elektrycznej czy nawet ociepleniu. Taka rzecz, jak izolacja cieplna w mieszkaniu, może się wydawać nieistotna, a tymczasem odpowiednio ocieplony budynek będzie zużywał mniej energii cieplnej, a co za tym idzie – musimy produkować jej mniej, a to sprawi, że nasze rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć o wymianie ogrzewania na pompę ciepła czy system rekuperacji. Zapewnią one dostateczną ilość ciepła nawet w mroźną zimę, a jednocześnie nie będziemy musieli kupować paliw opałowych, które zanieczyszczają środowisko, ale i nie są tanie. Także założenie paneli fotowoltaicznych może być skutecznym sposobem na uniezależnienie się od sieci. Nie będziemy musieli płacić rachunków za prąd, a nawet, jeśli nasza instalacja będzie produkować nadwyżkę, pojawi się ona jako dodatkowy zarobek, gdy sprzedamy ją do sieci.

A co z obiektami budowanymi od podstaw? Tutaj przede wszystkim dobrze jest sprawdzić, czy sam projekt spełnia normy, które stawiane są budownictwu energooszczędnemu, a później wybrać firmę budowlaną, która ma doświadczenie i specjalizuje się w budowaniu takich obiektów. Ponadto same materiały muszą być wysokiej jakości i również mieć odpowiednie normy. Nie tylko samo wybudowanie posiadłości jest ważne, ale również wyposażenie jej w nowoczesne i ekologiczne sprzęty. Dlatego dobrze jest mieć zaufanego kierownika budowy, który będzie nadzorował, czy dom budowany jest zgodnie z założeniem, a wszystkie przyłącza będą działać, jak należy.

Polecane  Czy konsolidacja zobowiązań może pomóc wyjść z kłopotów finansowych?

Czy to się opłaca?

Zarówno przystosowanie starszego obiektu, jak i budowa od podstaw domu ekologicznego nie należą do najtańszych. Można więc zastanawiać się nad sensem takich inwestycji. Przede wszystkim mamy tu dwie korzyści. Jedną jest ochrona naturalnego środowiska i jego zasobów. Dzięki dbaniu o ekologię będziemy mogli cieszyć się pięknem natury przez cały czas. Druga korzyść jest wymierna w pieniądzach. Ekologiczny, a co za tym idzie – energooszczędny dom, choć początkowo wymaga dużego nakładu środków, to ostatecznie będzie tańszy w utrzymaniu niż dom tradycyjny.

Źródła:

  1. https://www.extradom.pl/porady/artykul-eko-dom-czyli-ekologiczny-dom-marzen
  2. https://www.instalacjebudowlane.pl/10513-77-12394-dom-ekologiczny–jakie-rozwiazania-wybrac.html