Pusty portfel, brak gotówki, zakup na raty

Urządzanie nowego mieszkania potrafi być bardzo kosztowne. Zdarza się, że koszty związane z zakupem wyposażenia są na tyle wysokie, że urządzanie nowego gniazdka trwa miesiącami. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli na raty – dzięki temu można cieszyć się wybranym meblem lub sprzętem bez konieczności wydawania od razu większej sumy pieniędzy. Kto może kupić meble na raty i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zakupy na raty – dla kogo?

Zakupy na raty wielu osobom kojarzą się z zakupem określonych dóbr przez ludzi, których nie stać w danym momencie na to, aby jednorazowo wydać określoną kwotę pieniędzy. W pewnym sensie jest w tym wiele prawdy, bowiem taki właśnie jest zamysł kredytów ratalnych. Chodzi o to, by móc od razu korzystać z wybranego towaru bez konieczności jednorazowej inwestycji. Kwotę za dany towar wnosi za klienta bank. Następnie kwota dzielona jest na określoną liczbę rat, które klient spłaca bezpośrednio bankowi. Zdarza się, że banki naliczają za taką usługę dodatkową prowizję. W takich przypadkach oprócz wartości samego towaru klient jest zmuszony oddać bankowi sumę prowizji lub odsetek. Czy zakupy ratalne są jednak kierowane tylko do osób mniej zamożnych? Niekoniecznie. Taki rodzaj zakupów to świetny sposób na budowanie historii kredytowej. Oczywiście tylko wtedy, gdy rzetelnie spłacasz raty i przestrzegasz dostarczonego przez bank harmonogramu spłaty rat. Dla jednych osób zakupy ratalne będą zatem przydatnym narzędziem, które być może przyczyni się do pozytywnej odpowiedzi kredytowej w przyszłości, w przypadku kredytu na większą kwotę. Dla innych zakup na raty może być jednak uciążliwym zadłużeniem i koniecznością regularnej spłaty zobowiązania. Raty to jednak dobry sposób na realizację wizji i marzeń od zaraz mimo braku gotówki, a także rozwiązanie awaryjne, które może okazać się przydatne w sytuacjach kryzysowych. Wadą zakupów na raty może być fakt, że są one bardzo łatwo dostępne, a co za tym idzie, praktycznie każdy może zaciągnąć taki kredyt. Z tego powodu łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia i zepsuć swoją historię kredytową, dlatego najważniejsze jest, aby rzetelnie spłacać każde zaciągnięte zobowiązanie.

Polecane  Kredyt gotówkowy – charakterystyka kredytu konsumpcyjnego

Meble na raty – jak to załatwić?

Chcąc kupić meble na raty, nie trzeba obawiać się wielu formalności. Wnioski o przyznanie kredytu ratalnego są bardzo nieskomplikowane i z pewnością każdy doskonale sobie z nimi poradzi. Wniosek o zakup ratalny złożyć można w całości online, bez wychodzenia z domu. Aby dostać zgodę na dokonanie takiego zakupu, należy wypełnić krótki bankowy formularz, w którym oprócz danych osobowych należy umieścić informację o zarobkach i zobowiązaniach finansowych. Na podstawie takich informacji bank decyduje, czy może przyznać kredyt danemu klientowi. Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, przekazuje on informację do sklepu internetowego, w którym dokonywany jest zakup oraz informuje o tym klienta. Realizacją zamówienia zajmuje się sklep. Dla klienta proces jest bardzo szybki i nieskomplikowany.

Meble na raty – zalety

Ceny mebli są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od producenta, rodzaju materiału czy przeznaczenia. Dziedzina projektowania wnętrz przechodzi w ostatnich latach dość dynamiczny rozwój, a wraz z nią rozwija się sektor meblarski. Producenci mebli oferują swoim klientom coraz szerszą gamę produktów, w dodatku coraz bardziej zróżnicowanych, co przekłada się na wzrost cen. Jedną z najważniejszych zalet, jeśli chodzi o meble na raty, jest możliwość wyboru droższej opcji, która spełnia wszystkie oczekiwania i potrzeby. Możliwość odwleczenia daty spłaty całkowitej kwoty wartości mebla pozwala nie szukać kompromisów, a wybrać opcję, która naprawdę się nam podoba i pasuje do całości wystroju mieszkania lub domu. Dzięki temu nie trzeba też odkładać w czasie zakupu mebla. Takie sytuacje są dość ryzykowne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z meblem będącym elementem kolekcji, która w sklepie pojawia się jedynie sezonowo. Co ważne, składając wniosek o zakup ratalny, można kupić więcej niż jeden mebel. W ten sposób możesz wyposażyć np. całe pomieszczenie bez obaw o domowy budżet. Co ważne, okres kredytowania jest zazwyczaj krótszy niż okres gwarancji udzielanej na zakup danego typu mebla. Dzięki temu klient zyskuje bezpieczeństwo i pewność udzielenia przez producenta lub sklep pomocy. Co więcej, w wielu przypadkach po spłacie kredytu mebel wciąż będzie objęty gwarancją. Istotną zaletą jest fakt, że kredyt ratalny może zostać udzielony nie tylko na produkty dostępne w standardowej ofercie sklepu, ale także na towary produkowane pod wymiar. Dzięki temu nie musisz rezygnować z luksusu i wygody, a wręcz przeciwnie, możesz cieszyć się wybranym meblem bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Z drugiej jednak strony zakup ratalny niekiedy może uniemożliwiać korzystanie z oferowanych przez sklep promocji. Z tego powodu warto dopytać o szczegóły doradcę klienta i wybrać opcję, która będzie najkorzystniejsza finansowo. Wiele osób decyduje się na zakup ratalny tylko po to, aby wzmocnić swoją historię kredytową. Chcąc, aby faktycznie spłata takiego zobowiązania miała dobry wpływ na zdolność kredytową, należy przede wszystkim sumiennie pilnować terminów spłaty rat.

Polecane  Jaki telewizor wybrać? Czym kierować się przy wyborze telewizora?

Meble na raty – na co trzeba uważać?

Przed zakupem mebli na raty warto uważnie zapoznać się z proponowanymi przez bank warunkami umowy. Kluczową kwestią będzie liczba rat oraz wysokość oprocentowania, bowiem to od tego czynnika zależy faktyczna kwota, którą trzeba będzie spłacić bankowi. Podczas wypełniania wniosku o kredyt ratalny klient ma możliwość ustalenia liczby rat i zanim zgodzi się na podane warunki i złoży wniosek, wyliczana jest ostateczna kwota zawierająca odsetki. Warto ustalić tę kwotę na takim poziomie, który umożliwi comiesięczne spłacanie zobowiązania bez narażania domowego budżetu na uszczerbek. W przypadku wysokich rat lub gdy mamy dodatkowo inne zobowiązania finansowe, warto upewnić się, że nagła zmiana sytuacji finansowej umożliwi kontynuację spłaty zaciągniętego kredytu. Na zmianę takiej sytuacji może wpłynąć np. nagła utrata pracy.

Źródła:

  • https://www.komandor.pl/blog/meble-na-raty-wiecej-plusow-czy-minusow
  • http://zamieszkuje.pl/zakup-mebli-na-raty-online-co-musisz-wiedziec/