na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora

Telewizor to urządzenie, bez którego trudno jest nam sobie wyobrazić codzienne życie. Zapewnia on rozrywkę w różnej formie – czy to programów telewizyjnych, filmów i seriali na serwisach VOD, czy też związaną z prowadzeniem rozgrywki w grze online.

Jaki telewizor wybrać? Bez względu na to, w jaki sposób korzystamy z telewizora, przed jego zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na szereg jego parametrów. Dzięki temu dobierzemy sprzęt, który będzie najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Telewizor a przekątna ekranu

Przekątna ekranu to pierwszy z parametrów, na który zwracamy uwagę przy zakupie telewizora. Jak dopasować ją do potrzeb? W tym przypadku trzeba przede wszystkim obliczyć odległość ekranu od widza. Powinna ona wynosić ok. 4,2 cm na każdy cal. Oznacza to, że w przypadku np. telewizora 60-calowego są to 252 centymetry. Jeśli chcemy zatem kupić telewizor o takich rozmiarach, kanapa lub krzesło musi się znajdować ok. 2,5 metra od ekranu. Trzeba także sprawdzić, jaką przestrzeń mamy dostępną na ścianie lub półce (w zależności od tego, czy telewizor będzie w pozycji wiszącej, czy też stojącej).

Rozdzielczość telewizora

Jakość obrazu telewizora zależy w dużej mierze od jego rozdzielczości, zatem podejmując decyzję o zakupie takiego sprzętu, warto zwrócić uwagę na ten parametr. Obecnie dominuje standard rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Określany jest on jako Full High Definition (w skrócie Full HD). Możemy się spotkać jednak także z innymi rozdzielczościami telewizora.

Polecane  Co należy wiedzieć przed zakupem drukarki 3D?

Wśród nich dostępne są jeszcze:

  • HD Ready – 1366 × 768 pikseli
  • 4K UHD – 3840 × 2160 pikseli
  • 8K UHD – 7680 × 4320 pikseli

4K UHD i 8K UHD stanowią wielokrotność rozdzielczości standardowej Full HD. W 4K ekran ma 2 razy więcej, a w 8K – aż 4 razy więcej pikseli niż w Full HD. W przyszłości standardem, ze względu na dużą dostępność na rynku i spadające ceny, będzie 4K. Jeśli chodzi o telewizory z 8K, nadal są one dość drogie w porównaniu z tymi o mniejszej rozdzielczości. Dzięki niej obraz wyświetlany na telewizorach jest wyraźniejszy. Możliwe jest bowiem dostrzeżenie większej ilości szczegółów. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób zwiększa się wrażenia z oglądania telewizji, zapewniając sobie i swoim bliskim doskonałą rozrywkę.

Telewizor a typ matrycy i częstotliwość odświeżania

Typ matrycy to parametr, który decyduje o jakości obrazu. Najtańszym rozwiązaniem są obecnie, w przypadku nowych telewizorów, urządzenia z ekranami LED. Jeśli chcemy jednak zwielokrotnić wrażenia z oglądania telewizji przez żywą paletę kolorów i szczegółowy obraz, możemy postawić na telewizor z matrycą zbudowaną z diod LED albo kwantowych kropek QLED.

Częstotliwość odświeżania to kolejny z istotnych parametrów telewizora. Decyduje ona o tym, jak dużo klatek w ciągu sekundy może być wyświetlonych przez matrycę. Jeśli na telewizorze oglądamy wyłącznie programy, filmy lub seriale, wystarczające będzie urządzenie z odświeżaniem 60 Hz. Gdy jednak dodatkowo korzystamy z tego sprzętu RTV do gry online, warto postawić na taki, który będzie miał odświeżanie co najmniej 100 Hz. Zapewni ono płynność obrazu we wszystkich grach, nawet takich, w przypadku których mamy do czynienia z dynamicznymi animacjami.

Polecane  Pompa ciepła - czym jest i jak działa?

Telewizor a sposób podświetlenia matrycy

Ważnym parametrem telewizora jest także sposób podświetlenia matrycy. Decyduje on o energooszczędności, a więc wpływa na rachunki za energię. Najbardziej energooszczędnym urządzeniem jest telewizor, który ma podświetlenie krawędziowe (edge LED). Wpływa ono jednak na jakość obrazu, ponieważ nie wszystkie urządzenia tego typu mają wzmacniacz, który rozprowadza światło równomiernie po całym ekranie. Alternatywą dla podświetlenia edge LED jest Direct LED, czyli pełne podświetlenie matrycy. W takim przypadku telewizor zużywa więcej energii, ale jednocześnie ma lepszą jakość kolorów i kontrast. Technologie podświetlenia obrazu uległy jednak w ostatnich latach udoskonaleniu. Przykładem nowoczesnego rozwiązania w tej kwestii jest Dual LED. W takim przypadku podświetlenie ekranu ma dwie strefy – ciepłą i zimną.

Zakup telewizora – jak sfinansować?

Nowoczesny telewizor o interesującej nas konfiguracji, z licznymi funkcjami dodatkowymi zwiększającymi wrażenia z oglądania ulubionych programów, filmów lub seriali, to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Taki zakup często trudno sfinansować z oszczędności. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt, który pozwala na rozłożenie płatności na raty. Na polskim rynku działa wiele banków oferujących taką formę sfinansowania zakupu sprzętu RTV. Poszukując najlepszego kredytu na telewizor, warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów.

Przede wszystkim w przypadku sprzętu RTV istotne jest to, czy można go zakupić bez kosztów odsetkowych. W sklepie stacjonarnym lub internetowym warto w związku z tym szukać propozycji kredytów z ratami 0% (np. 10×0%, 20×0%, 50×0% itp.). Proponowane są one przez popularne na polskim rynku banki, które podpisują umowy z wybranymi sieciami. Jeśli zdecydujemy się na taki kredyt na telewizor, nie poniesiemy zatem kosztów odsetkowych. Warto wiedzieć jednak o tym, że kredyt 0% może zawierać inne niż odsetki opłaty, jak np. prowizja za udzielenie kredytu. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przy kredytach na sprzęty takie jak telewizor jest karencja. Pozwala ona na późniejsze rozpoczęcie spłaty zobowiązania. Dzięki temu można lepiej rozplanować swój budżet. Okres takiej karencji to zwykle od 1 do 3 miesięcy. Równie istotne jest to, czy umowę na kredyt na telewizor podpiszemy tylko na miejscu, czy także na odległość (za pośrednictwem internetu). W tym drugim przypadku można oszczędzić czas na dojazd do banku lub sklepu i obsłużenie przez doradcę.

Polecane  Domowe systemy bezpieczeństwa - przewodnik dla początkujących

Źródła:

  • https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-wybrac-telewizor-.bhtml
  • https://www.rtvmaniak.pl/9614698/jak-wybrac-najlepszy-telewizor/