Na prace remontowe w domu można przeznaczyć oszczędności, ale można też posiłkować się pożyczką – od rodziny, przyjaciół albo banku. Jeśli wybierzesz kredyt na remont domu, sprawdź, jak go uzyskać i na co zwrócić uwagę.
Kredyt na remont domu
Remont domu ma wspólną cechę z jego budową – trudno oszacować finalne koszty. Najczęściej okazują się one wyższe, niż zakładaliśmy. Z badania Kantar Polska wynika, że aż 47 proc. badanych przyznało, że remont kosztował ich więcej niż według wstępnych planów.
Dla osób, które dysponują wolnymi środkami na koncie, nie jest to problem nie do pokonania. Jeśli jednak oszczędności brak, a prace na pewno przekraczają budżet, trzeba pomyśleć nad dodatkowym źródłem finansowania. Jedną z propozycji jest kredyt na remont mieszkania lub domu.
Rodzaje kredytów
Przede wszystkim pamiętajmy, że banki oferują różne instrumenty finansowe – wyróżniamy też różne rodzaje kredytów. Są to produkty oferowane jedynie w bankach i wyróżniają się terminowością, oprocentowaniem i zwrotnością. Oferty banków mogą znacznie różnić się między sobą, dlatego warto zawsze starannie je porównać.
Najpopularniejsze kredyty
Podstawową grupą kredytów są kredyty konsumpcyjne – są one udzielane osobom indywidualnym na wydatki bieżące, np. zakup sprzętu elektronicznego czy sfinansowanie remontu domu albo urządzenie ogrodu. Można go przeznaczyć na dowolny cel, ale prywatny, niezwiązany z działalnością gospodarczą. Popularne kredyty konsumpcyjne to:
- kredyt gotówkowy – wypłacany w gotówce. Bank udziela go bez zabezpieczeń, nie trzeba przedstawiać dokumentów dotyczących przeznaczenia środków;
- kredyt w rachunku bieżącym – w ramach konta osobistego bank udostępnia dodatkowe środki, które można przeznaczyć na dowolny cel;
- karta kredytowa – środki dostępne w formie limitu na koncie kredytowym;
- kredyt samochodowy – środki przeznaczone konkretnie na zakup pojazdu, m.in. auta czy motocykla.
Popularne są także kredyty hipoteczne, czyli udzielane na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej. Warto wspomnieć też o kredytach konsolidacyjnych, które mają pomóc w spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Pozwalają na regulację innych kredytów, pożyczek oraz zadłużeń na karcie kredytowej.
Jaki kredyt na remont domu wybrać?
Kredyt gotówkowy jest zwykle najlepszą propozycją, gdy potrzebujesz kwoty, której nie uzbierasz w miesiąc lub dwa. Jeśli jest ona na tyle wysoka, że trudna do odłożenia, rozważ ten rodzaj kredytu. Większość banków udziela kredytu gotówkowego, nie wnikając, na co środki te zostaną przeznaczone. Oferta kredytów gotówkowych jest bardzo duża. W wyborze kredytu może pomóc porównywarka kredytów gotówkowych – szybko znajdziesz propozycję najlepszą do Twoich potrzeb i sytuacji finansowej.
Według badania Krajowego Rejestru Długów niemal ⅓ kredytów gotówkowych przeznaczana jest na remont lub wykończenie mieszkania lub domu. Kredyt na remont to kredyt konsumpcyjny, celowy – środki otrzymane od banku przeznaczasz na przeprowadzenie remontu.
Wysokość kredytu, jaka jest niezbędna na wykonanie zaplanowanych prac, zależy od skali remontu, wstępnych planów oraz przewidywanego kosztu. Zsumuj wszystkie koszty, jakie wiążą się z remontem, a także załóż pewien margines, gdyż zwykle budżet zostaje przekroczony. Policz m.in. koszt materiałów, koszty przygotowania terenu, wynagrodzenie za usługi fachowców czy transport i odbiór śmieci. Na nieoczekiwane wydatki dodaj około 10-15% lub nawet więcej.
A może jednak kredyt hipoteczny na remont domu?
Możesz także skorzystać z hipoteki, jeśli planujesz generalny remont domu. Jeśli jest to stary budynek, mocno zniszczony, jego odbudowa może okazać się droższa niż postawienie nowego domu od podstaw. Często trzeba mieć nawet kilkaset tysięcy złotych. W takiej sytuacji dobrą propozycją będzie kredyt hipoteczny – hipotekę można wtedy ustanowić na remontowanym budynku jako zabezpieczenie.
Poza tym okres spłaty zobowiązania to zwykle kilkadziesiąt lat, co pozwoli dopasować wysokość raty do Twoich możliwości finansowych. Dłuższy okres kredytowania równa się niższej racie miesięcznej. By wybrać najlepsze rozwiązanie – kredyt gotówkowy albo hipoteczny – warto też skonsultować się z doradcą z banku. Wybierając kredyt gotówkowy, można uzyskać dużą kwotę, ale zobowiązanie droższe ze względu na brak zabezpieczenia.
Kredyt na remont domu – jak go otrzymać krok po kroku?
Warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, by przekonać się, czy jest możliwość uzyskania środków – a także wstępnie oszacować wysokość tej kwoty. By ubiegać się o kredyt:
- wypełnij wniosek o kredyt – w placówce banku lub online;
- przygotuj niezbędne dokumenty – m.in. dowód osobisty / paszport, zaświadczenie o dochodach lub ostatnie roczne zeznanie podatkowe PIT. Wśród wymagań może też być kopia historii z rachunku bankowego za dany okres;
- złóż dokumenty i wniosek w banku – w razie kredytu hipotecznego trzeba dodatkowo udokumentować wpłatę wkładu własnego;
- poczekaj na odpowiedź z banku, czyli na rozpatrzenie wniosku. Okres oczekiwania zwykle trwa dłużej w przypadku pożyczki hipotecznej.
Cała procedura może się nieznacznie różnić w zależności od konkretnego banku. Rozważ także wykupienie ubezpieczenia mieszkania lub domu.
Źródła
- https://www.uniqa.pl/porady-nieruchomosci/kredyt-na-remont-domu-i-mieszkania-jak-go-uzyskac/
- https://www.bik.pl/poradnik-bik/rodzaje-kredytow
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-remont-domu-najlepszy/