W jaki sposób najlepiej sfinansować zakup mieszkania? Które warianty warto sprawdzić i jakie są ich mocne oraz słabsze strony?

Jak zaplanować remont mieszkania?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem lub posiadaczką mieszkania, raz na kilka czy kilkanaście lat prawdopodobnie zachodzi konieczność wykonania remontu. Skala prac zależy m.in. od częstotliwości poprzednich remontów czy sposobu dbania o mieszkanie, z tym wszystkim wiążą się natomiast koszty. Nie ma co ukrywać, remont mieszkania nigdy nie jest tanią inwestycją, jednak zależnie od planowanych prac jego koszty mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego tak istotne jest to, jak zaplanować remont. Przy tworzeniu kosztorysu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak choćby:

  • koszt materiałów,
  • koszt przygotowania miejsca i sprzątania po remoncie,
  • wynagrodzenie dla fachowców,
  • konieczność wynajęcia lokalu zastępczego, jeśli takowa zachodzi,
  • koszty transportu.

Biorąc pod uwagę różne możliwości finansowania remontu, bardzo istotna jest właśnie planowana kwota. Otóż zależnie od tego, jak dużych funduszy potrzebujesz, najbardziej opłacalne mogą być różne warianty finansowania. W tym miejscu musimy raz jeszcze podkreślić, że możliwie najdokładniejszy kosztorys remontu mieszkania jest niebywale istotny.

Jak sfinansować remont mieszkania?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że możliwości finansowania remontu mieszkania jest dość sporo, my w niniejszym poradniku skupiamy się na trzech najczęściej wybieranych. W naszej klasyfikacji nie ujmujemy gotówkowej płatności za remont mieszkania z własnych oszczędności, gdyż w takiej sytuacji finansowanie remontu mieszkania nie stanowi właściwie żadnych trudności. Wiele osób decyduje się na kredyt na remont mieszkania. W tej kategorii najczęściej wybierane są dwie możliwości – kredyt gotówkowy na dowolny cel oraz kredyt hipoteczny.

Polecane  Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Kredyt gotówkowy na dowolny cel to najczęściej wybierany kredyt na remont mieszkania. Banki mogą udzielić go każdemu, kto spełni odpowiednie warunki. Po wypłacie środków można je przeznaczyć na dowolny cel, co jest bardzo pomocne, gdyż finansowanie mieszkania nie jest w tym miejscu związane w żaden sposób z samym mieszkaniem. Aby wybrać najlepszą propozycję kredytu na dowolny cel, możesz skorzystać np. z kalkulatora kredytowego. Ponadto w takim przypadku bank nie oczekuje od kredytobiorcy żadnego rozliczenia z przyjętych środków, dzięki temu pieniądze możesz przeznaczyć zarówno na zakup niezbędnych materiałów, jak i zapłatę dla fachowców. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest to, że bank bardzo szybko podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu na remont mieszkania, w związku z czym środki są szybko do dyspozycji kredytobiorcy. Ponadto kredyt gotówkowy można zaciągnąć z reguły na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, co zwykle wystarcza do sfinansowania zaplanowanych prac.

Drugi ze wspomnianych kredytów na remont mieszkania to kredyt hipoteczny. To dość angażująca forma finansowania, jest udzielana pod hipotekę mieszkania. Dla niektórych to może być nowość, gdyż z reguły kredyty hipoteczne kojarzą się głównie z zakupem nieruchomości, takie zobowiązanie może być jednak udzielone także na remont. Minusem w takim przypadku jest jednak okres kredytowania, który zazwyczaj przekracza 10 lat. Musisz także uzbroić się w formalności związane z zaciąganiem kredytu.

Ostatnią spośród często wybieranych alternatyw jest skorzystanie ze środków na karcie kredytowej. Nie jest to jednak najbardziej opłacalne rozwiązanie. Z karty kredytowej można sfinansować jedynie niewielki remont mieszkania, czy też raczej odświeżenie mieszkania, czasem to jednak dobry pomysł, jeśli pod koniec prac skończyły się zasoby finansowe.

Polecane  Energia słoneczna w praktyce: poznaj zasady działania fotowoltaiki

Jak zatem widać masz wiele możliwości finansowania remontu mieszkania – sprawdź wszystkie i wybierz tę, która Ci najbardziej odpowiada.

Źródła:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-remont-domu-najlepszy/
  2. https://eoborniki.pl/informacje/finanse/12191-3-sposoby-na-sfinansowanie-remontu-mieszkania.html
  3. https://czterykaty.pl/czterykaty/7,69505,26377134,w-jaki-sposob-sfinansowac-remont-domu-lub-mieszkania.html