Układanie ogrzewania podłogowego
House photo created by senivpetro - www.freepik.com

Łazienka bez wątpienia jest tym rodzajem pomieszczenia, w którym przede wszystkim liczy się komfort. Aby należycie spełniała swoje zadanie, a więc sprzyjała szeroko rozumianemu relaksowi, musi być nie tylko funkcjonalna, ale też ciepła. Ze względu na charakter i przeznaczenie, najlepiej aby w łazience było nieco cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach, przynajmniej o 2–3 stopnie. Niezbędne do tego celu jest odpowiednie źródło ciepła. Jedyną z propozycji jest ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie to, choć cieszące się wciąż niesłabnącą popularnością, ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Dlatego przed podjęciem decyzji o montażu ogrzewania podłogowego warto poznać kilka faktów na jego temat.

Kiedy liczy się ciepło…

Ogrzewanie podłogowe w łazience bez wątpienia posiada wiele zalet. Nie bez przyczyny jego zastosowanie stało się niemal standardem w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Ogrzewanie w tej formie przede wszystkim pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła na całej powierzchni pomieszczenia, a nie tylko w jego jednym punkcie, jak ma to miejsce w przypadku standardowych grzejników. Ponadto dzięki umiejscowieniu systemu grzewczego w podłodze jest bardzo dyskretne. Wszystkie rury doprowadzające ciepło pozostają niewidoczne, przez co łazienka zyskuje więcej niezakłóconej niczym przestrzeni. Ciepła podłoga zaraz po wyjściu z wanny czy spod prysznica jest też bez wątpienia źródłem dużego komfortu, który uzupełnia relaksacyjny charakter kąpieli i staje się prawdziwą przyjemnością zwłaszcza w zimne dni. Wbrew powszechnej opinii ogrzewanie podłogowe skutecznie pomaga zniwelować wilgoć w łazience czy też wysuszyć ręczniki, jak to się dzieje w przypadku standardowych grzejników. A wszystko za sprawą stałej temperatury utrzymującej się w całym pomieszczeniu.

Polecane  Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, które wykorzystuje się w łazienkach: wodne i ogrzewanie podłogowe elektryczne. Do montażu pierwszego stosuje się rury wykonane z tworzywa sztucznego i aluminium, polietylenu sieciowego, polibutylenu oraz polipropylenu. Formuje się je w pętle, a następnie montuje do podłoża w równych odstępach, co gwarantuje równomierne rozchodzenie się ciepła po całej podłodze. Wodne ogrzewanie podłogowe jest stosunkowo tanie zarówno w montażu, jak i eksploatacji, gdyż jest ono instalacją niskotemperaturową, która z łatwością współpracuje z pozostałymi urządzeniami grzewczymi, wykorzystywanymi w systemie centralnego ogrzewania.

Drugi rodzaj, czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne wyróżnia się większym komfortem użytkowania. A to za sprawą m.in. możliwości regulowania temperatury. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym przy pomocy termostatów oraz czujników temperatury pozwala nie tylko regulować wysokość temperatury w pomieszczeniu zgodnie z własnymi potrzebami, ale też ogrzewać wybrane fragmenty podłogi, np. tuż obok wanny. Dodatkowo można zaprogramować czas rozpoczęcia i zakończenia grzania. Elektryczne ogrzewanie w zależności od preferencji oraz etapu, na którym zapada decyzja o montażu systemu grzewczego, może składać się z foli lub mat grzejnych oraz najczęściej stosowanych kabli grzewczych. Instalacje w oparciu o kable, w odróżnieniu od foli i mat, najlepiej zaplanować na wcześniejszym etapie budowy, gdyż ich montaż skutkuje wzrostem ostatecznej wysokości podłogi.

Ogrzewanie podłogowe – koszty

Ogrzewanie podłogowe w łazience bez wątpienia posiada liczne zalety. Wiele osób rezygnuje jednak z jego montażu w obawie przed wysokimi kosztami instalacji. I choć samo założenie instalacji ogrzewania podłogowego, wodnej lub elektrycznej, faktycznie jest droższe niż tradycyjna instalacja grzewcza, długoterminowe korzystanie z niej pozwala zaoszczędzić pieniądze. Dzieje się tak za sprawą równomiernego rozprzestrzeniania się ciepła od dołu ku górze, co w rezultacie zapewnia taki sam komfort termiczny, nawet po obniżeniu rzeczywistej temperatury grzania o ok. 3 stopnie. W rezultacie można powiedzieć, że większe koszty instalacji zwracają się wraz z jej eksploatacją. Nie warto więc z niej zbyt pochopnie rezygnować, a dodatkową gotówkę zawsze można zdobyć, decydując się na kredyt gotówkowy. W tym przypadku stanie się on inwestycją gwarantującą przyjemne ciepło we własnej łazience.

Polecane  Thermomix na raty – co powinieneś wiedzieć?

Źródło:

https://www.lazienkowy.pl/3858-6-13-ogrzewanie-podlogowe-w-lazience.html, https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe/ogrzewanie-podlogowe-wodne-elektryczne-w-lazince-aa-TkBZ-TyXN-NC9i.html