Remont to słowo, które dla jednych jest źródłem ekscytacji, u innych wywołuje niechęć. Bez względu jednak na to, czy remont ma być sposobem na odświeżenie wyglądu domu lub mieszkania, czy też koniecznością, faktem jest, że zawsze trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Co to oznacza? Na początek warto określić zasięg planowanych prac. To od niego w dużej mierze zależy koszt całego remontu. Określenie rodzaju prac remontowych umożliwia także wynajęcie odpowiedniej ekipy, która będzie w stanie się z nimi uporać. Ale to nie wszystko. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, planując remont? Sprawdźmy.
Przygotuj się na remont mieszkania
Dla wielbicieli remontów planowanie prac z nimi związanych staje się prawdziwą przyjemnością. Niestety należą oni do zdecydowanej mniejszości. Większość osób nie lubi remontów i decyduje się na ich przeprowadzenie dopiero wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność. Niestety użytkując przez wiele lat dom lub mieszkanie, należy liczyć się z tym, że wcześniej czy później remont stanie się konieczny. I niestety odkładanie go w czasie nie jest dobrym pomysłem. Wraz z upływem czasu usterek i zniszczeń będzie bowiem coraz więcej, a to oznacza, że zarówno zakres niezbędnych prac remontowych, jak i czas potrzebny do ich przeprowadzenia będzie większy. Nie warto więc zanadto zwlekać. Zamiast udawać, że nie ma problemu, lepiej się do niego dobrze przygotować. Pierwszym krokiem jest opracowanie planu remontu. Co powinien zawierać?
Zaplanuj remont krok po kroku
Jednym z najważniejszych punktów planu remontu bez wątpienia jest zakres prac, które powinny zostać przeprowadzone. Niezbędna do jego ustalenia jest realna ocena usterek i zniszczeń, oczekiwane efekty, a także ocena własnych możliwości finansowych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że remont domu czy mieszkania bywa bardzo kosztowny. Planując większy zakres prac, trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami. Jeśli nie są one niezbędne, można z nich zrezygnować. Jeżeli zaś pomimo ograniczonego budżetu trzeba je przeprowadzić, wówczas można poszukać źródła dodatkowej gotówki (2). Pomocny w tym zakresie okazuje się kredyt przez Internet. Dzięki niemu ekstra środki można pozyskać w szybki i wygodny sposób bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w sytuacji nagłych, niespodziewanych wydatków, które niemalże zawsze pojawiają się podczas prowadzenia prac remontowych. Kredyt na remont domu lub mieszkania to opcja, z której korzysta bardzo wiele osób. Zaciągnięcie kredytu w wielu przypadkach okazuje się jedynym sposobem na rozpoczęcie remontu w przypadku braku oszczędności. Zamiast więc odwlekać planowany remont, lepiej rozważyć skorzystanie z kredytu i jak najszybciej ukończyć wszystkie prace, ciesząc się z efektu.
Oszczędzaj swój czas i zapanuj nad stresem
Określenie zakresu prac remontowych oraz ustalenie budżetu niezbędnego do ich wykonania pozwala zapanować nad chaosem, jaki najczęściej pojawia się podczas remontu. Jest też skutecznym sposobem na ograniczenie stresu związanego z wykonywanymi pracami. Daje bowiem poczucie panowania nad całą sytuacją. Opracowanie planu remontu umożliwia także ustalenie kolejności wykonywania kolejnych prac. To bardzo istotny element powodzenia całego remontu. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że najpierw zostaną ułożone nowe podłogi, a dopiero potem wymieniane rury. Doskonałym przykładem na to, jak ważną rolę odgrywa harmonogram prowadzonych prac, jest generalny remont łazienki. Rozpoczyna się go zawsze od wymiany rur kanalizacyjnych i doprowadzających wodę (jeżeli zachodzi taka konieczność). Dopiero później montuje się urządzenia sanitarne, układa płytki, maluje ściany itd.
Oczywiście nie każdy, kto decyduje się na remont, musi od razu zostać ekspertem w tej dziedzinie i opracowywać plan samodzielnie. Warto podczas jego układania skorzystać z pomocy wybranej ekipy remontowej. Fachowcy udzielą cennych rad i wskazówek i rozwieją wszystkie wątpliwości, pomagając dopracować szczegóły. Dzięki temu zarówno samo stworzenie harmonogramu prac, jak i przebieg całego remontu okażą się łatwiejsze. Dobrym pomysłem jest też stworzenie wizualizacji, zwłaszcza w przypadku dużego remontu, który w założeniu ma całkowicie odmienić dane wnętrze. Wiele firm zajmujących się tworzeniem projektów wnętrzarskich umożliwia skorzystanie z takiej opcji. Jest ona bardzo pomocna i pozwala zwrócić uwagę na wiele szczegółów już na etapie tworzenia projektu, oszczędzając w ten sposób czas i bardzo często również pieniądze. Dokonywanie wielu przeróbek już po zakończeniu prac remontowych często bywa bowiem bardzo kosztowne.
Panuj nad kosztami i planami…
Podobnie jak w życiu, tak i podczas remontu bardzo często pierwotne założenia w zderzeniu z rzeczywistością muszą zostać zmienione. Dotyczy to zarówno samej wizji remontu, jak i kosztów związanych z jego przeprowadzeniem. Nie zawsze bowiem realizacja własnych pomysłów okazuje się możliwa. Często wymagają one modernizacji. Ta sama zasada dotyczy kosztów. Planując wydatki, trzeba mieć na uwadze fakt, że budżet na remont mieszkania powinien być elastyczny. Podczas prowadzenia prac remontowych zawsze mogą bowiem pojawić się dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Poza tym często pierwotne założenia ulegają zmianom. Czasami drobne przeróbki zamieniają się w niemalże generalny remont. Zmianom ulegają też wizje dotyczące samego urządzania pomieszczeń, zakupu mebli i dodatków. Ogromny wybór mebli i dodatków do wnętrz sprawia, że podjęcie decyzji co do ich zakupu bywa trudne. Aby nie pogubić się natłoku możliwości, warto skupić się na realnych potrzebach, wybrać jeden styl i kierować się jego założeniami podczas urządzania wnętrz. Zamiast tego, co modne, ale nie do końca funkcjonalne, lepiej stawiać na klasyczne, uniwersalne rozwiązania, które będą się dobrze sprawdzać przez wiele lat. Dzięki tym zasadom planowany remont ma szansę przebiegać szybko i sprawnie, bez niepotrzebnego stresu i chaosu.
Źródło:
- Borowy M., „Remont mieszkania krok po kroku – jak nie zwariować?”, (https://ocieplamyzycie.pl/remont/remont-mieszkania-krok-po-kroku-jak-nie-zwariowac/), data dostępu: 27.11.21.
- „Harmonogram remontu – dlaczego kolejność prac jest taka ważna”?, (https://www.porta.com.pl/otworzsiena/wnetrza/harmonogram-remontu-dlaczego-kolejnosc-prac-jest-taka-wazna), data dostępu: 27.11.21.
- „Remont mieszkania krok po kroku”, (https://www.homebook.pl/artykuly/3205/remont-mieszkania-krok-po-kroku), data dostępu: 27.11.21.