ulga termomodernizacyjna

Prawdopodobnie większość osób zna pojęcie „ulgi termomodernizacyjnej”, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, kto może z niej skorzystać. W praktyce dzięki tej uldze istnieje możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na wymianę niewydajnych bądź przestarzałych źródeł ciepła. Umożliwia ona również ocieplenie mieszkań oraz instalację paneli fotowoltaicznych w ramach modernizacji termicznej budynków.

Zalety ulgi termomodernizacyjnej

Celem ulgi termomodernizacyjnej jest zachęcenie ludzi do poprawy efektywności energetycznej swoich domów. Jednocześnie istotnym aspektem jest redukcja emisji CO2 i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Ulga ta jest dostępna dla wszystkich właścicieli domów, którzy ponieśli koszty związane z modernizacją budynku lub zainstalowaniem paneli słonecznych. Jest to również propozycja dla mieszkańców wspólnot mieszkaniowych, którzy decyzję o wdrożeniu tego typu rozwiązań podejmować mogą wspólnie. Warto zaznaczyć, że aby skorzystać z ulgi, konieczne jest posiadanie udokumentowanych dochodów, ponieważ przyznawana jest ona na zasadzie odliczeń. Jeśli nie posiadamy takich dochodów, nie będziemy uprawnieni do otrzymania ulgi. Dzięki uldze termomodernizacyjnej często można przeprowadzić znacznie rozleglejsze prace modernizacyjne, niż pozwalałoby na to podstawowe, samodzielne budżetowanie. Stanowi to zdecydowane ułatwienie przy podejmowaniu decyzji. Wielu ludzi rezygnuje z termomodernizacji ze względu na obawy związane np. z kosztami fotowoltaiki. Jednak okazuje się, że dzięki tej uldze możliwe jest wykonanie tych prac znacznie taniej, niż się spodziewano.

Polecane  Jak wykorzystać nieruchomości do pomnażania kapitału?

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna obejmuje wiele różnych działań, które pozwolą odliczyć daną kwotę od podatku. Są to między innymi:

  1. Ocieplenie budynku: można uwzględnić koszty związane z izolacją termiczną ścian oraz fundamentów.
  2. Wymiana pieca: może to obejmować zakup i montaż kondensacyjnego kotła gazowego lub olejowego, który jest bardziej energooszczędny.
  3. Zakup materiałów budowlanych: koszty materiałów, które są niezbędne do instalacji grzewczej, takie jak rury, grzejniki, pompy ciepła itp., mogą być również odliczone.
  4. Przyłączenie do sieci gazowniczej lub ciepłowniczej: koszty związane z podłączeniem domu do sieci gazowej lub ciepłowniczej mogą być uwzględnione.
  5. Wentylacja z rekuperacją: wydatki związane z montażem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można także odliczyć.
  6. Wymiana okien i drzwi: koszty zakupu i montażu energooszczędnych okien i drzwi mogą być objęte ulgą.
  7. Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii: jeśli zdecydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła, można odliczyć związane z nimi koszty.

Ważne jest również, że ulga dotyczy nie tylko zakupu materiałów, ale również kosztów robocizny, które mogą być zróżnicowane. Warto pamiętać, że ulga termomodernizacyjna dotyczy jedynie istniejących budynków. Nie obejmuje ona budowy nowych domów. Dlatego konieczne jest, aby budowa była już zakończona, a termomodernizacja stanowiła kolejny etap. Jeśli prace termomodernizacyjne rozpoczęto przed oddaniem budynku do użytku, ulga nie będzie przysługiwać.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Rozliczenie ulgi termomodernizacyjnej nie jest trudne i większość osób poradzi sobie z tym samodzielnie. Warto jednak kierować się tutaj kilkoma zasadami. Jeśli stosujemy rozliczenie na podstawie skali podatkowej, rozliczenie ulgi możliwe jest w deklaracji PIT-36 oraz PIT-37. Stosujący podatek liniowy oraz osoby będące na ryczałcie również mogą z tej ulgi skorzystać. Kwotę ulgi należy wpisać w specjalnej rubryce „odliczenia od dochodu”. Konieczne jest również dołączenie wypełnionego formularza PIT/O. W jednym roku można odliczyć maksymalnie 53 tysiące złotych. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie z małżonkiem, będziemy mogli odliczyć 106 tysięcy złotych.

Polecane  Pompa ciepła - czym jest i jak działa?

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Jednym z terminów związanych z termomodernizacją i nowoczesnymi źródłami ciepła jest prosument. Prosumenci to jednostki lub podmioty, które zarówno produkują, jak i konsumują energię. Termin „prosument” jest połączeniem słów „producent” i „konsument” i odnosi się do osób lub organizacji, które wytwarzają własną energię, zwykle za pomocą odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne (fotowoltaika) lub turbiny wiatrowe. Prosumenci często wykorzystują te technologie do generowania energii elektrycznej na własne potrzeby, takie jak zasilanie ich domów, firm, gospodarstw rolnych lub innych budynków. Jeśli prosumenci wygenerują więcej energii, niż jest im potrzebne, mogą ją sprzedać do sieci elektroenergetycznej, stając się wówczas tzw. prosumentami zwrotnymi. Rola prosumentów jest istotna w kontekście rozwoju energii odnawialnej oraz dążenia do zrównoważonego rozwoju. Dzięki produkcji własnej energii mogą zmniejszyć swoją zależność od konwencjonalnych źródeł energii, przyczyniając się tym samym do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ponadto prosumentom często przysługują korzyści finansowe, takie jak ulgi podatkowe lub programy wspierające produkcję energii odnawialnej. Prosumenci mogą korzystać także z ulgi termomodernizacyjnej. Jest to propozycja skierowana do firm lub osób fizycznych, które same ponoszą koszty związane z termomodernizacją swojego mieszkalnego budynku. Jeśli na jednej nieruchomości znajduje się kilka budynków, ulga przysługuje osobno dla każdego z nich. W zależności od rodzaju prac związanych z termomodernizacją oraz wykonania audytu energetycznego ulga może sięgnąć nawet 30% poniesionych kosztów. Ważne jest jednak pamiętanie, że aby skorzystać z ulgi, konieczne jest spełnienie wielu wymagań formalnych i przestrzeganie procedur zgłoszeniowych dotyczących takiej inwestycji. Należy dopełnić wszelkich wymogów formalnych i dołączyć niezbędne dokumenty. Dopiero wówczas możliwe jest przyznanie ulgi.

Polecane  Ogrzewanie domu pompą ciepła — czy to się opłaca?

Źródła:

  1. ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/ulgi-odliczenia/5660967,ulga-termomodernizacyjna-2023-jak-odliczyc-53-tys-zl.html
  2. enerad.pl/aktualnosci/ulga-termomodernizacyjna-krok-po-kroku/
  3. stiloenergy.pl/prosument-czyli-kto-nowa-definicja-w-nowelizacji-ustawy-o-oze/
  4. www.pit.pl/ulga-termomodernizacyjna/odlicz-fotowoltaike-i-pompe-ciepla-w-ramach-ulgi-termomodernizacyjnej-w-pit-1006532