Wiele się mówi o odnawialnych źródłach energii, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. Inwestycja w odnawialne źródła energii jest szeroko promowana i popierana nie tylko przez ekologów, ale i ekonomistów. Dlaczego? Ogrzewanie pompa ciepła to świetny wybór, który sprawi, że nasze rachunki za energię cieplną spadną do minimum, ale też nie ma negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. Czy warto zainwestować w ten rodzaj ogrzewania?
Nowoczesne budownictwo stawia na energooszczędność
Projekty nowoczesnych budynków zakładają, że obiekty będą energooszczędne, a co za tym idzie – tanie w utrzymaniu, ale zapewnią nam komfortowe warunki życia. W wielu nowych projektach można zobaczyć obiekty o prostych bryłach z dużą ilością okien. Jednak nowoczesny dom wyposażony w OZE może wyglądać równie dobrze jak tradycyjny dworek. Bardziej niż zewnętrzny wygląd liczy się wewnętrzne wyposażenie, termoizolacja i nowoczesne sposoby przetwarzania darmowej energii odnawialnej na energię cieplną i elektryczną.
Dlaczego nowoczesne budynki są przede wszystkim energooszczędne? Po pierwsze takie są wymagane standardy nowego budownictwa. Po drugie takie są oczekiwania przyszłych mieszkańców. Rachunki za paliwa kopalne, wodę czy prąd są coraz wyższe, dlatego ważne jest, aby mieć dom, który pozwoli zachować niskie koszty utrzymania. A jednym ze sposobów na to jest inwestycja w odnawialne źródła energii, dzięki którym można mieć w mieszkaniu ciepło w zimie, chłodno latem i przez cały rok korzystać z darmowej energii elektrycznej i ciepłej wody.
Pompa ciepła – jedna z najlepszych alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania
Tradycyjne ogrzewanie, takie jak kocioł na węgiel, jest nieopłacalne. Rosnące ceny paliw kopalnych i drewna sprawiają, że takie ogrzewanie może nas rocznie kosztować co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. A co można powiedzieć o cenach ogrzewania gazowego lub elektrycznego? Choć są bardziej ekologiczne, nie są wcale bardziej ekonomiczne. Ciągle rosnąca inflacja, kryzys gospodarczy i czynniki otoczenia międzynarodowego sprawiają, że ceny takiego ogrzewania stale rosną i nie widać końca podwyżek.
Ogrzewanie pompą ciepła stanowi jedną z najlepszych alternatyw, ponieważ inwestujemy raz, a później przez lata mamy tanie w użytkowaniu ogrzewanie mieszkania i wody. Ponadto ten model ogrzewania sprawdzi się również w budynkach, które nie mają dostępu do gazu z sieci czy też okres oczekiwania na przyłącze wynosi wiele miesięcy, a także w obiektach, które mają być samowystarczalne lub niezależne od dostaw paliw w ramach sieci.
Ogrzewanie nie tylko dla nowoczesnych budynków
Choć wiele się mówi o tym, że nowoczesne budownictwo stawia na energooszczędność, to i starsze budynki mogą być mniej energochłonne. Ogrzewanie pompą ciepła może być więc równie dobrym rozwiązaniem dla nowego domu, jak i dla budynku mieszkalnego, który ma 20 lat. Wszystko zależy od samej instalacji i termomodernizacji obiektu.
Nie da się zaprzeczyć, że najlepsze efekty ogrzewania, a co za tym idzie – najniższe rachunki osiągniemy, gdy budynek będzie miał szczelną termoizolację. Jednak nawet stary obiekt można wyremontować w taki sposób, aby uzyskać odpowiedni poziom termoizolacji i nie tracić ciepła. Koniecznie trzeba postawić na wymianę okien, ocieplenie dachu czy ocieplenie murów budynków, a nawet wymianę izolacji poziomej. Dzięki temu każdy budynek, nawet wiekowy, może być energooszczędny.
Warto też rozważyć, jaką pompę ciepła wykorzystać do ogrzewania. W obiektach, które dopiero są w fazie budowy, można postawić na dowolny rodzaj pompy ciepła, ponieważ łatwo będzie wykonać instalację na placu budowy. Natomiast w budynkach, które już istnieją, polecane są choćby pompy powietrzne, które równie dobrze nagrzewają wnętrze i podgrzewają ciepłą wodę, ale do ich zamontowania nie trzeba prowadzić inwazyjnych prac ziemnych. Ponadto wiele modeli pomp można podłączyć nie tylko do ogrzewania podłogowego, ale nawet do tradycyjnych grzejników panelowych.
Dlatego można powiedzieć, że pompy ciepła to urządzenia, które sprawdzą się nawet w starym budownictwie, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie ocieplenie i uszczelnienie okien w obiekcie.
Ogrzewanie pompą ciepła ma wiele różnych zalet
Najczęściej wśród zalet ogrzewania pompą ciepła wymienia się jej ekonomiczną pracę. Faktycznie porównując koszty ogrzewania gazowego do kosztów pracy pompy ciepła, można zauważyć, że ceny ogrzewania gazowego są co najmniej 2 razy wyższe dla takiej samej powierzchni grzewczej! Realny koszt ogrzewania będzie zatem naprawdę korzystny cenowo przy wyborze pompy ciepła zamiast tradycyjnych kotłów grzewczych. A można go nawet obniżyć do 0, łącząc pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi, które produkują energię elektryczną potrzebną do pracy pompy.
Jednakże zalet pomp ciepła jest o wiele więcej niż tylko niski koszt użytkowania. Przede wszystkim jest to ogrzewanie bezobsługowe. Nie trzeba pilnować paleniska czy też zużycia paliw grzewczych. Korzystając z panelu sterowania, ustawia się parametry pracy ogrzewania, a kiedy zajdzie potrzeba, można je zmienić. Pompy ciepła nie generują również odpadów, które trzeba by było utylizować, a ich praca jest cicha. Wszystko to sprawia, że jest to komfortowy w użytkowaniu system grzewczy.
Korzystanie z pompy ciepła jest też ekologiczne. Nie zużywamy ograniczonych zasobów naturalnych, a korzystamy z odnawialnych źródeł energii takich jak woda, powietrze czy energia geotermalna. Można więc ogrzewać dom i wodę, korzystając z czystej energii, która ani nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne w momencie jej wydobycia, ani nie generuje szkodliwych odpadów.
Źródła:
- https://www.wentylacyjny.pl/2401-3-3-ogrzewanie-domu-pompa-ciepla–czy-warto.html
- https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/kiedy-ogrzewanie-pompa-ciepla-sie-oplaca-aa-Sjsf-doJt-JdB2.html
- https://budujemydom.pl/irbj/porady/60387-daikin-kiedy-pompa-ciepla-sie-oplaca