Dofinansowanie do pompy ciepła

Ekonomia i ochrona środowiska to dwa niezwykle istotne aspekty, które każdy świadomy człowiek powinien uwzględnić w swoich decyzjach dotyczących wyboru źródła ciepła do swojego domu. Rozwiązaniem, które je uwzględnia, są pompy ciepła. Nowoczesne i ekonomiczne, a przy tym ekologiczne pompy ciepła ciszą się coraz większym zainteresowaniem. Niestety koszt ich zakupu oraz instalacji nie należy do najniższych, co od ich montażu odstrasza wiele osób. Czy trzeba rezygnować z tak wydajnego źródła ciepła tylko dlatego, że nie posiada się wystarczających środków na jego zakup?

Na szczęście okazuje się, że nie. Wystarczy skorzystać z dofinansowania, jakie przysługuje tym, którzy w swoim domu chcą zainstalować pompę ciepła. Kto może z niego skorzystać? Na jakie wsparcie może liczyć osoba, która chce w swoim domu zainstalować ekologiczne i ekonomiczne zarazem źródło ciepła? Pora poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania!

W trosce o czyste powietrze i domowy budżet

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkim zagrożeniem nie tylko dla środowiska, ale i życia oraz zdrowia człowieka jest zanieczyszczone powietrze. W ostatnich latach świadomość na ten temat zdecydowanie wzrosła. Wraz z tym wzrostem pojawiły się rozwiązania, które pozwalają zredukować ilość zanieczyszczeń emitowanych do sfery powietrza. Jednym z głównych źródeł owych zanieczyszczeń wciąż pozostają piece opalane drewnem i węglem. Tak zwane „kopciuchy” stanowią realne zagrożenie dla całego środowiska. W negatywny sposób oddziałują również na życie i zdrowie. Smog, który powstaje w wyniku przedostawania się do atmosfery toksycznych cząsteczek, jak potwierdzają liczne badania, jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju groźnych chorób, w tym również chorób nowotworowych zagrażających życiu człowieka.

Polecane  W co inwestować małe kwoty?

Pompy ciepła i ich zalety

Na szczęście wzrost świadomości na temat szkodliwości spalania paliw stałych w domowych piecach jest coraz większy. Wraz z nim pojawiły się ekologiczne alternatywne źródła ciepła, które poza tym, że pomagają chronić środowisko, są też ekonomiczne w użytkowaniu, co pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednym z nich są pompy ciepła. Energia, którą są zasilane, w zdecydowanej większości pochodzi z odnawialnych źródeł energii, co jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i – biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny gazu i paliw stałych – ekonomicznym. To niejedyna zaleta pomp ciepła. Wśród ich całej listy wymienić należy chociażby niezwykłą funkcjonalność i łatwość w obsłudze, bezpieczeństwo użytkowania, szybki zwrot inwestycji w codziennym użytkowaniu, a także fakt, iż można zamontować je na każdym rodzaju budynku, zarówno nowo powstałym, jak i starszym.

Jak to zazwyczaj bywa, tuż obok zalet musi pojawić się również jakaś wada. I choć trudno w przypadku pomp ciepła mówić o wadach dotyczących chociażby ich funkcjonowania, dla niektórych osób wadą bywa wysoka cena zakupu urządzenia. W zależności od powierzchni domu może ona sięgać rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych (40 – 60 tys.), a w przypadku pompy gruntowej nawet około stu tysięcy złotych. Tak spora suma niestety nie zawsze jest w zasięgu tych, którzy chcieliby skorzystać z tego funkcjonalnego rozwiązania, jakim jest pompa ciepła. Dofinansowanie na ten cel, o które można się ubiegać, na szczęście pomaga rozwiązać ów problem skutecznie.

Polecane  Jak kupować akcje i co warto o nich wiedzieć?

Dofinansowanie pompy ciepła – dla kogo?

Dofinansowanie na demontaż starego pieca, zakup i montaż pompy ciepła to rozwiązanie, z którego decyduje się skorzystać wiele osób. Możliwość taką stwarza ogólnopolski program „Czyste powietrze”. Zasady korzystania z dofinansowania ulegają zmianom w kolejnych latach, dlatego planując dołączenie do programu, warto na bieżąco zaznajamiać się ze zmianami. Dotacja na zakup urządzenia – zarówno możliwość jej otrzymania, jak i wysokość uzależniona jest od osiąganego dochodu (dochód przeliczany jest na każdego członka gospodarstwa). Przeznaczona jest zarówno dla tych osób, które budują nowy dom i chciałyby wyposażyć go w ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła, jak i dla tych, którzy stary, emitujący szkodliwe gazy i pyły piec chcieliby zamienić na nowoczesne i przyjazne dla środowiska źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż wysokość dotacji uzależniona jest również od tego, czy dom, w którym ma być zamontowana pompa ciepła, jest stary, czy nowy. Stan budynku wpływa na wysokość statecznej kwoty dotacji.

Dotacja i co dalej?

Ubiegając się o dotację na zakup bądź wymianę źródła ciepła, trzeba pamiętać o tym, że skorzystanie z niej oznacza jedynie część zwrotu kosztów związanych z przedsięwzięciem. Spora część kosztów spoczywa więc nadal na kupującym. Aby pokryć wydatki związane ze zmianą źródła ciepła, można oczywiście wykorzystać swoje oszczędności, traktując to rozwiązanie jako inwestycję w przyszłość. Niestety nie każdy owymi oszczędnościami dysponuje i nie każdy chce je przeznaczać na ten cel. W takim przypadku można wykorzystać rozwiązanie, jakim jest kredyt z dofinansowaniem pompy ciepła. W ramach wspomnianego wcześniej programu „Czyste powietrze” osoba, która chce zamontować w swoim domu pompę ciepła i nie posiada na ten cel wystarczających środków, może sięgnąć po kredyt na pompę ciepła, który pozwala pokryć nawet 100% wydatków związanych z tym przedsięwzięciem. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy zgłosić się do jednego z banków komercyjnych i wypełnić odpowiedni wniosek oraz dopełnić wymaganych w danej instytucji formalności. Lista banków, które uczestniczą w programie, dostępna jest na stronach internetowych poświęconych temu zagadnieniu. Stosowne informacje na temat zasad ubiegania się o ten rodzaj finansowania zakupu bądź wymiany źródła ciepła można znaleźć również bezpośrednio na stronach internetowych banków oraz w ich placówkach stacjonarnych. Kredyt z dofinansowaniem pompy ciepła przyznawany jest na korzystnych dla klienta warunkach, a skorzystanie z niego pozwala pokryć wszystkie wydatki związane z zakupem bądź wymianą źródła ciepła na pompę ciepła.

Polecane  Czy warto zakładać konto oszczędnościowe? Wady i zalety

Źródła

  1. https://enerad.pl/aktualnosci/kredyt-na-pompe-ciepla-gdzie-szukac/
  2. https://enerad.pl/aktualnosci/dofinansowanie-do-pompy-ciepla-2023/