Smart Home - Jak rozpocząć automatyzację domu

Postęp technologiczny sprawia, że na rynku zaczynają pojawiać się różnorodne rozwiązania, które mają zwiększać bezpieczeństwo. Coraz więcej osób decyduje się np. na monitorowanie stanu domu na odległość. Okazuje się, że nie chodzi tutaj wyłącznie o kamery, ale także o inne inteligentne rozwiązania, które mają szereg zastosowań.

Monitorowanie stanu domu — technologie

Dziś już nie tylko monitoring domu odpowiada za bezpieczeństwo posesji. Obecnie mamy możliwość zdecydować się na rozbudowane rozwiązania, które pozwolą na zdalne sprawdzenie i zmianę temperatury w domu, i to nawet wtedy, gdy przebywamy zupełnie gdzie indziej. Wszystko za sprawą połączenia wszelkich posiadanych urządzeń w jeden system, który jest w pełni zintegrowany. Jednak temperatura to nie wszystko. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy np. włączyć robota sprzątającego, będąc w podróży lub sterować roletami. Dla wielu osób takie monitorowanie domu na odległość jest przede wszystkim propozycją, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo. Dzięki dobrze dobranym systemom możemy sprawdzać, czy na terenie naszej posesji nie kręcą się niechciani goście oraz czy wyłączyliśmy wszystkie urządzenia. Jeśli nie, możemy to nadrobić z poziomu aplikacji.

Wiele osób zastanawia się, od czego można rozpocząć budowę całego systemu. Na samym początku warto zdecydować się na gniazdo elektryczne sterowane za pomocą aplikacji lub asystenta głosowego. Jest to baza, którą następnie można dowolnie rozszerzać. Pozwoli ona również zastanowić się nad tym, czy faktycznie potrzebujemy dodatkowych udogodnień. Pierwszy krok nie jest drogi i może sobie na niego pozwolić praktycznie każdy, kto chce sprawdzić, czy monitorowanie domu na odległość jest dla niego.

Polecane  Nowoczesny dom – czy może być ekologiczny?

Personalizacja pod swoje preferencje

Każdy z nas jest inny i może potrzebować nieco innych opcji. Ich ilość jest tak ogromna, że każdy ma szansę wybrać coś dla siebie. Jednym zależy głównie na bezpieczeństwie, więc zdecydują się oni na większą ilość kamer, a inni będą chcieli zmniejszyć rachunki za prąd, dlatego wybiorą np.:

  • inteligentne gniazdka,
  • inteligentne oświetlenie,
  • inteligentne ogrzewanie,
  • inteligentne czujniki,

To wszystko pozwoli obniżyć rachunki za energię i sprawi, że z urządzeń będziemy korzystać w bardziej przemyślany sposób. Niektórzy decydują się na te systemy głównie ze względu na wygodę i nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki nim możemy zmniejszyć temperaturę lub zmienić oświetlenie, nawet nie wstając z kanapy. Mało tego — możemy nawet zaplanować to, jaka będzie temperatura po powrocie z pracy i jaka muzyka nas powita. Bardzo ważne jest również zwiększenie bezpieczeństwa. Monitorowanie stanu domu to już nie tylko kamery. Zaawansowane czujniki zabezpieczają nasz dom nie tylko przed wizytą nieproszonych gości, ale również poinformują nas o zalaniu, pożarze czy ulatniającym się gazie. Dzięki temu będziemy mieć nieco czasu na reakcję i być może zdążymy zabezpieczyć swój dobytek.

Monitorowanie stanu domu — jak zamontować system?

O ile założenie samego monitoringu domu nie wydaje się skomplikowane, to już instalacja całego systemu może być już trudniejsza. Okazuje się jednak, że całość jesteśmy w stanie zamontować sami. Wystarczy wybrać cały system i wszystkie urządzenia zamontować w odpowiednich miejscach. Liczba instalacji zależy tylko od nas. Możemy zdecydować się jedynie na system kamer, ale również dodać do nich czujniki. Jeśli chcemy, aby cały montaż przebiegł szybko i bez zbędnych komplikacji, warto zdecydować się na system bezprzewodowy. Z kolei w nowo budowanych domach można całą instalację przeprowadzić po kablach. Wielu osobom wydaje się to drogie rozwiązanie, ale okazuje się, że cały zestaw startowy można kupić już za około 600 zł. To naprawdę niewiele jak za bezpieczeństwo dobytku. Dzięki instalacji inteligentnego monitoringu mamy bezpośredni wgląd w to, co dzieje się w naszym domu lub firmie pod naszą nieobecność. Możemy reagować na wszelkie zagrożenia, o których powie nam aplikacja.

Polecane  Monitoring bezprzewodowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyborem

Wybór kamer IP

Dzięki kamerom IP mamy stały podgląd domu — nawet będąc na wakacjach czy wyjeździe służbowym. Możemy zamontować je zarówno w domu, jak i na zewnątrz i stale sprawdzać, co dzieje się na naszej posesji. Mimo wszystko warto zdecydować się wtedy na kamery przystosowane do pracy na zewnątrz. Będą one w stanie przetrwać duże różnice temperatur oraz nagrywać dla nas obraz nawet po zmroku. Kamery są świetnym rozwiązaniem również wtedy, kiedy chcemy zostawić dzieci same w domu. W ten sposób sprawdzimy, czy odrabiają lekcje i jak długo oglądają telewizję. Materiał nagrany kamerami IP dostępny jest pod konkretnym adresem, który możemy udostępnić, komu chcemy. Wybierając kamery do naszego domu, zwróćmy uwagę na ich specyfikację, a przede wszystkim na:

  • kąt widzenia — im większy, tym większą powierzchnię pokaże kamera,
  • rozdzielczość — odpowiada za jakość nagranych materiałów,
  • jasność obiektywu,
  • wbudowane czujniki,
  • sposób połączenia z siecią,
  • możliwość zdalnego sterowania obiektywem — dzięki temu będziemy mieć możliwość zdalnego obracania kamery lub przybliżania widoku.

Jeśli chodzi o ceny monitoringu domu, to mogą one być różne i zależą one głównie od powyższej specyfikacji. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym więcej przyjdzie nam za niego zapłacić. Dlatego tak ważne jest, by zdecydować się na model dopasowany do własnych potrzeb i preferencji. Jeśli potrzebujemy prostego monitoringu, to nie ma sensu przepłacać za zaawansowane kamery z dodatkowymi opcjami.

Polecane  Smart Home - Jak rozpocząć automatyzację domu

Monitorowanie stanu domu na odległość oznacza dziś coś innego niż kilkanaście lat temu. Obecnie możemy zdecydować się na wiele zaawansowanych systemów, dzięki którym cały nasz dom będzie zabezpieczony. Do wyboru mamy różne czujniki, które za pomocą informacji poinformują nas o zagrożeniach. To da nam czas na reakcję i zabezpieczenie dobytku oraz wezwanie odpowiednich służb. Wszystkie systemy połączone w jedną całość dają nam tzw. inteligentny dom, który jest wygodny, funkcjonalny i bezpieczny. Dla niektórych osób to niepotrzebny dodatek, a dla innych to podstawa i chętnie zdecydują się one na wszystkie zaawansowane systemy, które pozwolą zachować bezpieczeństwo oraz sprawią, że za energię płaci się zdecydowanie mniej. Warto chociaż mieć świadomość, co oferuje nam postęp technologiczny.

Źródła:

https://eu.dlink.com/pl/pl/centrum-zasob%c3%b3w/how-to-guides/how-to-monitor-your-home-from-anywhere-anytime

https://www.komputronik.pl/category/7895/kamery-ip-do-monitoringu.html