Analiza SWOT w planowaniu inwestycji biznesowych

Co to takiego konto bankowe i z jakimi rodzajami kont bankowych możesz się spotkać? Czym różnią się poszczególne z nich? Poznaj najważniejsze informacje o rachunkach bankowych.

Konto bankowe – co to takiego?

Konto bankowe to jeden z podstawowych i najpopularniejszych produktów proponowanych przez banki – zarówno klientom indywidualnym, jak i firmowym. Konta bankowe mogą przybierać różnorodne formy, bardzo zróżnicowane są też ich zasady działania. Wynika to nie tylko z warunków proponowanych przez poszczególne banki, ale też z charakterystyki samych kont, jak na przykład typowe konta osobiste, określane także jako rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, konta walutowe, konta oszczędnościowe czy konta dla osób młodych. W zdecydowanej większości do założenia konta bankowego niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości – najczęściej to dowód osobisty, rzadziej wykorzystany może być również paszport. W dzisiejszej rzeczywistości posiadanie konta bankowego jest właściwie standardem, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że coraz mniej płatności dokonywanych jest drogą gotówkową. Jakie typy kont bankowych są do twojej dyspozycji?

Konto osobiste

Konto osobiste znane jest także pod innymi nazwami, jak na przykład rachunek bieżący, rachunek osobisty, rachunek oszczędnościowo–rozliczeniowy czy po prostu ROR. Rachunek osobisty pozwala na gromadzenie i zarządzanie zgromadzonymi środkami. Poprzez zarządzanie środkami należy rozumieć takie operacje jak np. wpłaty i wypłaty z bankomatów, przelewy czy płatności kartą. Z twoim rachunkiem bez trudu możesz powiązać także aplikację mobilną banku, co znacząco zwiększa możliwości korzystania z konta.

Polecane  Jak sfinansować wymarzone wakacje? Praktyczne porady

Oprócz tego konto bankowe pozwala na obsługę systemu płatności mobilnych BLIK. Pamiętaj jednak, że ten system płatności nie obowiązuje w każdym banku. BLIK pozwala na dokonywanie natychmiastowych przelewów na telefon. Oprócz tego do twojej dyspozycji mogą być różnorodne usługi dodatkowe, jak na przykład możliwość zaciągnięcia kredytu, założenie karty kredytowej czy założenia lokaty. W większości przypadków prowadzenie konta osobistego jest całkowicie darmowe – wynika to z dużej konkurencji na rynku bankowym. Czasem jednak konieczne jest poniesienie opłaty za użytkowanie karty płatniczej. Poza tym konto osobiste bywa warunkiem do korzystania z innych usług danego banku.

Konto oszczędnościowe

Jak trafnie wskazuje nazwa, konto oszczędnościowe służy do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Użytkowanie takiego konta cechuje się mniejszą elastycznością niż w przypadku konta osobistego, dotyczy to na przykład liczby darmowych wypłat w skali miesiąca. Z drugiej jednak strony takie konto objęte jest oprocentowaniem, co znaczy, że zgromadzone na nim środki są powiększane o wysokość oprocentowania w określonych odstępach czasowych. Wspomniana już mniejsza dostępność do środków ma za zadanie motywować do zachowania finansów na koncie i tym samym powiększania swoich oszczędności. Poza tym konto oszczędnościowe jest odseparowane od głównego rachunku, dzięki czemu łatwiej zarządzać zgromadzonymi środkami. Konto oszczędnościowe to doskonały pomysł dla osób, które mają nieco wolnej gotówki i chcą ją w bezpieczny sposób zainwestować. Ten rodzaj konta bankowego może być założony przez osoby indywidualne i przedsiębiorców. Warto w tym miejscu zauważyć, że pewnego rodzaju „rozwinięciem” konta oszczędnościowego jest lokata bankowa.

Polecane  Czym jest inwestowanie krótkoterminowe? W co można inwestować?

Konto walutowe

Konto walutowe to taki rachunek bankowy, który został stworzony do przechowywania i zarządzania finansami zgromadzonymi w obcej walucie. Zasady działania tego konta są właściwie takie same jak konta osobistego – różnica polega jedynie na walucie, w jakiej księgowane są środki. Jeśli zatem często podróżujesz za granicę lub realizujesz przelewy w obcych walutach, konto walutowe będzie doskonałym wyborem dla ciebie.

Konto firmowe

Konto firmowe z kolei to konto przeznaczone dla firm, przedsiębiorców oraz pozostałych podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą. W tym wypadku nie jest ważna wielkość ani zakres prowadzonej działalności. Co więcej, pod pojęciem działalności gospodarczej wcale nie muszą mieścić się wyłącznie firmy – w tym wypadku pod tę definicję podchodzą również stowarzyszenia, fundacje lub kościoły. Konto firmowe jest oczywiście oddzielone od konta osobistego, a do tego może zawierać w sobie usługi i produkty specjalnie dedykowane potrzebom przedsiębiorców. Z drugiej strony prowadzenie konta firmowego jest zwykle droższe niż rachunku osobistego.

Konta „dla młodych”

Pod tym pojęciem należy rozumieć różnego rodzaju konta, które są przeznaczone dla osób niepełnoletnich. Można tu również zawrzeć konta np. dla studentów. W tym pierwszym przypadku do założenia konta jest potrzebna oczywiście zgoda rodzica oraz dokument tożsamości rodzica. Ponadto w przypadku konta młodzieżowego uruchomiona jest usługa kontroli rodzicielskiej – zatem rodzice posiadają kontrolę nad zgromadzonymi środkami oraz mogą monitorować dokonywane transakcje.

Polecane  Historia kredytowa - czym jest, jak jest oceniana i dlaczego warto ją posiadać?

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla siebie?

Jeśli chcesz założyć konto bankowe, zawsze należy kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami oraz osobistą sytuacją. Dobrym pomysłem jest również porównanie propozycji z kilku banków i skonsultowanie się z doradcą, który odpowie na wszelkie nurtujące cię pytania. Zwróć uwagę w szczególności na dodatkowe opłaty związane z prowadzeniem konta oraz benefity, które możesz uzyskać – jak na przykład oprocentowanie w przypadku konta oszczędnościowego. W dzisiejszych czasach konto bankowe to już absolutny standard, dlatego jeśli jeszcze nie korzystasz z takiej usługi, jak najszybciej sprawdź, co możesz zyskać dzięki założeniu rachunku bankowego.

Źródła:

  1. http://www.federacja-konsumentow.org.pl/n,169,1316,98,1,rachunek-bankowy-podstawowe-prawa-i-obowiazki.html
  2. https://www.bankier.pl/smart/rodzaje-kont-bankowych-czym-sie-od-siebie-roznia-i-do-czego-sluza
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/1419,konta-osobiste,rodzaje-kont-osobistych,1,1
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/rodzaje-kont-osobistych/
  5. https://strefabiznesu.pl/rodzaje-kont-bankowych-jakie-sa-roznice-ktore-najlepiej-wybrac-tym-cechuja-sie-konta-osobiste-walutowe-i-oszczednosciowe/ar/c3-17507785