karta kredytowa jak dziala

Czym charakteryzuje się działanie karty kredytowej? Co to takiego okres bezodsetkowy i czy w ogóle warto mieć kartę kredytową? Zapraszamy do lektury naszego poradnika o kartach kredytowych.

Co to takiego karta kredytowa?

Karta kredytowa to jeden z rodzajów karty płatniczej, za pomocą której uzyskujesz dostęp do limitu kredytowego przyznanego przez twój bank. Jeżeli dokonujesz jakichkolwiek płatności za pomocą karty kredytowej, środki pobierane są nie z rachunku osobistego, ale z rachunku kredytowego. W praktyce zatem oznacza to każdorazową pożyczkę z banku, którą możesz spłacić w dowolnym momencie. Co jednak ważne, nie musisz za każdym razem o nią wnioskować – limit kredytowy jest bowiem przyznany jednorazowo i obowiązuje przez cały czas trwania umowy.

Sama karta kredytowa często może być mylona z kartą debetową, bowiem obie wizualnie niemal nie różnią się od siebie. Praktycznie jedyną wskazówką do ich rozróżnienia jest to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na karcie płatniczej musi być zawarta informacja dotycząca tego, czy jest to karta kredytowa, czy też karta debetowa. Nie sprecyzowano jednak, w którym miejscu owo oznaczenie ma się znajdować. Zgodnie z obowiązującymi normami wszystkie karty mają natomiast takie same wymiary: wysokość 53,98 milimetra, szerokość 85,6 milimetra i grubość 0,76 milimetra.

Karta kredytowa na swoim awersie posiada 16-cyfrowy numer ułożony w czterocyfrowych blokach. O tym, jaka będzie pierwsza cyfra, decyduje emitent karty – i tak na przykład 4 to Visa, a 5 to MasterCard. Kolejne 5 cyfr określa wystawcę banku, natomiast ostatnie 9 cyfr ma za zadanie identyfikację właściciela karty. Ostatnia cyfra pełni funkcję kontrolną i umożliwia sprawdzenie prawidłowości numeru karty wpisanego w czasie dokonywania transakcji. Oprócz tego na awersie karty znajdziesz takie informacje jak imię i nazwisko właściciela karty, nazwę wystawcy banku, datę ważności karty, logo organizacji płatniczej czy mikroprocesor. Natomiast na tylnej stronie jest miejsce na podpis, pasek magnetyczny oraz numer CVV2/CVC2. Kartę kredytową możesz założyć podczas wizyty stacjonarnej w placówce banku, choć coraz częściej wybierana jest karta kredytowa bez wizyty w oddziale.

Polecane  Historia kredytowa - czym jest, jak jest oceniana i dlaczego warto ją posiadać?

Jak działa karta kredytowa?

Do pewnego stopnia działanie karty kredytowej jest bardzo zbliżone do działania karty debetowej. Za pomocą karty kredytowej możesz zatem dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych oraz online, a także wypłacać środki w bankomatach. Trzeba jednak pamiętać, że w tym ostatnim przypadku możesz być obciążony bardzo wysokimi prowizjami. Główna różnica polega jednak na tym, że przy karcie debetowej obracasz wyłącznie środkami zgromadzonymi przez siebie, natomiast karta kredytowa pozwala na obracanie środkami przyznanymi przez bank w ramach limitu kredytowego.

W tym miejscu bardzo ważne staje się pojęcie okresu bezodsetkowego na karcie kredytowej. Co to takiego? Jak wspomniano wcześniej, każda transakcja kartą kredytową jest swoistą pożyczką zaciąganą w banku – a takie zobowiązanie trzeba przecież spłacić. Okres bezodsetkowy to zatem czas, w którym możesz spłacić swoje zobowiązanie bez konieczności uiszczania odsetek. To czas absolutnie kluczowy w przypadku karty kredytowej. Sam okres bezodsetkowy składa się z dwóch głównych elementów:

  • okresu rozliczeniowego, który zwykle trwa 30 dni,
  • okresu na spłatę zadłużenia, który zwykle trwa od 21 do 29 dni.

W czasie okresu rozliczeniowego możesz dowolnie korzystać z karty kredytowej – oczywiście bez przekraczania przyznanego limitu. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego masz od 21 do 29 dni na spłatę zobowiązania bez ponoszenia żadnych dodatkowych odsetek. Dlatego kredyt, z którego korzystasz, pozostanie bezpłatny, o ile spłacisz swoje zadłużenie przed upływem określonego wyżej czasu. Warto dodać, że nie uwzględnia się tutaj ewentualnych opłat za prowadzenie rachunku kredytowego czy prowizji za wypłaty z bankomatu lub inne transakcje. Spłaty zadłużenia możesz dokonać w całości, dzięki czemu oddasz tylko tyle, ile pożyczyłeś za pomocą karty kredytowej, lub dokonać tylko spłaty minimalnego zadłużenia. Minimalna kwota określana jest w postaci procenta od całego zadłużenia, a od niespłaconej kwoty odsetki będą dalej naliczane. Oprócz tego zadłużenie możesz spłacać na przykład w ratach – aby dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z doradcami ze swojego banku.

Polecane  Raty równe czy malejące — na czym polega różnica?

Warto jeszcze na moment wrócić do limitu kredytowego na karcie. Otóż jego wysokość zależna jest od tego, jak duży limit zaproponuje ci bank. Podmiot ten, wyznaczając limit, kieruje się twoją zdolnością kredytową lub np. obrotami na twoim koncie osobistym. W niektórych instytucjach możliwe jest również podanie tzw. limitu na oświadczenie. Bank może również sprawdzić twoją historię w BIK-u.

Czy karta kredytowa się opłaca?

Posiadanie karty kredytowej zdecydowanie wiąże się z wieloma korzyściami, o ile oczywiście korzystasz z niej w odpowiedzialny sposób. To natomiast można sprowadzić do podstawowej zasady: nie zaciągaj kredytu, który trudno będzie ci spłacić. Jeżeli nie ponosisz żadnych dodatkowych opłat za prowadzenie rachunku kredytowego, to przy systematycznych spłatach zaciąganego kredytu, prowadzenie karty może być całkowicie bezpłatne. Karta kredytowa może się przydać chociażby w przypadku chwilowych problemów finansowych czy niespodziewanego, sporego wydatku. Ponadto karta kredytowa wymagana jest przy wielu płatnościach zagranicznych, na przykład podczas wypożyczenia auta czy rezerwacji hotelu. I w końcu karta kredytowa to bardzo bezpieczny sposób płatności.

 

Źródła:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/karty-kredytowe-wszystko-co-powinienes-o-nich-wiedziec
  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1
  3. https://analizafinansowa.pl/monitorowanie-wyniku-finansowego/-karta-kredytowa-co-warto-wiedziec–4399.html
  4. https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa
  5. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-dziala-karta-kredytowa/
  6. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1