Jakie lokaty terminowe oferują dzisiaj banki?

Istnieje wiele rodzajów kont bankowych. Najbardziej powszechne są jednak dwa typy rachunków: ROR – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy i konto oszczędnościowe. Te rodzaje kont mają różne zadania, dlatego część osób decyduje się posiadać oba typy. Czym różni się ROR od rachunku oszczędnościowego? I czy warto otworzyć dodatkowe konto?

ROR a konto oszczędnościowe – czym się różnią?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest uznawany za podstawowy rachunek bankowy. Ma również szereg zadań i dodatkowych opcji, które są przeznaczone tylko dla tego rodzaju konta bankowego. Z kolei konto oszczędnościowe ma jedną funkcję – odkładanie nadwyżki środków finansowych. Dlatego też jego funkcjonalność, w porównaniu z ROR-em, jest znacznie ograniczona.

Głównym podobieństwem obu rachunków bankowych jest możliwość przyjmowania i wysyłania przelewów. Jednak mając ROR, można to robić za darmo niezliczoną ilość razy, podczas gdy konta oszczędnościowe mają ustawiony tylko jeden bezpłatny przelew wychodzący z rachunku w miesiącu. Aczkolwiek na oba konta można wpłacać środki lub otrzymywać przelewy wielokrotnie na dowolne kwoty.

Omawiając różnice między tymi rodzajami rachunków, warto skupić się na ich przeznaczeniu. Jako podstawowy rachunek ROR ma szereg funkcji, które umożliwiają zarządzanie finansami na wiele sposobów. Nie ogranicza się tylko do odbierania i wysyłania przelewów. Jest powiązany z kartą debetową, a nawet z płatnościami za pośrednictwem NFC w smartfonach czy z płatnościami BLIK. Mając rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, można wnioskować o debet w koncie, a nawet limit odnawialny w rachunku, czyli proste instrumenty kredytowe. Jednak mimo że jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to środki, które na nim mamy, nie mają wysokiego oprocentowania.

Polecane  Nowoczesne rozwiązania finansowe, które ułatwiają zarządzanie domowym budżetem

Inaczej jest w wypadku konta oszczędnościowego. Jako konto celowe, środki, które na nie wpłyną, są wysoko oprocentowane. Jednakże jego funkcjonalność jest ograniczona. Można na nie przelewać środki czy też wykonywać z tego rachunku przelewy na swoje inne konto lub na konta zewnętrzne. Niestety nie uzyskamy na nim debetu czy nie połączymy go z kartą debetową. Po prostu to konto przeznaczone jest do wpłacania środków i uzyskiwania odsetek od kapitału, aby nasze oszczędzanie było efektywne.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe ma bardzo proste działanie. Ma nam umożliwić proste odkładanie środków finansowych i zyskiwanie na nich przez ustanowienie wyższego oprocentowania niż na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jak działa konto oszczędnościowe? Można je założyć w banku, w którym mamy już ROR, ale też można je otworzyć w innym banku, który ma np. wyższe oprocentowanie na takim rachunku.

Wpłacając środki na konto, już od pierwszego grosza są one oprocentowane. Jednak dopiero na koniec miesiąca odsetki są kapitalizowane i dopisywane do salda rachunku. Koniecznie trzeba pamiętać, że oferowane oprocentowanie jest podawane w skali roku. A zatem bank, oferując oprocentowanie 7% dla konta oszczędnościowego, oferuje 7% w skali roku. Mimo to na zakończenie każdego miesiąc odsetki wyliczone od kwoty, którą wpłaciliśmy na konto, zostaną dopisane do rachunku. I w kolejnym okresie to od nich oraz od kolejnych wpłat będą naliczane znowu odsetki.

Polecane  eRaty – Skuteczna metoda pokrycia nieprzewidzianych wydatków

Ile i jak często wpłacać na konto oszczędnościowe?

To od nas zależy, ile i jak często będziemy dokonywać wpłat na rachunek oszczędnościowy. Banki zazwyczaj pozwalają na dowolną ilość wpłat. Możemy wpłacać nawet 1 PLN codziennie lub jednorazowo 100 PLN. W zależności od tego, kiedy mamy wolne środki, możemy je przelewać z innego konta na rachunek oszczędnościowy.

Zakładając takie konto, dobrze jest mieć jednak wcześniej ustalony cel. Można samodzielnie ustalić, że przez rok chcemy odłożyć na tym koncie 5000 PLN. Wtedy możemy sobie zaplanować, że wpłacając po 417 PLN miesięcznie, osiągniemy ten cel. A może wiemy, że dostaniemy premię kwartalną w wysokości 1000 złotych? Mając taką wiedzę i dodatkowe środki do wykorzystania, można miesięcznie wpłacać mniej i do salda konta oszczędnościowego dodać wspominaną premię.

Zdecydowanie można odkładać też drobne kwoty. Nawet jeśli odłożymy tylko 100 PLN w danym miesiącu, to i tak po roku będziemy mieli całkiem rozsądne oszczędności. Po prostu warto systematycznie wpłacać nawet drobne kwoty, które zapewnią nam poduszkę finansową lub pozwolą bezpiecznie odłożyć środki na konkretny cel.

Czy pieniądze z konta oszczędnościowego można wypłacić?

A co, jeśli będziemy potrzebować przelanych na rachunek oszczędnościowy pieniędzy? Konto oszczędnościowe pozwala wpłacać, jak i wypłacać środki za pośrednictwem przelewów. Nie tylko na swoje, inne konto bankowe, jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ale i na konto zewnętrzne należące do innej osoby lub firmy.

Polecane  Oszczędzanie może być łatwe. Poznaj sposoby dla każdego

Jednakże większość banków oferuje jedną wypłatę środków z konta w miesiącu za darmo. Każdy kolejny przelew będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami. Wprowadzenie takich opłata ma sprawić, że będziemy bardziej rzetelnie podchodzić do oszczędzania i nie będziemy wypłacać środków bez ważnego powodu. Nawet jeśli już dokonaliśmy pierwszej, darmowej wypłaty, wciąż mamy możliwość dokonać kolejnych. Zatem gdy będziemy potrzebować pieniędzy z konta oszczędnościowego, to możemy je wykorzystać wedle swoich potrzeb.

Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – ile można zyskać?

Aktualnie wysokość oprocentowania dla kont oszczędnościowych jest naprawdę atrakcyjna. Zwłaszcza zakładając nowe konto, można liczyć na oprocentowanie oszczędności nawet na 7% w skali roku. Dobrze jest pamiętać, że kapitalizacja odsetek następuje w ujęciu miesięcznym. A zatem już po pierwszym miesiącu można uzyskać całkiem atrakcyjną wysokość odsetek.

Warto również wiedzieć, że uzyskane odsetki dodawane są do kapitału wpłaconego na koncie oszczędnościowym. Dlatego w kolejnym miesiącu i one będę pracować na zysk. A także każda kolejna wpłata dokonana na rachunek oszczędnościowy będzie pomnażana przez wysokość oprocentowania na tym koncie.

Źródła:

  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe
  • https://www.santander.pl/klient-indywidualny/oszczednosci-i-inwestycje/konto-max-oszczednosciowe