dlaczego zainwestować w rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie bardzo często wybierane przez właścicieli domów rodzinnych, ale nie tylko. Dziś sięgają po nie także właściciele biur czy sklepów, wśród których wyjątkowym powodzeniem cieszy się roleta antywłamaniowa, gwarantująca dodatkową ochronę przed włamaniem. Także mieszkańcy bloków coraz częściej wybierają rolety zewnętrzne, ponieważ jest to bardzo wygodne i praktyczne. Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety zewnętrzne? Sprawdźmy! 

Dlaczego warto zdecydować się na rolety zewnętrzne? 

Jest kilka powodów, dla których rolety zewnętrzne będą dobrym wyborem. Zacznijmy od kwestii praktycznej, czyli termoizolacji. Rolety zewnętrzne stanowią dodatkową warstwę izolującą pomieszczenie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Oznacza to, że w czasie chłodnych miesięcy zatrzymują ciepło w domu, mieszkaniu czy biurze. Okna są jednym z głównych miejsc, przez które „ucieka” ciepło, a dzięki roletom można ten ubytek znacząco zmniejszyć. To oznacza nie tylko wyższą temperaturę wewnątrz, ale i niższe koszty ogrzewania jesienią i zimą. A w ciepłe miesiące? Właściciele rolet doceniają ich działanie także wtedy, ponieważ blokują one promienie słoneczne, dzięki czemu we wnętrzu utrzymuje się niższa temperatura.  

Podobnie rolety zewnętrzne chronią przed hałasem. Dodatkowa izolacja akustyczna, jaką stanowią rolety, pozwala wytłumić odgłosy z zewnątrz, zapewniając domownikom więcej ciszy i spokoju. Blokują także światła uliczne, dzięki czemu możemy nocami uzyskać przyjemną, sprzyjającą wypoczynkowi ciemność. 

Polecane  Nowoczesny dom – czy może być ekologiczny?

Oczywiście przy tym wszystkim rolety zewnętrzne zapewniają nam prywatność. Chronią przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, zwłaszcza po zmroku. Ale roleta antywłamaniowa chroni dodatkowo właśnie przed włamaniami. Każda roleta utrudnia dostanie się do wewnątrz osobom niepowołanym, ale roleta antywłamaniowa wzmocniona jest dodatkowym pancerzem aluminiowym, jej mechanizmy także są wzmocnione, przez co całość ma wyższy poziom ochrony. 

Rolety zewnętrzne – rodzaje 

Rolety zewnętrzne można podzielić na różne sposoby, zwykle przyjmuje się podział ze względu na sposób montowania oraz zasilania. 

Ze względu na sposób montażu wyróżniamy rolety zewnętrzne podtynkowe i natynkowe. Różnica dotyczy zamontowania skrzynki rewizyjnej, w której chowa się roleta oraz w której może być mechanizm obsługujący jej automatyczny ruch (o tym więcej za chwilę). Jak sugeruje nazwa, rolety natynkowe mają tę skrzynkę na elewacji budynku, tymczasem rolety zewnętrzne podtynkowe „chowają” skrzynkę rewizyjną pod elewacją. Te drugie wielu osobom wydają się bardziej eleganckie, ponieważ nad oknem nie wydać rzeczonych skrzynek, jednak mają jeden minus: o ich montażu trzeba pomyśleć już na etapie budowy domu lub podczas remontu elewacji, tymczasem rolety natynkowe możemy zamontować w dowolnym momencie. Rolety natynkowe są też zwykle jedyną opcją, jeśli chcemy zamontować rolety zewnętrzne w bloku. Alternatywą dla natynkowych i podtynkowych rozwiązań są rolety nadstawne, ale i w ich przypadku konieczne jest uwzględnienie tego rozwiązania w projekcie domu, gdyż potrzebują wyższego otworu okiennego, by pomieścić skrzynię rolet. 

Polecane  Ulga termomodernizacyjna – na czym polega, jak z niej skorzystać?

Biorąc pod uwagę sposób zasilania, wyróżnić możemy rolety zewnętrzne elektryczne oraz obsługiwane manualnie. Manualna obsługa rolet polega na tym, że do ich podnoszenia i opuszczania używa się sznurka lub taśmy, ewentualnie zwijacza korbowego. System ten nie należy do wygodnych, jest za to bardzo ekonomiczny, jednak przy materiałach gorszej jakości taśmy czy sznurki mogą się zrywać, a zwijacz korbowy – zacinać. Systemy manualne lepiej sprawdzają się przy roletach wewnętrznych, które mają też standardowo mniejszą wagę. Do rolet zewnętrznych częściej poleca się zasilanie elektryczne. Opiera się ono na prostym mechanizmie sterowania połączonym z małym silnikiem elektrycznym. Rolety zewnętrzne elektryczne można dalej dzielić pod względem sposobu sterowania – niektóre kontrolowane są przez przełącznik klawiszowy, inne przez pilota, natomiast najnowsze modele mogą być obsługiwane przez specjalną aplikację na telefon. Umożliwia to nie tylko wygodne operowanie konkretną roletą, ale także jednoczesne opuszczenie lub podniesienie rolet w całym budynku. Oczywiście cena rolet sterowanych elektrycznie jest zwykle wyższa, jest to jednak aspekt, na którym nie warto oszczędzać, bo płacimy nie tylko za wygodę, ale i trwałość zasilania. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając rolety zewnętrzne 

Szukając rolet dla siebie, koniecznie weź pod uwagę własne potrzeby i preferencje. Wspomnieliśmy już o tym, że rolety zewnętrzne podtynkowe są dobrą opcją, jeśli dopiero budujesz dom, w którym mają być montowane, albo planujesz remont elewacji – w innym przypadku rolety natynkowe będą w zasadzie jedyną opcją. Ale możesz też zdecydować się na inne cechy charakteryzujące poszczególne modele. Większość rolet chroni przed włamaniem, a ich skuteczność określa klasa odporności – zwykle RC2 lub RC3, w każdym przypadku powinna być potwierdzona odpowiednim certyfikatem. Dostępna jest jednak także roleta antywłamaniowa, która będzie chroniła jeszcze skuteczniej. Roleta antywłamaniowa ma wzmocniony pancerz aluminiowy, który trudniej uszkodzić, ale wzmocnieniu podlegają także inne elementy rolety: prowadnice i listwa dolna. Dzięki temu trudniej jest zdemontować pancerz albo podnieść go w przypadku zamkniętej rolety. Roleta antywłamaniowa polecana jest przede wszystkim do biur i sklepów, które mogą stać się celem złodziei, jednak można ją wykorzystywać także w domach i mieszkaniach prywatnych. Jeszcze innym udogodnieniem może być na przykład moskitiera. Chroni ona wnętrze przed owadami z zewnątrz i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku domów mieszkalnych. Moskitiery zamontowane w roletach działają niezależnie od samych rolet, to znaczy możliwe jest opuszczenie moskitiery przy jednoczesnym podniesieniu rolety. 

Polecane  Monitoring bezprzewodowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyborem

Rolety zewnętrzne to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybierać renomowanych producentów, materiały dobrej jakości oraz rozwiązania technologiczne, które będą satysfakcjonujące. W finansowaniu rolet można sięgnąć po kredyt gotówkowy – na przykład Mistrzowski kredyt gotówkowy, który oferuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Dzięki takiemu kredytowi wybierzemy produkt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, nie martwiąc się nieco wyższym kosztem.