jak sfinansować wakacje

Czy wiesz, w jaki sposób możesz zapłacić za wakacje, jeśli chwilowo brakuje Ci środków? Jak możesz uzupełnić swój budżet, aby już wkrótce wybrać się na wymarzone wakacje?

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Wakacje to niezwykły i wspaniały czas, na który czeka każdy. Niestety w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i wielu innych czynników coraz więcej osób boryka się z problemem związanym z finansowaniem swojego wymarzonego wyjazdu. A nie da się ukryć, że urlop często jest bardzo kosztowną sprawą – szczególnie że chociażby ze względów pogodowych znacznie lepszym pomysłem wydają się wakacje zagraniczne. Tym bardziej że w niektórych przypadkach jest to koszt zbliżony do wydatku związanego z wypoczynkiem w kraju. Najlepszym sposobem na sfinansowanie wyjazdu byłyby własne oszczędności – niestety nie zawsze można sobie na to pozwolić. Skąd zatem wziąć pieniądze na wakacje? Oczywiście zakładamy, że nie masz możliwości pożyczyć środków finansowych od bliskich, co w wielu przypadkach można uznać za najkorzystniejszy wariant. Warto też dodać, że jeśli planujesz wakacje z biurem podróży, to niektóre z firm posiadają opcję wakacji na raty. Zatem jakie możliwości masz do swojej dyspozycji?

Karta kredytowa

Kartę kredytową posiada niemal każdy, podobnie jak kartę debetową. Zasadnicza różnica między oboma produktami polega jednak na tym, z jakich środków korzystasz za pomocą karty. Otóż na karcie debetowej znajdują się wyłącznie środki, które wpłacisz na swój rachunek osobisty. Natomiast na karcie kredytowej znajdują się środki przyznane w ramach dodatkowego limitu – to właściwie swojego rodzaju pożyczka od banku, która może nie podlegać żadnemu oprocentowaniu, o ile zostanie spłacona na czas. Odnośnie do karty kredytowej należy pamiętać, że:

  • aby nie płacić odsetek za kredyt zaciągnięty na karcie kredytowej, musisz spłacić pożyczkę w ciągu 50-60 dni. Jeżeli dotrzymasz tego terminu, nie będziesz musiał zapłacić ani złotówki odsetek z tego tytułu. Natomiast jeśli spóźnisz się ze spłatą, bank zacznie naliczać stosowne odsetki,
  • płatności kartą kredytową można dokonywać wyłącznie do określonego przez bank limitu. Zależnie od podpisanej umowy limit może wynosić od kilkuset złotych aż po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście środki uzyskane w ten sposób możesz przeznaczyć na dowolny cel, a zatem nie tylko na wymarzone wakacje, ale też w zupełnie inny sposób.
Polecane  Kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu? To prostsze, niż myślisz

Oprócz tego warto dodać, że karta kredytowa to środek płatniczy, który okazuje się niezwykle przydatny i praktyczny podczas pobytu poza granicami Polski. Za pomocą karty kredytowej uregulujesz takie płatności jak np. płatność za hotel czy wypożyczenie samochodu. Trzeba też pamiętać, że w niektórych krajach część firm przyjmuje płatności wyłącznie za pomocą karty kredytowej – i chociażby dlatego warto ją mieć ze sobą podczas wakacji. Oprócz tego karta kredytowa podczas urlopu poza Polską:

  • jest gwarancją bezpieczeństwa – jeżeli zgubisz kartę lub zostawisz ją gdzieś przypadkowo, bez trudu możesz ją czasowo zablokować nawet poprzez aplikację Twojego banku. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że ktoś skorzysta z Twojej karty i wypłaci środki. A gdy ją znajdziesz, możesz ją odblokować i znów korzystać, a jeśli sytuacja ma miejsce w domu, poprosić bank o wystawienie nowej karty, aby nie obawiać się o to, czy ktoś skopiował ważne dane,
  • pozwala uniknąć opłat za przewalutowanie środków – a przynajmniej bezpośrednio, bowiem przewalutowania dokonuje sam bank. W ten sposób nie tracisz czasu na wizyty w kantorach i wymienianie gotówki na miejscu.

Czy karta kredytowa jest zatem wymarzonym sposobem na sfinansowanie swoich wakacji? Niestety nie. Po pierwsze w przypadku karty kredytowej jesteś ograniczony środkami, które zostały wcześniej przyznane przez bank – w praktyce sprawia to, że limit na karcie często jest niewystarczający do sfinansowania całych wakacji. Poza tym kartę najlepiej spłacić zaraz po powrocie, aby w ten sposób nie ryzykować konieczności zapłaty odsetek.

Polecane  Flipping nieruchomości – poradnik dla początkujących

Kredyt gotówkowy

Interesującą i pod wieloma względami bardzo korzystną opcją w stosunku do karty kredytowej jest kredyt celowy. Wariantów kredytów gotówkowych na wakacje jest cała masa i z pewnością znajdziesz wiele propozycji, które spełnią Twoje wymagania. Kredyt gotówkowy możesz zaciągnąć na znacznie wyższe kwoty niż ma to miejsce w przypadku karty kredytowej. Poza tym na spłatę kredytu masz znacznie więcej czasu – wszystko zależy od harmonogramu ustalonego w czasie zaciągania pożyczki. W przypadku kredytu na wakacje zazwyczaj brany pod uwagę jest kredyt gotówkowy krótkoterminowy na kwotę do 10 000 zł. W dzisiejszych czasach wniosek o kredyt możesz złożyć nawet bez wychodzenia z domu – wystarczy dostęp do internetu. Na koszty kredytu wpływ ma wiele czynników, do najważniejszych zalicza się jego oprocentowanie oraz wysokość stawki WIBOR. Przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu bank może sprawdzić też Twoją historię kredytową.

Czy to wszystkie możliwości?

Oczywiście, że nie, choć trzeba przyznać, że wymienione zostały te, które są uważane za najkorzystniejsze. Do Twojej dyspozycji są jeszcze przecież np. chwilówki, jednak z uwagi na warunki oferowane przy tego rodzaju pożyczkach bardzo ciężko je polecić. Często wiele kosztów jest ukrytych, a praktycznie jedyną zaletą chwilówek i często innych kredytów pozabankowych jest szybkość ich udzielenia. Niestety gdy przychodzi do spłaty, może czekać Cię bardzo niemiłe zaskoczenie. Dlatego jeśli nie wiesz, skąd wziąć pieniądze na wakacje, w pierwszej kolejności rozważ kredyt celowy lub skorzystanie z posiadanej karty kredytowej.

Polecane  Które konto bankowe jest dla Ciebie? Praktyczny przewodnik po rodzajach kont i rachunków

Źródła:

  1. https://www.pless.pl/wiadomosci/77672-jak-sfinansowac-wymarzone-wakacje
  2. https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/jak-sfinansowac-wakacje-za-granica
  3. https://www.wakacje.pl/magazyn/pozyczka-na-wakacje-jak-wygodnie-sfinansowac-wymarzony-urlop-6789299984730784a/
  4. https://www.aasapolska.pl/blog/jak-oszczedzac-8/jak-sfinansowac-wakacje-last-minute
  5. https://www.bankier.pl/smart/pozyczka-na-wakacje-jak-wybrac-najlepsza-oferte