Lokata inwestycyjna

Lokata to produkt bankowy, który pozwala na czerpanie korzyści ze zdeponowanych na rachunku bankowym środków. Obecnie ze względu na niskie stopy procentowe trudno jest znaleźć lokatę, która pozwoli na szybkie zgromadzenie oczekiwanych oszczędności. Rozwiązaniem jest jednak w takiej sytuacji lokata inwestycyjna, która daje dużo większe możliwości. 

Lokata inwestycyjna – co warto na jej temat wiedzieć?

Lokata inwestycyjna to szczególna odmiana lokaty bankowej, która zyskuje coraz większą popularność. W przypadku lokaty inwestycyjnej bank dokonuje bowiem podziału inwestowania środków na dwie różne proporcje, związane z innym poziomem ryzyka. Oprocentowanie lokaty bankowej inwestycyjnej dzieli się zatem na gwarantowane, które zostanie wypłacone po zakończeniu lokaty bezwzględnie, po pomniejszeniu go o podatek Belki w wysokości 18%, jak i oprocentowanie uzależnione od wyników indeksów giełdowych, na których inwestowane są nasze środki. Nasze pieniądze są pomnażane na giełdach krajowych, jak i zagranicznych, na minimum 2 różnych indeksach. To bardzo ważne, ponieważ taka dywersyfikacja zwiększa szanse na większy zysk. W przypadku drugiej części lokaty niegwarantującej sukcesu inwestycyjnego po osiągnięciu zwrotu wyższego niż to wynika z ustalonej przez bank średniej stopy wzrostu, zysk dzielony jest w nadwyżce równomiernie na bank i klienta. Warto w związku z tym zapoznać się z regulaminem lokaty inwestycyjnej, by uzyskać precyzyjne informacje na temat potencjalnych zysków. Najczęściej im wyższe oprocentowanie jest gwarantowane w ramach takiej lokaty inwestycyjnej, tym mniejsze udziały klienta banku w zyskach z inwestycji podejmowanych przez bank. Za pomnażanie zysków na lokacie inwestycyjnej odpowiedzialni są doświadczeni specjaliści od finansów. Daje to dużą szansę na osiągnięcie sukcesu inwestowania, nawet przy niezbyt mocno sprzyjającej sytuacji na rynkach. 

Polecane  Inwestycje w nieruchomości – jak minimalizować ryzyko finansowe?

W odróżnieniu od standardowych lokat bankowych lokata inwestycyjna ma dłuższy czas trwania. Zwykle wynosi on co najmniej 6 miesięcy, a mogą to być nawet 2-3 lata. Wcześniejsze wycofanie środków z takiej lokaty wiąże się ponadto z utratą części lub całości odsetek, ale również z określoną opłatą. Może mieć ona różną wysokość w zależności od tego, w którym momencie trwania lokaty dokonaliśmy jej zerwania. Sporym plusem lokaty inwestycyjnej jest jednak to, że może ona stanowić zabezpieczenie naszych kredytów, jeśli te nie będą trwać nie dłużej niż dana lokata. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o zarządzanie naszymi środkami bankowymi. Nie musimy się przez to martwić, że jeśli wystąpi taka potrzeba, nie będziemy mogli zaciągnąć kredytu na istotny dla nas wydatek i stracimy potencjalne zyski. 

Lokaty bankowe inwestycyjne nie znajdują się często w standardowej ofercie banku udostępnianej na folderach promocyjnych. Aby można było takie lokaty założyć, musimy na bieżąco śledzić stronę internetową lub też skontaktować się bezpośrednio z pracownikiem banku w oddziale. Lokata inwestycyjna jest równie często obwarowana określoną, minimalną kwotą inwestowania. Nie jest ona zwykle dostępna dla kwot niższych od 1000 lub 2000 złotych. Jeśli chodzi o lokatę inwestycyjną, takim minimum jest najczęściej 5000, a nawet 10000 złotych. Jest to zatem lokata przeznaczona dla osób, które dysponują większymi oszczędnościami. 

Lokata inwestycyjna a zyski i bezpieczeństwo zdeponowanych środków

Zyski z lokaty inwestycyjnej mogą być nawet kilka razy wyższe niż w przypadku lokaty standardowej. Tym samym pozwala to na zbliżenie ich do zysków związanych z korzystaniem z innych instrumentów finansowych, jak np. obligacje skarbowe czy też różnego rodzaju fundusze inwestycyjne. Lokaty inwestycyjne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają pośredniego rozwiązania w inwestowaniu, związanego z ograniczonym ryzykiem. Korzystając z lokaty inwestycyjnej nie musimy się martwić o to, że stracimy zdeponowane środki. Pieniądze umieszczone na lokacie inwestycyjnej, podobnie jak w przypadku środków na standardowej lokacie bankowej, podlegają ochronie w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku upadłości banku, w którym lokujemy nasze środki, zgodnie z polskimi przepisami uzyskamy zwrot naszych oszczędności do kwoty nawet 100 tysięcy euro. To kwota często nieosiągalna dla potencjalnego klienta banku. Taka lokata będzie zatem bezpieczna dla większości osób fizycznych. To bardzo ważne w przypadku lokaty inwestycyjnej, ponieważ okres jej trwania jest liczony najczęściej w latach, a wówczas może się wiele wydarzyć na rynkach finansowych. 

Polecane  Fundusz inwestycyjny czy lokata – co wybrać

Jak wybrać najlepszą lokatę inwestycyjną?

Wybór odpowiedniej lokaty inwestycyjnej wymaga dokładnej analizy. Najlepsze lokaty inwestycyjne możemy znaleźć, obserwując na bieżąco strony internetowe różnych banków działających na terytorium kraju. Dobrym rozwiązaniem, zapewniającym oszczędność czasu, będzie w przypadku takich poszukiwań ogólnodostępny ranking lokaty. Dzięki niemu uzyskamy precyzyjne informacje na temat najlepszych lokat w danym miesiącu. Informacje w takim rankingu aktualizowane są na bieżąco, nawet co kilka dni, stąd też mamy pewność tego, że kontaktując się z bankiem, będziemy mogli nadal korzystać z korzystnej oferty. Porównując zgromadzone w rankingach dane, bardzo szybko uzyskamy interesujące nas informacje dotyczące np. okresu trwania lokaty, wysokości odsetek i potencjalnej kwoty środków na koniec trwania lokaty, jak i dodatkowych warunków wymaganych od klienta przez bank. Wiele banków oferuje często promocje dla nowych klientów, jak i promocje dla nowo zdeponowanych środków, w ramach których oprocentowanie jest podwyższane kilka razy w stosunku do standardowego. 

Przy wyborze lokaty inwestycyjnej równie cenne są opinie klientów o danej lokacie, które z łatwością znajdziemy na stronach internetowych banków, rankingów, jak i na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Czytając je, wybierzemy taką ofertę, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.