Fundusz inwestycyjny czy lokata

Gdy zgromadzimy większą kwotę pieniędzy na naszym koncie bankowym, powinniśmy ją w odpowiedni sposób zainwestować. Wtedy zyskamy dodatkowe środki, które przeznaczymy na długo odkładane zakupy lub inwestycje. Rozwiązaniami, na które warto postawić w takiej sytuacji, są fundusz inwestycyjny oraz lokata bankowa. 

Fundusz inwestycyjny – cechy i zalety

Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego lokowania kapitału, dzięki której możemy szybko pomnożyć nasze środki. W przypadku takich funduszy my, jako inwestor, wpłacamy nasze pieniądze, powierzając je profesjonalistom, których zadaniem jest ich pomnażanie. 

Podstawowym atutem funduszy inwestycyjnych, oprócz tego, że nie musimy się martwić o to, w jaki sposób zostaną zainwestowane nasze środki, jest niski próg wejścia. Do takiego funduszu inwestycyjnego możemy bowiem przystąpić w przypadku, gdy nie mamy dużej kwoty pieniędzy. Wystarczy już kilkadziesiąt złotych. Co więcej, korzystając z funduszy inwestycyjnych, otrzymujemy dostęp do różnych strategii inwestowania, często zwykle nieosiągalnych dla inwestora indywidualnego. W ramach funduszu inwestycyjnego możemy liczyć na dywersyfikację lokowania naszych środków. W przypadku upadłości jednego emitenta, np. obligacji, nie utracimy całego zainwestowanego kapitału.  

Lokaty – dlaczego warto z nich korzystać

Lokata oszczędnościowa to rodzaj umowy, którą zawieramy z bankiem i powierzamy mu określoną kwotę pieniędzy na z góry umówiony czas. Po upływie danego okresu bank zwraca nam powierzone pieniądze powiększone o odsetki. To dlatego często lokata nazywana jest odwróconą pożyczką. W jej ramach bank „pożycza” bowiem pieniądze od klienta w zamian za ściśle określone wynagrodzenie. Obecnie ze względu na niskie stopy procentowe jest to zwykle ułamek procenta w skali roku, ale dzięki licznym promocjom oferowanym przez bank możemy liczyć na kilkukrotnie wyższe oszczędności. Najlepsze lokaty bankowe osiągają obecnie nawet więcej niż 1% oprocentowania w skali 1 roku. 

Polecane  Inwestowanie w nieruchomości – w jaki sposób zarabiać na nieruchomościach?

Szeroką ofertę lokat ma Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Korzystając z konta osobistego, możemy tutaj otworzyć lokatę w oddziale, przez telefon lub przez internet. Szczególnie ta ostatnia jest rozwiązaniem godnym uwagi. Aby skorzystać z lokaty przez internet, nie musimy bowiem wychodzić z domu czy też długo oczekiwań na połączenie w określonych dniach tygodnia i godzinach. Lokatę internetową założymy w każdym dniu tygodnia, przez 24 godziny na dobę. Tu jest ona też w całości obsługiwana. Duży wybór okresów lokacyjnych i korzystne oprocentowanie lokaty bankowej dla nowych klientów – to podstawowe atuty lokat oferowanych przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. 

Kiedy postawić na lokatę, a kiedy na fundusz inwestycyjny?

Podstawową kwestią, na którą zwracamy uwagę przy wyborze narzędzi inwestowania, jest nasz potencjalnych zysk. Taki zysk z lokat, jak i funduszy inwestycyjnych, opodatkowany jest 18% podatkiem Belki. Musimy to wziąć pod uwagę, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek kalkulacje naszych potencjalnych oszczędności. W ten sposób łatwo porównamy nasze wyobrażenia dotyczące oszczędności z rzeczywistością. 

Jeśli nie lubimy jednak ryzyka, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie lokata bankowa. To dlatego cieszy się ona także dużą popularnością wśród ostrożnych inwestorów. W jej przypadku mamy bowiem pewność tego, że jeśli nie zerwiemy jej w trakcie wyznaczonego okresu, to w końcowym rozrachunku nasze środki zostaną ostatecznie pomnożone o ustaloną wcześniej z bankiem stopę procentową. Nawet gdy upadnie bank, w którym ulokujemy nasze środki na lokacie, w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego możemy odzyskać środki o wartości nawet 100.000 euro. Znacznie większym ryzykiem obarczone są fundusze inwestycyjne. W ich przypadku nasze zarobki są uzależnione od tego, jak będzie się w danym momencie zachowywać rynek finansowy. Decydując się na zainwestowanie środków w fundusze inwestycyjne, musimy się liczyć z tym, że w związku z licznymi zawirowaniami nasz zysk będzie mniejszy niż ten oczekiwany, a nawet może się okazać, że poniesiemy stratę finansową. Oczywiście biorąc pod uwagę tak zwiększone ryzyko, dzięki funduszom inwestycyjnym często zyskamy więcej, niż jest to w przypadku lokat. Pozostaje jednak pytanie – jak dużą mamy skłonność do ryzyka i czy jesteśmy gotowi na potencjalną utratę środków? 

Polecane  Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć

Jeśli chodzi o możliwość dysponowania środkami, większą elastyczność daje fundusz inwestycyjny. Przeznaczając nań swoje oszczędności, możemy bowiem je w każdej chwili wypłacić, bez ponoszenia dodatkowych kosztów (jak np. prowizji lub też opłat manipulacyjnych). To bardzo ważne, ponieważ w razie wystąpienia nagłej sytuacji życiowej nie pozostaniemy bez środków do życia. Decydując się na fundusze inwestycyjne, musimy się jednak liczyć z tym, że w ich ramach pobierane są różnego rodzaju opłaty, np. za zarządzanie kontem lub dystrybucję środków. Równie istotne jest to, że czas realizacji zlecenia jest w ich przypadku wydłużony i może trwać 2-3 dni, dlatego są one dobrym narzędziem inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym, a nie w drodze spekulacji, gdzie czasem minuty lub godziny odgrywają bardzo istotną rolę. W przypadku lokaty bankowej środki, które zdeponujemy w banku, są natomiast zamrażane. Oznacza to, że przez cały okres jej trwania nie mamy do nich dostępu, ponieważ zbyt wczesna ich wypłata grozi tym, że utracimy zarobione na nich odsetki. Wszelkie dyspozycje w zakresie zakładania i zrywania lokat możemy wydawać jednak na bieżąco, przez 24 godziny na dobę, a ich efekty od razu zauważymy na naszym rachunku internetowym. 

Wybór między lokatą a funduszem inwestycyjnym nie należy do najprostszych. Wszystko jest uzależnione od naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na szybszym zysku, ale obarczonym większym ryzykiem i większymi opłatami dla banku, doskonałym rozwiązaniem będzie fundusz inwestycyjny. Lokata to natomiast produkt bankowy, który sprawdzi się wówczas, gdy chcemy dokładnie znać nasz zysk i mamy duże zasoby dodatkowych oszczędności, takie, by w razie potrzeby moglibyśmy z nich korzystać bez rezygnacji z inwestycji. 

Polecane  Czym jest inwestowanie krótkoterminowe? W co można inwestować?