kupowanie-na-raty

Zgodnie z raportem KRD (Krajowego Rejestru Długów) pt. „Jak pożyczają Polacy?” co czwarta osoba w Polsce korzystała z kredytu ratalnego. Ten popularny produkt bankowy ma bowiem szereg zalet.

Zaciągnięcie kredytu ratalnego nie jest trudne. Obecnie, w dobie informatyzacji wielu procesów, możemy liczyć na szybkie podjęcie decyzji przez bank. Na polskim rynku możemy spotkać wiele instytucji oferujących kredyt ratalny. Warto przeanalizować ofertę kilku z nich, by wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze dla siebie finansowo.

Czym jest kredyt ratalny?

Kredyt ratalny to kredyt konsumpcyjny, który jest udzielany na zakup produktów AGD i RTV, mebli, urządzeń sportowych, pojazdów i innych dóbr trwałego użytku. Nasze zobowiązania musimy zwykle spłacić w ciągu kilku lat od podpisania umowy z instytucją finansową.

Uzyskanie kredytu ratalnego jest możliwe po okazaniu dowodu osobistego oraz dokumentu zaświadczającego o dochodach. Tylko osoby uzyskujące w regularny sposób wynagrodzenie mogą zatem liczyć na skorzystanie z zobowiązania kredytowego. Jeśli chodzi o dokumenty poświadczające o wysokości dochodów, honorowane są różne dokumenty, takie jak zaświadczenie z zakładu pracy, instytucji emerytalnej i rentowej, jak i z Urzędu Skarbowego, za określony czas (najczęściej z 3 ostatnich miesięcy). Dopuszczalne jest także przekazanie bankowi dokumentu, który stanowi rozliczenie z fiskusem (a więc np. PIT-37 za ostatni rok). Musimy się w tym przypadku jednak liczyć z tym, że jest to rozwiązanie limitowane. Banki bazują na takim dokumencie zwykle tylko do końca 6 miesiąca po zakończeniu roku objętego rozliczeniem. W innym przypadku konieczne jest przygotowanie i przesłanie standardowego zaświadczenia o dochodach.

Polecane  Akredytywa – rodzaje akredytyw i zasada działania

Kredyt ratalny – jak go uzyskać?

Umowa o kredyt ratalny jeszcze kilka lat temu była podpisywana najczęściej w stacjonarnej placówce banku lub w stacjonarnym sklepie. Obecnie jednak mamy do czynienia z ograniczeniem formalności. Dzięki postępującej cyfryzacji możemy skorzystać z szeregu ułatwień. Wśród nich znajduje się kredyt ratalny online. Aby go uzyskać, nie musimy wychodzić z domu. Wszelkie czynności z nim związane wykonamy bowiem przez internet. Wniosek o zakupy na raty online jest dostępny w formie interaktywnego formularza, w którym wypełniamy swoje dane. Dodajemy do niego załączniki w formacie *.pdf, jak np. zaświadczenie o dochodach czy też skan dowodu osobistego. Atutem kredytu ratalnego online jest to, że jest on zazwyczaj przyznawany i uruchamiany w ciągu kilku godzin, jak tylko zostanie nam przyznana zdolność kredytowa. Bank przegląda naszą historię kredytową, ale również dane w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Znajdują się w niej informacje na temat aktualnych i zaległych zobowiązań. Dysponując takimi danymi, bank jest w stanie podjąć szybko decyzję, czy poradzimy sobie ze spłatą rat i warto powierzać nam dodatkowe środki.

Polecane  Jak kupować akcje i co warto o nich wiedzieć?

Kredyt ratalny – koszty

Zakupy na raty wiążą się dla nas z określonymi kosztami. Obejmuję one odsetki, ale również inne zobowiązania (jak prowizję za udzielenie kredytu czy też jego ubezpieczenie). Jeśli chodzi o wysokość odsetek od kapitału, określa ją bank, który udziela nam kredytu, na podstawie bieżącej sytuacji na rynku (biorąc zatem pod uwagę m.in. wysokość inflacji i związanych z nią stóp procentowych). Często spotykamy się jednak z hasłem „raty 0%”. Co ono oznacza? Kredyt z ratami 0% to taki, którego RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) wynosi 0%. Nie są do niego zatem zaliczane żadne dodatkowe koszty, a więc nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja czy też ubezpieczenie. W tym przypadku, jeśli pożyczymy np. 3000 złotych i rozbijemy zapłatę na 30 rat, każda z nich będzie wynosiła po 100 złotych. Raty 0% oferowane są tylko w przypadku niektórych produktów. Warto zwrócić na to uwagę, gdy decydujemy się na zakupy w sklepie stacjonarnym lub online.

Polecane  Kredyt inwestycyjny – co to jest i kto może się o niego starać?

Kredyt ratalny, bez względu na to, w jaki sposób go zaciągamy, ma wiele zalet. Wśród nich warto wymienić:

  • możliwość szybszego uzyskania nawet dużej kwoty środków na zaplanowany zakup,
  • lepszą kontrolę budżetu i nienaruszalność oszczędności,
  • budowanie korzystnej historii kredytowej.

Kredyt ratalny – dodatkowe środki dostępne niemal od ręki

Kredyt ratalny pozwala na pozyskanie dodatkowych środków w kwocie nawet do 50 tysięcy złotych niemal od ręki. Nie musimy zatem dzięki niemu długo odkładać pieniędzy na wymarzony zakup sprzętu do domu czy też samochodu. Dzięki kredytowi ratalnemu problemem nie będzie także awaria sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania, jak np. pralka lub lodówka. Środki z kredytu ratalnego przelewane są przez obsługujący go bank na konto sprzedawcy, często w tym samym dniu.

Polecane  Inwestycje w Polsce - czy i w co warto inwestować?

Kredyt ratalny – kontrola budżetu i nienaruszalność oszczędności

Zakup wartościowych przedmiotów na raty zapewnia lepszą kontrolę nad naszym budżetem. Płacimy bowiem mniejszymi kwotami w ustalonym z bankiem przedziale czasowym. Możemy przez to zachować część gotówki na nasze bieżące potrzeby, zachowując przy tym płynność finansową. Decydując się na zakupy na raty, nie naruszamy naszych oszczędności. To bardzo ważne, ponieważ nie musimy się martwić już o to, że określone sytuacje (jak np. nagłe problemy zdrowotne, awaria samochodu lub sprzętu domowego) wprowadzą nas w spiralę zadłużenia.

Kredyt ratalny a budowanie korzystnej historii kredytowej

Informacja o zaciągniętych i spłaconych w terminie kredytach przyda się nam w przyszłości. Szczególnie gdy będziemy korzystać z takiego zobowiązania jak kredyt hipoteczny, bank, który nam go udziela, może na nas spojrzeć przychylniej, co nie tylko zwiększa nasze szanse na pozytywną decyzję kredytową, ale również sprawia, że możemy liczyć na mniejszą marżę. W ten sposób jesteśmy zatem w stanie obniżyć nasze zobowiązania w stosunku do instytucji udzielającej kredytu.

Polecane  Inwestowanie długoterminowe – na czym polega? W co inwestować?

Źródła:

  • https://www.biznesradar.pl/a/99481,dlaczego-warto-kupowac-na-raty-sprawdzamy
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/9059,kredyty-gotowkowe,kredyt-ratalny—kto-i-na-jakich-zasadach-moze-sfinansowac-zakupy-na-raty,1,1
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-ratalny/