Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Wielu osobom wydaje się, że inwestowanie na giełdzie to wiedza tajemna. Nie ma się czemu dziwić – w naszym kraju raczej nie jest to szczególnie popularna forma inwestycji, a w szkołach na próżno szukać informacji o tym, jak wzbogacić się na giełdzie. Giełda to nie tylko majestatyczny budynek na Wall Street, ale też rodzima Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak zacząć inwestować na giełdzie, aby zyskać?

Inwestowanie na giełdzie – co trzeba wiedzieć?

Jednym z błędów popełnianych przez giełdowych nowicjuszy jest inwestowanie pomimo zupełnego braku wiedzy na temat jej funkcjonowania. Oczywiście można mówić o szczęściu początkującego, jednak na giełdzie nie można liczyć tylko na szczęście. Z tego powodu przed rozpoczęciem inwestowania na giełdzie warto poświęcić trochę czasu na zdobycie wiedzy o działaniu giełdy i obrocie akcjami. Wśród niezbędnych informacji wyróżnić można zasady kupna i sprzedaży akcji. Ale do rzeczy! Od czego zacząć?

Utworzenie rachunku maklerskiego

Pierwszym krokiem w stronę inwestycji na giełdzie powinno być utworzenie rachunku maklerskiego. Można zrobić to w licencjonowanym domu maklerskim. Spis takich miejsc prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Rachunek maklerski umożliwia obrót i przechowywanie papierów wartościowych oraz innych posiadanych instrumentów finansowych. Bez tego typu konta inwestowanie na giełdzie nie będzie możliwe. Podjęcie decyzji, w którym banku najkorzystniej będzie założyć rachunek maklerski, warto uzależnić od oferty dostępnych instrumentów finansowych, możliwości konsultacji ze specjalistami, dostępu do narzędzi i danych analitycznych, dzięki którym można oszacować ryzyko inwestycyjne, a także kosztów związanych z prowadzeniem takiego rachunku. W kosztach może zawierać się np. prowadzenie rachunku przez bank, prowizja od obrotu papierami wartościowymi lub obligacjami czy możliwość dostępu do notowań w czasie rzeczywistym.

Polecane  Jakie są rodzaje kredytu samochodowego? Jak go otrzymać?

Wybór domu maklerskiego i konta

Wybór domu maklerskiego i konta ułatwić mogą rankingi pokazujące wady i zalety różnych instytucji. Aby otworzyć rachunek maklerski, należy przedłożyć dokument potwierdzający tożsamość, numer rachunku bankowego oraz wskazać nazwę i adres Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Można zrobić to samodzielnie poprzez stronę internetową, w bankowości elektronicznej lub osobiście podczas wizyty w placówce banku.

Budżet

Posiadając rachunek maklerski, należy przelać na niego pieniądze przeznaczone na inwestowanie na giełdzie. Wysokość przelewu zależna jest wyłącznie od inwestora. Następnie można zakupić wybrane akcje. Wymaga to zlecenia zakupu za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Należy określić ilość akcji oraz cenę, za jaką chce się je nabyć. Każde zlecenie niesie za sobą koszty prowizji.

Inwestowanie na giełdzie – ryzyko i zysk

Inwestowanie na giełdzie to duże ryzyko i stres nawet dla doświadczonych inwestorów. Zmienna sytuacja gospodarcza sprawia, że kursy akcji stale się zmieniają i nietrudno o pomyłkę. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne pozwoli uchronić się przed decyzjami podejmowanymi pod wpływem impulsu, które często mogą okazać się niesłuszne.

Oczywistością jest, że aby uchronić się przed stratami finansowymi, należy inwestować z rozsądkiem. Warto rozpocząć od niewielkich kwot, aby oswoić się z mechanizmem działania giełdy. Kupowanie akcji zawsze powinno być samodzielną decyzją opartą na zapoznaniu się z analizami ryzyka i sytuacji danej spółki. Zmienność światowej sytuacji gospodarczej sprawia, że nie zawsze można będzie ze stuprocentową dokładnością przewidzieć wzrost lub spadek danych akcji. Z tego powodu nie należy inwestować pieniędzy, nie posiadając żadnych oszczędności. Wysokość inwestowanej kwoty nie powinna mieć istotnego wpływu na domowy budżet. Nie warto zaciągać pożyczek w celu inwestowania na giełdzie.

Polecane  Kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu? To prostsze, niż myślisz

Źródła:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zaczac-inwestowanie-na-gieldzie/#:~:text=Inwestowanie%20
    na%20gie%C5%82dzie%20wymaga%20za%C5%82o%C5%BCenia,r%C3%B3wnie%C5%BC%20dost%
    C4%99p%20do%20narz%C4%99dzi%20analitycznych
    .
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-kupowac-akcje-Gielda-dla-poczatkujacych-7509041.html
  3. https://kontostudenta.pl/skad_wziac_pieniadze/jak-zaczac-inwestowanie-na-gieldzie.html