Inwestycje długoterminowe bardzo często uznawane są za poważniejszy od inwestycji krótkoterminowych rodzaj inwestowania i pomnażania kapitału. I choć pokusa szybkiego wzbogacenia się na inwestycji krótkoterminowej jest często silna, wielu doświadczonych inwestorów uważa tę formę inwestycji za rodzaj hazardu. Takie podejście nie do końca ma rację bytu, bowiem inwestowanie krótkoterminowe również opiera się na wielogodzinnych analizach tendencji rynkowych i zmian cen, jednak inwestowanie długoterminowe ma za zadanie przynieść znacznie większe zyski. Na czym polegają inwestycje długoterminowe?
Inwestycje długoterminowe – czym są?
Gdy mówimy o inwestycjach długoterminowych, zwykle chodzi o inwestycje nastawione na dłuższy czas, tj. co najmniej 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że niektóre inwestycje długoterminowe obejmują kilka, a nawet kilkanaście lat, w zależności od ich specyfiki i celu. Kluczowym elementem strategii w przypadku takiej formy inwestowania jest czas, który odgrywa główną rolę w kontekście planowania ryzyka i zysków płynących z danego przedsięwzięcia. Im dłuższa inwestycja długoterminowa, tym mniejsze jest związane z nią ryzyko, warto jednak pamiętać, że jest ono nieodłącznym elementem inwestycji i nie można go wykluczyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację na światowym rynku.
Inwestycje długoterminowe a lokaty – czym się różnią?
Na początku warto odróżnić inwestowanie od deponowania kapitału na lokatach terminowych. Lokaty terminowe sprawiają, że myślimy o swoich oszczędnościach w bardzo nieskomplikowany sposób pozwalający z łatwością przewidzieć zysk, jaki zostanie wygenerowany. Może to być np. lokata trzymiesięczna z oprocentowaniem 3% naliczanym na koniec okresu lokaty. Inwestycje długoterminowe nie są niestety aż tak proste, ale dając swojemu kapitałowi więcej czasu, można wygenerować naprawdę pokaźny zysk. W krótkim czasie wahania na wykresie wzrostów i spadków z inwestycji są znaczne, nawet w przypadku rozwiązań o mniejszym ryzyku. Warto pamiętać jednak o tym, że rozwój gospodarczy świata wciąż trwa, a sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna, dlatego ocena z miesiąca na miesiąc może być wyzwaniem, a czasem – może być niemożliwa. Nawet jeśli w pierwszych miesiącach od inwestycji notowane są straty, nie oznacza to, że sytuacja się nie odmieni – na giełdzie wszystko jest możliwe, a liczne sytuacje udowadniają, że nawet po początkowym okresie strat może nadejść okres bardzo pokaźnych zysków. Z tego powodu w inwestycjach liczy się przede wszystkim opanowanie.
W przypadku lokaty nie ma mowy o stratach – wypłaty środków zdeponowanych na lokatach są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, ryzyka utraty środków nie da się wykluczyć. Są jednak sposoby, aby zwiększyć bezpieczeństwo tego typu inwestycji. To m.in.:
- regularne dodawanie środków do inwestycji, dzięki któremu w szybszym czasie można uzbierać dużą sumę pieniędzy,
- inwestowanie w gotową strategię lub kilka funduszy, co posłuży jako zabezpieczenie w razie spadków notowań jednego funduszu – w tym samym czasie drugi może rosnąć i odrabiać straty,
- cierpliwość i spokój! Impulsywne decyzje to najgorsze, co można zrobić, inwestując. Odpowiednie przygotowanie i dostępność doradcy inwestycyjnego to klucz do osiągnięcia spokoju i zmniejszenia ryzyka niepotrzebnych strat spowodowanych nieprzemyślanymi decyzjami.
Wśród innych zalet inwestycji długoterminowych wymienić należy stosunkowo niewielki w porównaniu do inwestycji krótkoterminowych nakład czasu, jaki należy poświęcić w podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Nie ma potrzeby codziennego przeglądania notowań, podejmowania decyzji, kiedy warto wyjść z inwestycji. Chwilowa bessa nie zawsze zwiastuje duże straty, wręcz przeciwnie – po bessie zawsze nadchodzi moment odwrócenia tendencji. Pojedyncze okresy spadkowe są normalne i chcąc inwestować, warto oswoić się z tą myślą. Ostatecznie i tak udaje się wypracować dany procent zwrotu.
Bardzo ważną kwestią w przypadku inwestycji długoterminowych jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Dzięki inwestowaniu na długi okres w różne fundusze lub strategie zyskujemy pewną poduszkę bezpieczeństwa – jeśli jedna ze strategii odnotuje straty, druga może w tym czasie odnotować znaczny zysk, odrabiając straty. I choć w wielu przypadkach nie będzie to zysk wystarczający, aby odrobić straty i wygenerować dodatkowy zysk zarazem, jest to świetny sposób na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego – bo wyjście na zero jest lepsze niż odnotowanie spadku!
Inwestycje długoterminowe – w co inwestować?
Inwestycje terminowe najczęściej dotyczą dóbr, które mogą okazać się pomocne lub korzystne w przyszłości. Wśród najczęściej wybieranych obiektów inwestycji wymienić należy nieruchomości – to jedna z najbezpieczniejszych opcji. Znakomitym rozwiązaniem jest inwestycja połączona z wykupem np. mieszkania z zamiarem generowania dodatkowych kosztów. Oznacza to, że nabywając lokal i wynajmując go, zyskujemy dodatkowy profit np. z tytułu wynajmu. Decydując się na taki rodzaj inwestycji, warto wziąć pod uwagę również lokalizację danej nieruchomości, co może znacznie wpłynąć na jej wartość. W dużych miastach warto inwestować w nieruchomości znajdujące się w ścisłym centrum lub miejscach dobrze z nim skomunikowanych. Druga grupa obiektów pod inwestycje długoterminowe to aktywa finansowe włączające m.in. akcje i udziały poświadczające udział w kapitale danej spółki, obligacje długoterminowe, pożyczki, ale też przedmioty kolekcjonerskie, takie jak dzieła sztuki, które wraz z upływem lat zyskują na wartości.
Warto pamiętać, że inwestowanie długoterminowe wcale nie musi wiązać się z inwestowaniem na giełdzie! Strategia inwestycji długoterminowych obejmuje również inwestowanie we własną firmę – w końcu takie działanie ma na celu zwiększenie wartości firmy i wygenerowanie większych zysków w przyszłości. Planując takie inwestycje, warto rozważyć kierunki rozwoju firmy o największym potencjale, zainwestować w odpowiedni sprzęt i zespół, który pomoże osiągnąć zamierzony cel.
Źródła:
- https://www.mbank.pl/mbank-news/swiat-inwestycji/inwestowanie-dlugoterminowe-dlaczego-warto-o-tym-pomyslec.html
- https://assay.pl/blog/inwestowanie-dlugoterminowe/
- https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20211115/inwestowanie-dlugoterminowe-ryzyko-zysk-czas