Monitoring bezprzewodowy - wszystko co powinieneś wiedzieć przed wyborem

Monitoring to doskonałe zabezpieczenie zarówno prywatnego domu, jak i firmowego biura, magazynu czy sklepu. Jednak tradycyjny monitoring wiąże się z koniecznością zamontowania okablowania, na co z różnych powodów nie zawsze możemy sobie pozwolić. Z ratunkiem przychodzi wtedy monitoring bezprzewodowy – bardziej nowoczesne rozwiązanie niewymagające ingerowania w ściany ani szukania innych rozwiązań dla prowadzenia kabli. Jak działa monitoring bezprzewodowy i co warto wiedzieć, wybierając ten system zabezpieczeń – dowiesz się z naszego artykułu. 

Gdzie przyda się monitoring bezprzewodowy? 

Sam monitoring wykorzystywany jest dziś bardzo powszechnie. Kiedyś montowano go tylko w miejscach narażonych na kradzieże czy dewastacje, dziś miasta chętnie inwestują w publiczne kamery skierowane na place i ulice, monitorowane są osiedla, sklepy czy biura. Wszystko to pozwala podnieść poziom bezpieczeństwa, ponieważ materiał zarejestrowany przez kamery może posłużyć policji zarówno w ramach prowadzonego śledztwa, jak i w charakterze dowodu w sądzie. Ma to także działanie prewencyjne – złodzieje, widząc kamery, często rezygnują ze swoich zamiarów. 

Mniej więcej z tych samych powodów upowszechnił się monitoring prywatny, dzięki któremu możemy zabezpieczyć swoje domy czy biura. Pomagają one chronić nasz dobytek, kiedy nie ma nas na miejscu, dostęp do monitoringu może mieć współpracująca z nami agencja ochrony, a nagrania mogą – w razie włamania czy zniszczenia – zostać przekazane policji. Jednak tego typu sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Czy to znaczy, że monitoring przestaje być potrzebny? Skądże, po prostu… znajduje dziś inne zastosowanie. 

Polecane  Samochód elektryczny – czy warto w niego inwestować?

Monitoring bezprzewodowy może być wykorzystywany na wiele sposobów. Monitoring Wi-Fi dzięki możliwości podłączenia do sieci bezprzewodowej staje się częścią smart home, czyli inteligentnego domu. Co to oznacza? Na przykład to, że może posłużyć za wideodomofon. Jeśli kamera bezprzewodowa do monitoringu ma także wbudowany głośnik i mikrofon, możemy komunikować się z kimś, kto stoi pod naszymi drzwiami, nawet do niego nie wychodząc – ale widząc go przez cały czas. Mało tego, jeśli zainstalujemy odpowiednią aplikację na telefon, możemy całą rozmowę przeprowadzić zdalnie – nie będąc nawet w domu! A jeśli wzbogacimy nasze drzwi o odpowiednie inteligentne zamki, możemy także zdalnie je otworzyć, jeśli na przykład dzieci wrócą wcześniej ze szkoły, a nie będą miały kluczy. Przez kamerę zobaczymy dokładnie, kto chce się dostać do środka naszego domu i zdecydujemy, czy należy go wpuścić, bez względu na to, gdzie będziemy się znajdowali, o ile tylko będzie tam zasięg internetu. 

Możliwości jest oczywiście więcej – wpuszczenie za bramę kuriera z paczką też staje się możliwe, podobnie jak automatyczne oświetlenie podjazdu. Oczywiście nie dyskwalifikuje to funkcji ochronnych monitoringu, po prostu daleko je poszerza. 

Jak działa monitoring bezprzewodowy i czym różni się od swojego klasycznego odpowiednika? 

Różnica pomiędzy klasycznym monitoringiem a bezprzewodowym leży przede wszystkim w sposobie zasilania. Kamery z tradycyjnego monitoringu zasilane są przez kabel. Monitoring bezprzewodowy, jak sama nazwa wskazuje, nie potrzebuje zasilania kablem, korzysta natomiast z wbudowanego akumulatora.  

Polecane  Co należy wiedzieć przed zakupem drukarki 3D?

Możemy też wskazać inną różnicę, taką jak jakość (a w zasadzie technologia) rejestrowanego obrazu. W zasadzie opcje są trzy. Pierwsza to analogowy obraz wideo, który wysyłany jest przez przewód koncentryczny. Taki obraz ma zwykle słabą jakość i jest to najstarsze rozwiązanie – ale obecnie także najtańsze, więc nadal się zdarza, zwłaszcza przy budżetowych rozwiązaniach. Druga możliwość to obraz cyfrowy. Monitoring bezprzewodowy oparty jest oczywiście o kamery cyfrowe bezprzewodowe, jednak nie każda kamera cyfrowa jest bezprzewodowa. Zdarza się bowiem, że kamera cyfrowa zasilana jest przez kabel zasilający, natomiast rejestruje cyfrowy obraz i przesyła go przez Wi-Fi. 

Trzecią kwestią jest ciągłość pracy. Kamery analogowe i cyfrowe zasilane kablem najczęściej rejestrują obraz w sposób ciągły, pracują cały czas. W przypadku kamer bezprzewodowych taki tryb pracy prowadziłby do szybkiego rozładowania akumulatorów i konieczności ich częstego ładowania. Dlatego monitoring bezprzewodowy opiera się na kilkudziesięciosekundowych nagraniach, które zaczynają się w momencie, gdy kamera wykryje jakiś ruch. Dzięki temu baterie w niektórych kamerach bezprzewodowych mogą pracować nawet przez rok bez ładowania. 

Monitoring bezprzewodowy – zalety i wady 

Podstawową zaletą monitoringu bezprzewodowego jest rzecz jasna brak kabli. Dzięki temu kamery mogą być montowane w dowolnym miejscu – na płocie, drzewie, gdziekolwiek, o ile dociera tam sygnał Wi-Fi (co nie jest problemem przy obecnie dostępnych wzmacniaczach sygnału). Brak kabli oznacza też możliwość montażu monitoringu w dowolnym momencie, nie musimy wcale myśleć o okablowaniu na etapie projektowania czy wykańczania domu, nie potrzeba też żadnych prac remontowych, by wdrożyć system ochrony oparty na bezprzewodowych kamerach. 

Polecane  Które systemy inteligentnego domu masz w zasięgu ręki?

Minusem kamer bezprzewodowych jest natomiast konieczność ładowania akumulatorów. Można to robić na dwa sposoby. Pierwszy to ściągnięcie kamery i naładowanie akumulatora przez zasilacz podpinany do gniazda microUSB (lub innego, w zależności od modelu, jednak microUSB jest najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym obecnie). Drugi to podpięcie do kamery powerbanka, z którego zostanie podładowany akumulator. Jak często trzeba to robić? W dużej mierze zależy to od tego, jak często uruchamia się kamera, bo wtedy zużywa najwięcej energii. Niektórzy producenci deklarują konieczność ładowania raz do roku, inni raz na pół roku. Warto jednak mieć na uwadze, że na rynku coraz częściej pojawiają się kamery z małymi panelami słonecznymi – zamontowanie ich w odpowiednim miejscu może znacząco wpłynąć na długość korzystania z akumulatora na jednym ładowaniu. 

Zakup rozbudowanego i profesjonalnego zestawu do monitoringu bezprzewodowego może okazać się sporym wydatkiem. Warto wtedy podeprzeć się np. kredytem gotówkowym. Kredyt bez wychodzenia z domu możemy w prosty i szybki sposób otrzymać np. poprzez stronę Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Wystarczy wejść na stronę www.santanderconsumer.pl, i postępować zgodnie z poleceniami.