Jak wybrać kartę kredytową dla siebie?

Karta kredytowa to stosunkowo prosty i bardzo użyteczny produkt bankowy. Kupując jakąś rzecz i płacąc za nią kartą, uzyskujemy zobowiązanie banku, że ten zapłaci za nas, a my mu oddamy pieniądze przy najbliższym dniu rozliczeniowym. Jeśli nie będziemy mieli dość środków, oddamy kwotę minimalną, zwykle 30-50 złotych, a resztę spłacimy sobie tak, jakby to był kredyt gotówkowy. Jeśli spłacamy kartę w całości na czas, nie kosztuje nas to nic. Kart jest jednak na rynku cała masa, w każdym banku po kilka lub nawet kilkanaście, więc trzeba je mądrze porównać i wybrać właściwie.

Jak wybrać kartę kredytową dla siebie?

Podstawowe kryteria

Na co w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę? Każdy może mieć oczywiście swoje osobiste priorytety, ale najczęściej będziemy przyglądać się kwestiom takim, jak:

  • Koszty wydania i wznowienia karty;
  • Koszt korzystania z karty i możliwość jego zniesienia;
  • Wysokość limitu;
  • Oprocentowanie kredytu;
  • Usługi dodatkowe.

To oczywiście tylko wybrane kwestie, ale zdecydowana większość osób będzie wybierała właśnie w oparciu o nie.

Koszty

Na początek istotne jest to, ile zapłacimy za samo wyrobienie i wznowienie karty oraz korzystanie z niej. Zazwyczaj wyrobienie karty jest darmowe. Wznowienie także, jeśli tylko jej nie zgubiliśmy. Wznowienie zagubionej karty bywa płatne.

Bardziej skomplikowana jest kwestia odpłatności za kartę. Niektóre są zawsze darmowe, ale tych jest niewiele. Znakomita większość będzie darmowa, jeśli w roku wykonamy operacje na określoną kwotę. Ta kwota jest ważna przy wyborze.

Polecane  Dofinansowanie pompy ciepła – dla kogo? Jak z niego skorzystać?

Limit i oprocentowanie

Limit wydatków powinien być taki, by nam pieniędzy nie zabrakło, ale też nie powinien być niepotrzebnie duży. Z kolei oprocentowanie to kwestia oczywista. Jeśli nie spłacimy całości zadłużenia z danego okresu rozliczeniowego, będzie nas to kosztowało odsetki. Im niższe oprocentowanie, tym niższe odsetki.

Usługi dodatkowe

Wiele kart to prawdziwy róg obfitości. Oferują nam ubezpieczenia, zniżki, usługi typu concierge, dostęp do dodatkowej opieki zdrowotnej czy mechanizmów Cash-back. Każda z tych opcji jest na pewno kusząca.